AI assistant
AddLife — Interim / Quarterly Report 2021
Jul 16, 2021
2877_ir_2021-07-16_42e4c48d-7c34-4201-aad9-206c2c76ba19.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2021
Stark tillväxt både organiskt och genom förvärv
1 APRIL - 30 JUNI 2021 (3 MÅNADER)
- Nettoomsättningen ökade med 82 procent till 2 276 MSEK (1 248), varav organisk tillväxt uppgick till 22 procent och förvärvad tillväxt uppgick till 63 procent.
- EBITA ökade med 83 procent till 332 MSEK (181), motsvarande en EBITAmarginal om 14,6 procent (14,5). Resultatet har belastats med förvärvskostnader och stämpelskatt om 53 MSEK.
- Resultat efter skatt ökade med 49 procent till 178 MSEK (120).
- Resultat per aktie uppgick till 1,47 SEK (1,07).
- Kassaflödet från löpande verksamheten uppgick till 200 MSEK (128).
- Under kvartalet har två förvärv genomförts, Vision Ophtalmology Group och Healthcare 21. Förvärven beräknas tillsammans tillföra en årlig nettoomsättning om cirka 2 400 MSEK och en EBITA om cirka 310 MSEK. Förvärven har finansierats genom upptagande av nya krediter, nyemission av B-aktier samt Baktier i eget förvar.
1 JANUARI - 30 JUNI 2021 (6 MÅNADER)
- Nettoomsättningen ökade med 74 procent till 4 012 MSEK (2 301), varav organisk tillväxt uppgick till 37 procent och förvärvad tillväxt uppgick till 42 procent.
- EBITA ökade med 129 procent till 658 MSEK (287), motsvarande en EBITAmarginal om 16,4 procent (12,5).
- Resultat efter skatt ökade med 133 procent till 404 MSEK (174).
- Resultat per aktie uppgick till 3,46 SEK (1,55). För den senaste 12 månaders perioden uppgick resultat per aktie till 6,55 SEK (4,63).
- Kassaflödet från löpande verksamheten uppgick till 384 MSEK (208).
- Soliditeten uppgick till 38 procent (46).
- Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 115 procent (122).


| 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | 30 jun 20 förändr | 30 jun 21 | 30 jun 20 förändr | 30 jun 21 | 31 dec 20 | |||
| Nettoomsättning | 2 276 | 1 248 | 82% | 4 012 | 2 301 | 74% | 6 984 | 5 273 | |
| EBITA | 332 | 181 | 83% | 658 | 287 | 129% | 1 173 | 802 | |
| EBITA-marginal,% | 14,6% | 14,5% | 16,4% | 12,5% | 16,8% | 15,2% | |||
| Resultat före skatt | 237 | 149 | 61% | 524 | 218 | 141% | 965 | 659 | |
| Periodens resultat | 178 | 120 | 49% | 404 | 174 | 133% | 750 | 520 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK |
1,47 | 1,07 | 37% | 3,46 | 1,55 | 123% | 6,55 | 4,63 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK |
1,46 | 1,06 | 38% | 3,44 | 1,55 | 122% | 6,51 | 4,61 |
ADDLIFE I KORTHET
AddLife är en oberoende aktör inom Life Science som erbjuder högkvalitativa produkter, tjänster och rådgivning till både privat och offentlig sektor i Europa. Koncernen är uppdelad i två affärsområden; Labtech och Medtech. Koncernen består av ett 70-tal operativa dotterbolag som levererar utrustning, instrument, reagenser, hjälpmedel, rådgivning och teknisk support till kunder främst inom sjukvård, hemvård, forskning, universitet och högskolor samt till läkemedels-och livsmedelsindustrin.
TELEFONKONFERENS
Investerare, analytiker och media inbjudes till en telefonkonferens där VD Kristina Willgård och CFO Martin Almgren presenterar delårsrapporten. Presentationen hålls på engelska och pågår cirka 20 minuter och därefter finns möjlighet att ställa frågor. Mötet spelas in och kommer att lagras på webben. Är det första gången du använder Teams blir du ombedd att ladda ner en app.
Telefonkonferensen är den 15 juli 2021, kl. 10:00.
Önskar du delta via telefonkonferens, följ denna länk>> Eller ring in (endast ljud) +46 8 505 376 58 Konferens-ID: 321 695 644#
Presentationen finns även på AddLife YouTube >>
VD-kommentar
Covid-19-pandemin har ännu inte släppt greppet om vårt sätt att leva, arbeta och umgås. Nedstängningar och olika restriktioner är fortfarande en realitet. Viruset fortsätter sprida smitta och nya mutationer upptäcks men under kvartalet har andelen svårt sjuka minskat och vaccinationstakten ökat. Vi har nog alla stora förhoppningar om att snart kunna återgå till ett mer normalt liv. På AddLife fortsätter vårt arbete med att bidra till hälso- och sjukvården och på olika sätt förbättra människors liv.
Omsättningen i det andra kvartalet ökade med 82 procent till 2 276 MSEK. Den förvärvsdrivna tillväxten var 63 procent och den organiska tillväxten var 22 procent. Den covid-19-relaterade omsättningen svarade för 710 MSEK och den organiska tillväxten exklusive covid-19 uppgick till 7 procent. Den covid-19-relaterade försäljningen har följt smittspridningens utveckling och var hög i april, men sjönk sedan successivt i maj och juni. Resultatet, EBITA, ökade med 83 procent till 332 MSEK och EBITA-marginalen uppgick till 14,6 procent. Förvärvskostnader, inklusive stämpelskatt avseende förvärvade aktier, om totalt 53 MSEK belastade kvartalets resultat. EBITA rensat för förvärvskostnaderna uppgick till 385 MSEK med en EBITA-marginal om 16,9

procent. Ackumulerat för hela delårsperioden ökade omsättningen med 74 procent till 4 012 MSEK och EBITA-resultatet ökade med 129 procent till 658 MSEK.
Under april genomförde vi våra hittills största förvärv, Healthcare 21 och Vision Ophthalmology Group. Förvärven beräknas öka vår årsomsättning med cirka 2,4 miljarder SEK. De förvärvade bolagen tillhör affärsområdet Medtech och bildar separata underkoncerner med befintlig ledning. Det pågår ett omfattande arbete för att integrera bolagen och i juni genomförde vi de första kurserna i Vision och Företagsfilosofi. Förvärven medför möjligheter att bredda AddLifes nätverk, stärka våra leverantörsrelationer och ökar möjligheterna att sälja våra egna produkter på nya marknader.
Genom förvärven blir AddLife en sann europeisk aktör med mer än hälften av försäljningen på marknader utanför Norden. I juni startade vi också ett dotterbolag i Spanien för försäljning av våra egna Medtech-produkter. Vi får nu tillgång till större marknader, fler kunder och fler segment. Sammantaget medför vår nya europeiska bas utökade möjligheter för fortsatt organisk och förvärvsdriven tillväxt som nischaktör inom Life Science i Europa. För att öka vårt fokus på förvärv har vi förstärkt vår koncernledning med Ulrika Hellman som Head of M&A.
Genom förvärven blir AddLife en sann europeisk aktör med mer än hälften av försäljningen på marknader utanför Norden. Vi får nu tillgång till större marknader, fler kunder och fler segment.
Affärsläget och efterfrågan från våra kunder under det andra kvartalet var fortsatt starkt påverkat av pandemin. Nedstängningarna har steg för steg hävts i flera länder och tack vare färre svårt sjuka covid-19-patienter har trycket på sjukhusens intensivvårdsavdelningar minskat under kvartalet. Operationsköerna är långa och återstarten av elektiv kirurgi går relativt långsamt i många länder. Vi förväntar oss att sjukvården ökar aktiviteterna ytterligare efter sommaren för att ta hand om de patienter som fortfarande väntar på olika operationer.

Efterfrågan var fortsatt stark inom Labtech. Försäljningen i våra diagnostikbolag av covid-19-tester på redan installerade instrument var hög. Framtida volymer är beroende av pandemins utveckling samt förändrade krav på tester för att stegvis återstarta samhället. Våra forskningsbolag hade också ett försäljningsmässigt starkt kvartal då aktiviteten kring virusforskning var hög. Efterfrågan från läkemedelskunder som inte fokuserar på covid-19 var stabil och försäljningen av våra egna avancerade analysinstrument utvecklades väl i kvartalet.
Den starka tillväxten inom Medtech är drivet av våra förvärv och våra nyförvärvade bolag levererade helt enligt förväntan. Den lägre aktiviteten avseende olika behandlingar och framförallt elektiv kirurgi i samtliga marknader har i kvartalet kompenserats av försäljning av övriga medicintekniska produkter. Våra bolag inom hemvård rapporterade i början av kvartalet fördröjningar med att prova ut och installera produkter ute hos kund, men månad för månad så har möjligheterna öppnats upp igen.
Sammanfattningsvis summerar vi ännu ett framgångsrikt kvartal för AddLife. Våra engagerade medarbetare gör ett fantastiskt jobb varje dag. Vi fortsätter vår tillväxtresa genom ett stort engagemang kring visionen att förbättra människors liv!
Kristina Willgård VD och koncernchef

Koncernens utveckling i kvartalet
Nettoomsättningen i kvartalet ökade med 82 procent till 2 276 MSEK (1 248). Den organiska tillväxten var 22 procent och den förvärvade tillväxten var 63 procent. Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 3 procent, motsvarande 37 MSEK. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 710 MSEK (355) och den organiska tillväxten exklusive covid-19 uppgick till 7 procent. EBITA ökade med 83 procent till 332 MSEK (181) och EBITA-marginalen uppgick till 14,6 procent (14,5). Förvärvskostnader om 29 MSEK samt stämpelskatt om 24 MSEK avseende förvärvade aktier ingår i resultatet. EBITA rensat för transaktionskostnaderna uppgick till 385 MSEK med EBITA-marginal om 16,9 procent. Marginalförbättringen beror på ökad volym och fortsatt återhållsamma kostnader. Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt, motsvarande 5 MSEK.
Finansnettot uppgick till -16 MSEK (-2) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 237 MSEK (149). Det ökade negativa finansnettot beror på ökade räntekostnader kopplade till förvärven i kvartalet. Resultatet efter skatt för kvartalet ökade med 49 procent till 178 MSEK (120) och effektiv skattesats uppgick till 25 procent (21). Skatten har ökat till följd av ej avdragsgilla kostnader kopplade till förvärven.
Koncernens utveckling under delårsperioden
Under delårsperioden ökade nettoomsättningen med 74 procent till 4 012 MSEK (2 301). Den organiska tillväxten var 37 procent och den förvärvade tillväxten var 42 procent. Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 5 procent, motsvarande 109 MSEK. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 1 330 MSEK (385) och den organiska tillväxten exklusive covid-19 uppgick till 6 procent. EBITA ökade med 129 procent till 658 MSEK (287) och EBITA-marginalen uppgick till 16,4 procent (12,5). Marginalförbättringen beror på ökad volym och fortsatt återhållsamma kostnader. Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt, motsvarande 20 MSEK.
Finansnettot uppgick till -20 MSEK (-7) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 524 MSEK (218). Det ökade negativa finansnettot beror på ökade räntekostnader kopplade till finansiering av förvärven. Resultatet efter skatt ökade med 133 procent till 404 MSEK (174) och effektiv skattesats uppgick till 23 procent (20). Skatten har ökat till följd av ej avdragsgilla kostnader kopplade till förvärven.

Rullande 12 månader
NETTOMOMSÄTTNING (MSEK)


Kvartal Rullande 12 månader

Finansiell ställning och kassaflöde
Soliditeten uppgick vid delårsperiodens utgång till 38 procent (46). Eget kapital per aktie uppgick till 32,10 SEK (16,73) och avkastningen på eget kapital uppgick vid delårsperiodens utgång till 33 procent (31). Avkastningen på rörelsekapitalet, R/RK (EBITA i förhållande till rörelsekapital), uppgick till 115 procent (103). Förbättringen kommer främst från det ökade EBITA resultatet men motverkas av rörelsekapitalbindning i främst kundfordringar.
Koncernens räntebärande nettoskuld uppgick vid delårsperiodens utgång till 4 012 MSEK (700), inklusive pensionsskuld om 77 MSEK (80) samt leasingskulder om 350 MSEK (215). Nettoskuldsättningsgraden, beräknad utifrån räntebärande nettoskuld inklusive pensionsskuld och leasingskuld, uppgick till 1,0 att jämföra med 0,4 vid delårsperiodens ingång. I samband med de två förvärven i kvartalet togs nya krediter om 2 250 MSEK. Kreditavtalet löper på 12 månader med förlängningsoption på upp till ytterligare 24 månader.
Likvida medel, bestående av kassa- och bankmedel, tillsammans med beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick sammantaget till 534 MSEK (1 006) per den 30 juni 2021. Minskningen är hänförlig till finansiering av förvärven i kvartalet.
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under delårsperioden till 384 MSEK (208). Ökningen kommer från det starka resultatet men motverkas av ökad bindning av rörelsekapital, framförallt kundfordringar. Företagsförvärv uppgick till 2 514 MSEK (66). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick under delårsperioden till 64 MSEK (39). Avyttringar av anläggningstillgångar uppgick till 3 MSEK (4). Återköp av egna aktier uppgick till 0 MSEK (31). Utfärdade, inlösta och återköpta köpoptioner uppgick till -5 MSEK (32). Utdelning har betalats med 183 MSEK (0).
LÅNGSIKTIGA FINANSIELLA MÅL
LÖNSAMHET R/RK (%)

RESULTATTILLVÄXT (%)

Målsättning 15%

Förvärv
De från och med räkenskapsåret 2020 genomförda förvärven fördelar sig enligt följande mellan koncernens affärsområden:
| Nettoomsättning, | Antal | |||
|---|---|---|---|---|
| Förvärv | Tidpunkt | MSEK* | anställda* | Affärsområde |
| EuroClone S.p.A, Italien | Januari, 2020 | 280 | 58 | Labtech |
| TechniPro PulmoMed Pty Ltd, Australien | September, 2020 | 13 | 5 | Medtech |
| Ropox A/S, Danmark | Oktober, 2020 | 95 | 73 | Medtech |
| Dach Medical Group Holding AG, Österrike | Oktober, 2020 | 145 | 23 | Medtech |
| Zafe Care Systems AB, Sverige | Oktober, 2020 | 35 | 21 | Medtech |
| Biomedica Italia s.r.l (SIAD Healthcare), Italien | December, 2020 | 80 | 17 | Medtech |
| Vision Ophthalmology Group GmbH, Tyskland | April, 2021 | 700 | 190 | Medtech |
| Healthcare 21 Group, Irland | April, 2021 | 1 700 | 450 | Medtech |
| 3 048 | 837 |
*Avser situationen på helårsbasis vid förvärvstidpunkten.
Under delårsperioden har två förvärv genomförts:
Den 7 april 2021 förvärvades samtliga aktier i Vision Ophthalmology Group GmbH (VOG), en ledande europeisk distributör och tillverkare inom oftalmologi, ögonkirurgi, med verksamhet i Schweiz, Tyskland, Storbritannien och Polen. Tillträde ägde rum den 8 april 2021 och VOG har konsoliderats i AddLife från detta datum. Initial köpeskilling uppgick till 165 MEUR, varav 50 procent betalades kontant och 50 procent erlades genom befintliga återköpta samt nyemitterade Baktier. Antalet aktier som erlades uppgick till totalt 5 362 216 B-aktier, varav 3 862 216 aktier är nyemitterade B-aktier och 1 500 000 B-aktier var befintliga i eget förvar. En kontant tilläggsköpeskilling om ytterligare maximalt 18 MEUR kan utgå senast år 2024, utifrån uppnådda resultat i verksamheten till och med år 2023.
Den 12 april 2021 genomfördes ytterligare ett förvärv, Healthcare 21 Group, en ledande oberoende Life Science distributör med verksamhet på Irland och i Storbritannien. Tillträde till aktierna skedde samma dag som förvärvsdatum och HC21 konsolideras från detta datum. Den initiala köpeskillingen uppgick till cirka 240 MEUR, varav cirka 74 procent betalades kontant, finansierad genom befintliga och utökade kreditfaciliteter och cirka 26 procent erlades genom 4 089 742 nyemitterade B-aktier i AddLife. En kontant tilläggsköpeskilling om ytterligare maximalt 5 MEUR kan utgå till ledningen senast år 2024, utifrån uppnådda resultat i verksamheten till och med år 2023.
Förvärven har sammantaget påverkat koncernens nettoomsättning med 587 MSEK, EBITA med 69 MSEK, rörelseresultatet med 25 MSEK och periodens resultat efter skatt med 13 MSEK. Förvärven skulle ha påverkat koncernens nettoomsättning med uppskattningsvis 1 223 MSEK, EBITA med 166 MSEK, rörelseresultat med 80 MSEK samt årets resultat efter skatt med 49 MSEK om de hade genomförts 1 januari 2021.
Av ännu ej utbetalda köpeskillingar för förvärv under delårsperioden uppgår beräknat verkligt värde på villkorade köpeskillingar till 213 MSEK, vilket utgör cirka 98 procent av maximalt utfall. Utfallet är beroende av uppnådda resultat i bolagen och har en fastställd maximinivå. En tilläggsköpeskilling om 6 MSEK har under delårsperioden betalats ut avseende förvärvet av Euroclone under år 2020.

De tillgångar och skulder som ingick i förvärvet under delårsperioden 2021 uppgår enligt de preliminära förvärvsanalyserna till följande:
| Vision | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ophthalmology | Healthcare 21 | |||
| Verkligt värde | Group | Group | Totalt | |
| Immateriella anläggningstillgångar | 821 | 890 | 1 711 | |
| Övriga anläggningstillgångar | 54 | 163 | 217 | |
| Varulager | 139 | 405 | 544 | |
| Övriga omsättningstillgångar | 204 | 266 | 470 | |
| Uppskjuten skatteskuld/skattefordran | -163 | -157 | -320 | |
| Övriga skulder | -268 | -923 | -1 191 | |
| Förvärvade nettotillgångar | 787 | 644 | 1 431 | |
| Goodwill | 1 232 | 2 002 | 3 234 | |
| Köpeskilling¹ | 2 019 | 2 646 | 4 665 | |
| Avgår: likvida medel i förvärvade verksamheter |
-67 | -47 | -114 | |
| Avgår: köpeskilling erlagd med aktier | -1 004 | -802 | -1 806 | |
| Villkorad ännu ej utbetald köpeskilling | -187 | -46 | -233 | |
| Påverkan på koncernens likvida medel | 761 | 1 751 | 2 512 |
¹ Köpeskilling anges exklusive kostnader vid förvärven.
Transaktionskostnader för förvärv uppgår sammanlagt till 53 MSEK och redovisas i posten försäljningskostnader. Omvärdering av skulder för villkorade köpeskillingar avseende tidigare förvärv har medfört en kostnad om 2 MSEK under delårsperioden, vilket redovisas under övriga rörelsekostnader.
Medarbetare
Vid delårsperiodens utgång uppgick antalet medarbetare till 1 744, vilket kan jämföras med 1 112 vid årets ingång. Förvärv under delårsperioden har ökat antalet medarbetare med 640 personer. Medelantalet anställda uppgick under den senaste tolvmånadersperioden till 1 191 (949).

Labtech
Bolagen i Affärsområdet Labtech verkar inom marknadsområdena diagnostik samt biomedicinsk forskning och laboratorieutrustning.
Från 1 april 2021 ingår Biomedica-bolagen i sin helhet i affärsområdet Labtech. Syftet är att en sådan fördelning bättre stämmer överens med hur bolagen följs upp internt och att det bättre kommer att tillvarata de tillväxtmöjligheter som finns i bolagen. Samtliga finansiella nyckeltal har omräknats i enlighet med den nya fördelningen. Tidigare fördelades Biomedica-bolagen med 60 procent i Labtech och 40 procent i Medtech.

| 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | 30 jun 20 förändr | 30 jun 21 | 30 jun 20 förändr | 30 jun 21 | 31 dec 20 | ||
| Nettoomsättning | 1 169 | 821 | 43% | 2 394 | 1 509 | 59% | 4 504 | 3 619 |
| EBITA | 280 | 125 | 123% | 556 | 203 | 174% | 975 | 622 |
| EBITA marginal,% |
23,9% | 15,3% | 23,2% | 13,4% | 21,6% | 17,2% |
Labtechs nettoomsättning i det andra kvartalet ökade med 43 procent till 1 169 MSEK (821), vilket i sin helhet är organiskt, dock påverkade valutakursförändringar negativt med 3 procent. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 570 MSEK och den organiska tillväxten exklusive covid-19 uppgick till 10 procent. EBITA ökade med 123 procent till 280 MSEK (125), motsvarande en EBITA marginal om 23,9 procent (15,3).
Labtechs nettoomsättning i delårsperioden ökade med 59 procent till 2 394 MSEK (1 509), vilket i sin helhet är organiskt, dock påverkade valutakursförändringar negativt med 6 procent. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 1 110 MSEK och den organiska tillväxten exklusive covid-19 uppgick till 9 procent. EBITA ökade med 174 procent till 556 MSEK (203), motsvarande en EBITA marginal om 23,2 procent (13,4).

Rullande 12
NETTOOMSÄTTNING (MSEK)
EBITA (MSEK)


Affärsområdet Labtech redovisar ett mycket starkt andra kvartal, fortsatt drivet av hög efterfrågan kring covid-19. Smittspridningen i den tredje vågen sjönk kraftigt i hela Europa i mitten av kvartalet och försäljningen av covid-19 relaterade produkter minskade därför successivt i maj och juni. I takt med minskad smittspridning ökar möjligheterna att träffa kunderna samt genomföra service och utbildning hos kunderna.
Totalt sett har försäljningen i våra diagnostikbolag varit mycket hög avseende covid-19 PCR-tester på redan installerade instrument, framför allt i våra bolag i Sverige och Norge. Successivt har dock både volymerna och även priserna på tester sjunkit i kvartalet, vilket är tydligast i Central- och Östeuropa. Framtida försäljning av covid-19 tester är helt beroende på utvecklingen av pandemin, nya mutationer samt förändrade krav på tester för att stegvis återstarta samhället. Tydligt är dock att testerna kommer fortsätta under lång tid och bli alltmer av ett "rutin-test" för sjukvården. Tillväxten i kvartalet exklusive covid-19 relaterad försäljning har varit stark. Försäljningen av blodgasanalysreagens har varit på en hög nivå totalt sett i kvartalet. I takt med att resurser omprioriteras i vården har efterfrågan ökat avseende andra tester, inom t ex alzheimer, genetik och onkologi.
Våra forskningsbolag hade också ett försäljningsmässigt starkt kvartal då aktiviteten kring virusforskning är hög med hög efterfrågan på produkter för s.k. gensekvensering av nya covid-19 mutationer. Efterfrågan hos våra läkemedelskunder som inte fokuserar covid-19 är mer normal och försäljningen stabil. Generellt har pandemin medfört att flera kunders investeringsbeslut skjuts på framtiden. Vi ser inte att vi förlorar affärer utan att de försenas. Mycket positivt i kvartalet att försäljningen av våra egna avancerade instrument kommit igång igen och varit hög framför allt i USA, Europa och Asien utanför Kina.

Medtech
Bolagen i affärsområdet Medtech levererar medicintekniska produkter inom marknadsområdet medicinteknik, samt hjälpmedel inom hemvård.
Från 1 april 2021 ingår Biomedica-bolagen i sin helhet i affärsområdet Labtech. Syftet är att en sådan fördelning bättre stämmer överens med hur bolagen följs upp internt och att det bättre kommer att tillvarata de tillväxtmöjligheter som finns i bolagen. Samtliga finansiella nyckeltal har omräknats i enlighet med den nya fördelningen. Tidigare fördelades Biomedica-bolagen med 60 procent i Labtech och 40 procent i Medtech.

| 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | 30 jun 20 förändr | 30 jun 21 | 30 jun 20 förändr | 30 jun 21 | 31 dec 20 | ||
| Nettoomsättning | 1 108 | 428 | 159% | 1 620 | 795 | 104% | 2 484 | 1 659 |
| EBITA | 57 | 59 | -3% | 107 | 90 | 19% | 213 | 196 |
| EBITA marginal,% |
5,1% | 13,8% | 6,6% | 11,3% | 8,6% | 11,8% |
I kvartalet ökade Medtechs nettoomsättning med 159 procent till 1 108 MSEK (428), varav organisk tillväxt var -24 procent, förvärvad tillväxt var 185 procent och valutakursförändringar påverkade negativt med 2 procent. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 140 MSEK och organiskt ökade försäljningen exklusive covid-19 med 1 procent. EBITA minskade med 3 procent till 57 MSEK (59), motsvarande en EBITA-marginal om 5,1 procent (13,8). Resultatet har belastats med förvärvskostnader om 29 MSEK och stämpelskatt om 24 MSEK avseende förvärvade aktier. EBITA rensat för transaktionskostnaderna uppgick till 110 MSEK motsvarande EBITA-marginal om 9,9 procent.
I delårsperioden ökade Medtechs nettoomsättning med 104 procent till 1 620 MSEK (795), varav organisk tillväxt var -16 procent, förvärvad tillväxt var 123 procent och valutakursförändringar påverkade negativt med 3 procent. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 220 MSEK och organiskt minskade försäljningen exklusive covid-19 med 2 procent. EBITA ökade med 19 procent till 107 MSEK (90), motsvarande en EBITA-marginal om 6,6 procent (11,3).

NETTOMOMSÄTTNING (MSEK)
EBITA (MSEK)

Affärsområdet Medtech redovisar en mycket stark omsättningsökning, framförallt drivet av förvärven av Healthcare21 och Vision Ophthalmology Group. Redovisat EBITA-resultat är något lägre än föregående år och inkluderar 53 MSEK i förvärvskostnader.
Den starka tillväxten inom Medtech är drivet av de förvärv vi genomförde både i kvartalet men också under hösten 2020. Utvecklingen i bolagen är starkt påverkad av pandemins utveckling. Försäljningen av covid-19 relaterade produkter har i kvartalet fortsatt i Centraleuropa, men inte i Norden, och är i nivå med samma kvartal föregående år. Pandemin har generellt medfört utmaningar för våra bolag kring ökade fraktpriser, brist på råvaror med höjda priser som följd och störningar i leveranskedjor framförallt från Asien.
Stegvis i kvartalet har nedstängningarna hävts i flera länder och sjukhusens intensivvårdsavdelningar har allt färre svårt sjuka covid-19 patienter. Sjukhusen håller på att omfördela sina resurser till operationer igen men återstarten av elektiv kirurgi går relativt långsamt i många länder. Antalet personer i kö för operation uppgår tex på Irland till 860 000 stycken och i Storbritannien till 2,3 miljoner. De enorma operationsköerna är utmanande för alla länder. Vi förväntar oss att aktiviteterna kommer igång ordentligt först efter sommaren. Försäljningen av produkter till elektiv kirurgi är därför fortsatt på en lägre nivå men våra bolag har kunnat kompensera med försäljning av övriga medicintekniska produkter både till intensivvård och allmän sjukvård under kvartalet.
För våra hemvårdsbolag har möjligheten att agera på marknaden ökat i takt med minskad smittspridning och äldreboenden öppnats upp. Månad för månad har möjligheten till utprovningar och installationer förbättrats. Totalt sett har tillväxten i kvartalet varit stabil jämfört med motsvarande kvartal tidigare år. Vi ser ökad investeringsvilja hos kunderna och allt fler upphandlingar har kommit ut i slutet av kvartalet.

Nettoomsättning per affärsområde
| 2021 | 2020 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvartalsdata, MSEK | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Labtech | 1 169 | 1 225 | 1 283 | 827 | 821 | 688 |
| Medtech | 1 108 | 512 | 449 | 415 | 428 | 367 |
| Koncernposter | -1 | -1 | -1 | -1 | -1 | -2 |
| AddLifekoncernen | 2 276 | 1 736 | 1 731 | 1 241 | 1 248 | 1 053 |
EBITA per affärsområde
| 2021 | 2020 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvartalsdata, MSEK | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Labtech | 280 | 276 | 273 | 146 | 125 | 78 |
| Medtech | 57 | 50 | 49 | 57 | 59 | 31 |
| Moderbolag och koncernposter | -5 | 0 | -6 | -4 | -3 | -3 |
| EBITA | 332 | 326 | 316 | 199 | 181 | 106 |
| Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | -79 | -35 | -38 | -30 | -30 | -32 |
| Rörelseresultat | 253 | 291 | 278 | 169 | 151 | 74 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -16 | -4 | -2 | -4 | -2 | -5 |
| Resultat efter finansiella poster | 237 | 287 | 276 | 165 | 149 | 69 |
Från 1 april 2021 ingår Biomedica-bolagen i sin helhet i affärsområdet Labtech. Tidigare fördelades Biomedica-bolagen med 60 procent i Labtech och 40 procent i Medtech. Samtliga finansiella nyckeltal har omräknats i enlighet med den nya fördelningen.
Nettoomsättning per affärsområde
| 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | % | 30 jun 20 | 30 jun 21 | % | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 31 dec 20 | |
| Labtech | 1 169 | 43 | 821 | 2 394 | 59 | 1 509 | 4 504 | 3 619 | |
| Medtech | 1 108 159 | 428 | 1 620 159 | 795 | 2 484 | 1 659 | |||
| Koncernposter | -1 | -1 | -2 | -3 | -4 | -5 | |||
| AddLifekoncernen | 2 276 | 1 248 | 4 012 | 2 301 | 6 984 | 5 273 |

EBITA och EBITA-marginal per affärsområde samt rörelseresultat för koncernen
| 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 jun | 30 jun | 30 jun | 30 jun | 30 jun | 31 dec | |||||||
| MSEK | 21 | % | 20 | % | 21 | % | 20 | % | 21 | % | 20 | % |
| Labtech | 280 | 23,9 | 125 | 15,3 | 556 | 23,2 | 203 | 13,4 | 975 | 21,6 | 622 | 17,2 |
| Medtech | 57 | 5,1 | 59 | 13,8 | 107 | 6,6 | 90 | 11,3 | 213 | 8,6 | 196 | 11,8 |
| Moderbolag/ koncernposter |
-5 | -3 | -5 | -6 | -15 | -16 | ||||||
| EBITA | 332 14,6 | 181 14,5 | 658 16,4 | 287 12,5 | 1 173 16,8 | 802 15,2 | ||||||
| Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
-79 | -30 | -114 | -62 | -182 | -130 | ||||||
| Rörelseresultat | 253 11,1 | 151 12,1 | 544 13,6 | 225 | 9,8 | 991 14,2 | 672 12,8 | |||||
| Finansiella intäkter/kostnader |
-16 | -2 | -20 | -7 | -26 | -13 | ||||||
| Resultat efter finansiella poster |
237 | 149 | 524 | 218 | 965 | 659 |
Nettoomsättning per intäktsslag
| 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 31 dec 20 | ||
| Produkter | ||||||||
| Labtech | 986 | 613 | 1 991 | 1 131 | 3 522 | 2 662 | ||
| Medtech | 947 | 377 | 1 421 | 707 | 2 191 | 1 477 | ||
| Koncernposter | -1 | -1 | -2 | -3 | -4 | -5 | ||
| Koncern | 1 932 | 989 | 3 410 | 1 835 | 5 709 | 4 134 | ||
| Instrument | ||||||||
| Labtech | 140 | 164 | 312 | 277 | 791 | 756 | ||
| Medtech | 84 | 51 | 122 | 88 | 214 | 180 | ||
| Koncern | 224 | 215 | 434 | 365 | 1 005 | 936 | ||
| Tjänster | ||||||||
| Labtech | 44 | 44 | 91 | 101 | 191 | 201 | ||
| Medtech | 76 | 0 | 77 | 0 | 79 | 2 | ||
| Koncern | 120 | 44 | 168 | 101 | 270 | 203 | ||
| Totalt | 2 276 | 1 248 | 4 012 | 2 301 | 6 984 | 5 273 |
Från 1 april 2021 ingår Biomedica-bolagen i sin helhet i affärsområdet Labtech. Tidigare fördelades Biomedica-bolagen med 60 procent i Labtech och 40 procent i Medtech. Samtliga finansiella nyckeltal har omräknats i enlighet med den nya fördelningen.
Koncernens resultaträkning
| Resultaträkning | 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 31 dec 20 | |
| Nettoomsättning | 2 276 | 1 248 | 4 012 | 2 301 | 6 984 | 5 273 | |
| Kostnad för sålda varor | -1 482 | -836 | -2 595 | -1 520 | -4 530 | -3 455 | |
| Bruttoresultat | 794 | 412 | 1 417 | 781 | 2 454 | 1 818 | |
| Försäljningskostnader | -438 | -209 | -701 | -437 | -1 138 | -874 | |
| Administrationskostnader | -102 | -60 | -171 | -120 | -324 | -273 | |
| Forskning och utveckling | -10 | -5 | -18 | -11 | -31 | -24 | |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 9 | 13 | 17 | 12 | 30 | 25 | |
| Rörelseresultat | 253 | 151 | 544 | 225 | 991 | 672 | |
| Finansiella intäkter och kostnader | -16 | -2 | -20 | -7 | -26 | -13 | |
| Resultat efter finansiella poster | 237 | 149 | 524 | 218 | 965 | 659 | |
| Skatt | -59 | -29 | -120 | -44 | -215 | -139 | |
| Periodens resultat | 178 | 120 | 404 | 174 | 750 | 520 | |
| Hänförligt till: | |||||||
| Moderbolagets aktieägare | 177 | 119 | 403 | 173 | 748 | 518 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | |
| Resultat per aktie, SEK | 1,47 | 1,07 | 3,46 | 1,55 | 6,55 | 4,63 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,46 | 1,06 | 3,44 | 1,55 | 6,51 | 4,61 | |
| Medelantal aktier efter återköp, | 121 154 | 111 765 | 116 846 | 111 965 | 114 548 | 112 127 | |
| '000 | |||||||
| Antal aktier vid periodens utgång, '000 | 121 943 | 112 124 | 121 943 | 112 124 | 121 943 | 112 487 | |
| EBITA | 332 | 181 | 658 | 287 | 1 173 | 802 | |
| I rörelsens kostnader ingår avskrivningar |
|||||||
| – materiella anläggningstillgångar | -53 | -36 | -91 | -71 | -164 | -144 | |
| – immateriella | |||||||
| anläggningstillgångar från förvärv | -71 | -27 | -101 | -54 | -157 | -110 | |
| – övriga immateriella | |||||||
| anläggningstillgångar | -8 | -3 | -13 | -8 | -25 | -20 |

| 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 31 dec 20 | |
| Periodens resultat | 178 | 120 | 404 | 174 | 750 | 520 | |
| Poster som senare kan återföras | |||||||
| i resultaträkningen | |||||||
| Periodens | -44 | -40 | 7 | -30 | -45 | -82 | |
| omräkningsdifferenser | |||||||
| Poster som inte ska återföras i | |||||||
| resultaträkningen | |||||||
| Omvärdering av | |||||||
| förmånsbestämda | 6 | – | 6 | – | 1 | -5 | |
| pensionsplaner | |||||||
| Skatt hänförlig till poster som | |||||||
| inte ska återföras i | -1 | – | -1 | – | 0 | 1 | |
| resultaträkningen | |||||||
| Övrigt totalresultat | -39 | -40 | 12 | -30 | -44 | -86 | |
| Periodens totalresultat | 139 | 80 | 416 | 144 | 706 | 434 | |
| Hänförligt till: | |||||||
| Moderbolagets aktieägare | 139 | 80 | 415 | 143 | 704 | 432 | |
| Innehav utan bestämmande | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | |
| inflytande |
Rapport över totalresultat
Koncernens balansräkning
| MSEK | 30 jun 21 | 31 dec 20 | 30 jun 20 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 4 317 | 1 100 | 1 007 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 2 518 | 903 | 800 |
| Materiella anläggningstillgångar | 627 | 434 | 370 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 | 20 | 24 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 488 | 2 457 | 2 201 |
| Varulager | 1 175 | 640 | 563 |
| Kortfristiga fordringar | 1 310 | 837 | 779 |
| Likvida medel | 224 | 216 | 54 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 709 | 1 693 | 1 396 |
| Summa tillgångar | 10 197 | 4 150 | 3 597 |
| Eget kapital | 3 919 | 1 890 | 1 619 |
| Räntebärande avsättningar | 107 | 110 | 106 |
| Icke räntebärande avsättningar | 452 | 161 | 123 |
| Räntebärande långfristiga skulder | 813 | 242 | 188 |
| Icke räntebärande långfristiga skulder | 2 | 1 | 1 |
| Summa långfristiga skulder | 1 374 | 514 | 418 |
| Icke räntebärande avsättningar | 12 | 9 | 7 |
| Räntebärande kortfristiga skulder | 3 316 | 564 | 723 |
| Icke räntebärande kortfristiga skulder | 1 576 | 1 173 | 830 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 904 | 1 746 | 1 560 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 197 | 4 150 | 3 597 |
| Förändringar i koncernens eget kapital | |
|---|---|
| -- | ---------------------------------------- |
| 1 jan 21 – 30 jun 21 | 1 jan 20 – 31 dec 20 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Innehav | Innehav | ||||||
| Moder | utan best | Moder | utan best | ||||
| Rapport över förändringar i | bolagets | ämmande | Totalt eget | bolagets | ämmande | Totalt eget | |
| koncernens eget kapital MSEK | ägare | inflytande | kapital | ägare | inflytande | kapital | |
| Belopp vid periodens ingång | 1 882 | 8 | 1 890 | 1 467 | 9 | 1 476 | |
| Apportemission | 1 524 | – | 1 524 | – | – | – | |
| Inlösta och utfärdade köpoptioner |
-5 | – | -5 | 58 | – | 58 | |
| Återköp av egna aktier | – | – | – | -31 | – | -31 | |
| Avyttring av egna aktier | 281 | 281 | 12 | – | 12 | ||
| Utdelning | -183 | -4 | -187 | -56 | -3 | -59 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande |
– | 0 | 0 | – | 0 | 0 | |
| Periodens totalresultat | 415 | 1 | 416 | 432 | 2 | 434 | |
| Belopp vid periodens utgång | 3 914 | 5 | 3 919 | 1 882 | 8 | 1 890 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Kassaflödesanalys | 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 31 dec 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 238 | 149 | 525 | 218 | 966 | 659 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet |
134 | 80 | 237 | 148 | 369 | 280 |
| Betald inkomstskatt | -71 | -12 | -107 | -32 | -172 | -97 |
| Förändringar i rörelsekapital | -101 | -89 | -271 | -126 | -37 | 108 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
200 | 128 | 384 | 208 | 1 126 | 950 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar |
-37 | -14 | -64 | -35 | -113 | -84 |
| Företagsförvärv och avyttringar | -2 508 | 0 | -2 514 | -66 | -2 781 | -333 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-2 545 | -14 | -2 578 | -101 | -2 894 | -417 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare |
-183 | – | -183 | – | -240 | -57 |
| Inlösta och utfärdade köpoptioner | - | 32 | -5 | 32 | 21 | 58 |
| Förvärv av egna aktier | - | – | - | -31 | 0 | -31 |
| Övrig finansieringsverksamhet | 2 398 | -173 | 2 381 | -147 | 2 174 | -354 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
2 215 | -141 | 2 193 | -146 | 1 955 | -384 |
| Periodens kassaflöde | -130 | -27 | -1 | -39 | 187 | 149 |
| Likvida medel vid periodens ingång | 364 | 90 | 216 | 99 | 54 | 99 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -10 | -9 | 9 | -6 | -17 | -32 |
| Likvida medel vid periodens slut | 224 | 54 | 224 | 54 | 224 | 216 |

Nyckeltal
| 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|
| 30 jun 21 | 31 dec 20 | 30 jun 20 | 31 dec 19 | 31 dec 18 |
| 6 984 | 5 273 | 4 091 | 3 479 | 2 482 |
| 1 173 | 802 | 454 | 305 | 245 |
| 16,8% | 15,2% | 11,1% | 8,8% | 9,9% |
| 158% | 163% | 73% | 25% | 5% |
| 115% | 103% | 67% | 51% | 62% |
| 750 | 520 | 250 | 142 | 129 |
| 33% | 31% | 17% | 10% | 16% |
| 4 012 | 700 | 963 | 902 | 882 |
| 3,0 | 0,7 | 1,6 | 2,1 | 3,3 |
| 1,0 | 0,4 | 0,6 | 0,6 | 0,9 |
| 38% | 46% | 45% | 45% | 35% |
| 1 191 | 1 004 | 949 | 903 | 620 |
| 1 744 | 1 112 | 985 | 932 | 873 |
Nyckeltal inkluderar IFRS 16 from 2019, tidigare jämförelsesiffror har ej räknats om.
För nyckeltalsdefinitioner, klicka här.
Nyckeltal per aktie
| 12 månader t.o.m. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 jun 21 | 31 dec 20 | 30 jun 20 | 31 dec 19 | 31 dec 18 | ||
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 6,55 | 4,63 | 2,23 | 1,28 | 1,29 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 6,51 | 4,61 | 2,22 | 1,28 | 1,29 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, SEK |
9,84 | 8,47 | 3,96 | 3,61 | 1,76 | |
| Eget kapital per aktie, SEK | 32,10 | 16,73 | 14,34 | 13,07 | 9,08 | |
| Medelantal aktier efter återköp, '000 | 114 548 | 112 127 | 112 154 | 111 083 | 100 458 | |
| Medelantal aktier efter återköp, efter utspädning, '000 |
115 305 | 112 652 | 112 441 | 111 297 | 100 458 | |
| Antal utestående aktier vid periodens slut, '000 | 121 943 | 112 487 | 112 124 | 112 237 | 102 586 |
Antal historiska aktier har omräknats med hänsyn till fondemissionsinslag (d v s teckningsrättens värde) i genomförd nyemission 2019 samt med hänsyn till den delning av aktien (1:4) som genomfördes i maj 2020 och används i alla nyckeltalsberäkningar för kr/aktie. Omräkningsfaktorn är 4,041.

Moderbolaget
Moderbolagets nettoomsättning uppgick under delårsperioden till 26 MSEK (21) och resultat efter finansiella poster uppgick till 8 MSEK (-1). Moderbolagets finansiella nettoskuld uppgick vid delårsperiodens utgång till 3 094 MSEK (575). Aktiekapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 62 MSEK (58).
Moderbolagets resultaträkning
| 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 31 dec 20 |
| Nettoomsättning | 12 | 10 | 26 | 21 | 46 | 41 |
| Administrationskostnader | -17 | -15 | -32 | -28 | -65 | -61 |
| Rörelseresultat | -5 | -5 | -6 | -7 | -19 | -20 |
| Ränteintäkter, räntekostnader och liknande | 12 | 5 | 14 | 6 | 17 | 9 |
| resultatposter | ||||||
| Resultat efter finansiella poster | 7 | 0 | 8 | -1 | -2 | -11 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 135 | 135 |
| Resultat före skatt | 7 | 0 | 8 | -1 | 133 | 124 |
| Skatt | -1 | 0 | -1 | 0 | -27 | -26 |
| Periodens resultat | 6 | 0 | 7 | -1 | 106 | 98 |
Moderbolagets balansräkning
| Balansräkning, MSEK | 30 jun 21 | 31 dec 20 | 30 jun 20 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 693 | 2 100 | 2 026 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 693 | 2 100 | 2 026 |
| Kortfristiga fordringar | 184 | 343 | 134 |
| Summa omsättningstillgångar | 184 | 343 | 134 |
| Summa tillgångar | 6 877 | 2 443 | 2 160 |
| Eget kapital | 2 857 | 1 233 | 1 144 |
| Obeskattade reserver | 96 | 96 | 56 |
| Räntebärande långfristiga skulder | 115 | 76 | 65 |
| Icke räntebärande långfristiga skulder | 1 | 1 | 4 |
| Summa långfristiga skulder | 116 | 77 | 69 |
| Räntebärande kortfristiga skulder | 3 774 | 987 | 874 |
| Icke räntebärande kortfristiga skulder | 34 | 50 | 17 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 808 | 1 037 | 891 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 877 | 2 443 | 2 160 |
| 30 jun 21 | 31 dec 20 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Redovisat värde |
Nivå 2 | Nivå 3 | Redovisat värde |
Nivå 2 | Nivå 3 |
| Derivat värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
0 | 0 | – | 0 | 0 | – |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde per nivå |
0 | 0 | – | 0 | 0 | – |
| Derivat värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
0 | 0 | – | 2 | 2 | – |
| Villkorade köpeskillingar | 297 | – | 297 | 86 | – | 86 |
| Finansiella skulder till verkligt värde per nivå |
297 | 0 | 297 | 88 | 2 | 86 |
Verkligt värde på finansiella instrument
Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen enligt tabellen ovan.
För noterade värdepapper bestäms verkligt värde med utgångspunkt från tillgångens noterade kurs på en aktiv marknad, nivå 1. Per balansdagen hade koncernen inga poster i denna kategori. För valutakontrakt och inbäddade derivat bestäms det verkliga värdet baserat på observerbar marknadsdata, nivå 2. För villkorade köpeskillingar görs en kassaflödesbaserad värdering, som inte är baserad på observerbar marknadsdata, nivå 3. För koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas verkligt värde vara lika med redovisat värde.
Villkorade köpeskillingar
| 3 månader t.o.m. | 6 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 30 jun 20 | 30 jun 21 | 31 dec 20 |
| Belopp vid periodens ingång | 83 | 18 | 86 | 18 | 31 | 18 |
| Periodens förvärv | 213 | 14 | 213 | 14 | 271 | 72 |
| Utbetald köpeskilling | – | – | -6 | – | -6 | – |
| Omvärdering via resultaträkning |
2 | – | 2 | – | 3 | 1 |
| Återförda via resultaträkning | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 2 | – | 3 | – | 3 | 0 |
| Valutakursdifferenser | -3 | -1 | -1 | -1 | -5 | -5 |
| Belopp vid periodens utgång | 297 | 31 | 297 | 31 | 297 | 86 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser i koncernen
| MSEK | 30 jun 21 | 31 dec 20 | 30 jun 20 |
|---|---|---|---|
| Eventualförpliktelser | 41 | 41 | 43 |

Härledning nyckeltal
| Resultat efter skatt hänförligt till aktieägarna i procent av | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Avkastning på eget kapital | aktieägarnas andel av genomsnittligt eget kapital. | ||||
| 30 jun 21 | 31 dec 20 | 30 jun 20 | |||
| Periodens resultat (rullande 12 mån) | 750 | 520 | 250 | ||
| Eget kapital årsgenomsnitt | 2 261 | 1 683 | 1 547 | ||
| Avkastning på eget kapital | 750/2 261=33% | 520/1 683=31% | 250/1 547=17% | ||
| Avkastning på rörelsekapital | EBITA i förhållande till genomsnittligt rörelsekapital. | ||||
| 30 jun 21 | 31 dec 20 | 30 jun 20 | |||
| Rörelseresultat före immateriella avskrivningar, (R) |
1 173 | 802 | 454 | ||
| Rörelsekapital genomsnittligt (RK) | 1 023 | 781 | 680 | ||
| R/RK | 1 173/1 023=115% | 802/781=103% | 454/680=67% | ||
| EBITA | anläggningstillgångar. | Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella | |||
| 30 jun 21 | 31 dec 20 | 30 jun 20 | |||
| Rörelseresultat (rullande 12 mån) | 991 | 672 | 334 | ||
| Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
182 | 130 | 120 | ||
| EBITA | 1 173 | 802 | 454 | ||
| EBITA marginal | EBITA i procent av nettoomsättningen. | ||||
| 30 jun 21 | 31 dec 20 | 30 jun 20 | |||
| EBITA | 1 173 | 802 | 454 | ||
| Nettoomsättning (rullande 12 mån) | 6 984 | 5 273 | 4 091 | ||
| EBITA marginal | 1 173/6 984=16,8% | 802/5 273=15,2% | 454/4 091=11,1% | ||
| Definitioner | |||||
| EBITA | Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella | ||||
| anläggningstillgångar. | |||||
| EBITDA | Rörelseresultat före avskrivningar. | ||||
| Eget kapital per aktie | Aktieägarnas andel av eget kapital dividerat med antal | ||||
| utestående aktier på balansdagen. | |||||
| Kassaflöde per aktie | Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med | ||||
| genomsnittligt antal aktier. | |||||
| Nettoskuldsättningsgrad | Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital. | ||||
| Resultat per aktie | Aktieägarnas andel av årets resultat i relation till genomsnittligt antal aktier. |
||||
| Resultattillväxt EBITA | Årets EBITA minskat med föregående års EBITA dividerat med föregående års EBITA. |
||||
| Räntebärande nettoskuld | Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar med avdrag för | ||||
| Soliditet | likvida medel. Eget kapital inklusive minoritetens andel i procent av summa tillgångar. |
De presenterade nyckeltalen är centrala för förståelsen och utvärderingen av AddLifes verksamhet och finansiella ställning. Nyckeltalen presenteras i "Nyckeltalstabellen" och kommenteras i övriga delar i delårsrapporten. Jämförelsetalen för resultatposter avser värde för perioden januari–juni 2020 och för balansposter per 31 december 2020 om inte annat anges.

Aktien
Aktiekapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 62 MSEK (58).
Antalet återköpta aktier uppgår till 507 149 B-aktier motsvarande 0,4 procent av totalt antal aktier och 0,3 procent av röstetalet. Det genomsnittliga anskaffningspriset för återköpta aktier uppgår till 52,12 SEK per aktie. Antalet innehavda egna aktier uppgick under delårsperioden i medeltal till 1 294 850 (2 332 428). Aktiekursen per 30 juni 2021 uppgick till 263,00 SEK och den senaste betalkursen för AddLifeaktien den 14 juli 2021 var 300,00 SEK.
Under kvartalet har två nyemissioner av B-aktier, om totalt 7 951 958 genomförts, vilka använts för betalning av Healthcare 21 och Vision Ophthalmology Group i enlighet med styrelsens mandat från årsstämman i maj 2020. Efter de båda nyemissionerna uppgår aktiekapitalet till 62 358 949,47 SEK. Det totala antalet aktier uppgår till 122 450 250 varav antalet A-aktier är oförändrat om 4 615 136 och antalet B-aktier har ökat från 109 883 156 till 117 835 114 stycken. Aktier i eget förvar har minskat från 2 007 149 till 507 149 B-aktier efter att 1 500 000 B-aktier använts som del av betalning för aktierna i Vision Ophthalmology Group.

| Omsättning och handel | jan-jun 2021 |
|---|---|
| Lägsta pris, SEK | 146,20 |
| Högsta pris, SEK | 267,00 |
| Daglig snittomsättning, SEK | 40 701 812 |
| Antal omsatta aktier, st | 26 365 857 |
| Antal avslut, st | 117 664 |
AddLife har sammantaget fyra utestående incitamentsprogram motsvarande totalt 2 824 000 B-aktier. Utfärdade köpoptioner på återköpta aktier har under delårsperioden medfört en beräknad utspädningseffekt baserat på årets genomsnittliga aktiekurs om cirka 0,7 procent (0,3). Under delårsperioden har 880 optioner i programmet 2017/2021 lösts in motsvarande 3 696 B-aktier, resterande 55 323 optioner som var utestående vid delårsperiodens början har återköpts till ett pris motsvarande marknadsvärde.
| Antal | Motsvarande antal B |
Andel av totalt antal |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Utestående program | optioner | aktier | aktier | Lösenkurs | Lösenperiod |
| 2021/2025 | 250 000 | 250 000 | 0,2% | 259,0 | 10 jun 2024 - 28 feb 2025 |
| 2020/2024 | 250 000 | 1 000 000 | 0,9% | 98,40 | 19 jun 2023 - 28 feb 2024 |
| 2019/2023 | 215 000 | 860 000 | 0,8% | 76,60 | 20 jun 2022 – 28 feb 2023 |
| 2018/2022 | 170 000 | 714 000 | 0,6% | 56,00 | 16 jun 2021 – 28 feb 2022 |
| Totalt | 885 000 | 2 824 000 |

Den 30 juni 2021 uppgick antalet aktieägare till 11 625, varav 57 procent var svenska ägare med avseende på kapitalandel. De tio största aktieägarna kontrollerade 55 procent av kapitalet och 65 procent av rösterna.
| Andel i % | ||||
|---|---|---|---|---|
| Aktieägare 2021-06-30 | Antal A-aktier | Antal B-aktier | kapital | röster |
| Roosgruppen AB | 2 160 604 | 3 924 727 | 4,97 | 15,57 |
| Tom Hedelius | 2 066 572 | 23 140 | 1,71 | 12,62 |
| SEB Fonder | 0 | 11 733 975 | 9,59 | 7,16 |
| State Street Bank & Trust Company | 0 | 10 705 086 | 8,74 | 6,53 |
| Verdipapirfond Odin | 0 | 9 830 008 | 8,03 | 5,99 |
| Swedbank Fonder | 0 | 8 798 944 | 7,19 | 5,37 |
| NTC Fidelity Funds Northern Trust | 0 | 6 409 650 | 5,23 | 3,91 |
| Handelsbanken fonder | 0 | 5 626 254 | 4,59 | 3,43 |
| CBNY-Fidelity over | 0 | 3 640 072 | 2,97 | 2,22 |
| Sandrew AB | 0 | 2 800 000 | 2,29 | 1,71 |
| Totalt 10 största ägarna | 4 227 176 | 63 491 856 | 55,31 | 64,51 |
| Övriga ägare | 387 960 | 53 836 109 | 44,28 | 35,18 |
| Totalt antal utestående aktier | 4 615 136 | 117 327 965 | 99,59 | 99,69 |
| Återköpta B-aktier (i eget förvar) | - | 507 149 | 0,41 | 0,31 |
| Totalt antal registrerade aktier | 4 615 136 | 117 835 114 | 100,00 | 100,00 |
Källa: Euroclear

Redovisningsprinciper
Delårsrapporten har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter, även i övriga delar av delårsrapporten. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i AddLifes årsredovisning 2020 har tillämpats för delårsrapporten. Ändringarna i IFRS standarder som tillämpas från och med 1 januari 2021 har ej haft någon påverkan på AddLifes finansiella rapporter för delårsperioden som avslutades 30 juni 2021.
Alternativa nyckeltal
AddLife presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. I denna rapport har utökad information angivits avseende definitioner av finansiella mått.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner med närstående har skett under delårsperioden, som väsentligen påverkat koncernens ställning och resultat.
Händelser efter delårsperiodens utgång
Inga övriga för koncernen väsentliga händelser har inträffat efter delårsperiodens utgång.
Risker och osäkerhetsfaktorer
AddLifes resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen påverkas av ett antal interna faktorer som AddLife styr över samt ett antal externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är begränsad. De externa riskfaktorer som har störst betydelse för AddLife är konjunkturläget i kombination med marknadsutveckling, konkurrenssituationen samt offentliga upphandlingar och politiska beslut. Risk- och osäkerhetsfaktorerna är desamma som under tidigare perioder. För mer information hänvisas till avsnittet "Risker och osäkerhetsfaktorer" i förvaltningsberättelsen i AddLifes årsredovisning 2020. Moderbolaget påverkas indirekt av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion i koncernen.

Intygande
Styrelsen och verkställande direktören anser att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av bolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolaget och koncernen står inför.
Stockholm den 15 juli 2021
Johan Sjö Styrelsens ordförande Birgit Stattin Norinder Styrelseledamot
Håkan Roos Styrelseledamot
Eva Nilsagård Styrelseledamot Eva Elmstedt Styrelseledamot Stefan Hedelius Styrelseledamot
Kristina Willgård VD och koncernchef
För ytterligare information, kontakta: Kristina Willgård, VD och koncernchef: + 46 70 510 12 23 Martin Almgren, ekonomidirektör, +46 70 228 15 45

Telefonkonferens
Investerare, analytiker och media inbjudes till en telefonkonferens där VD Kristina Willgård och CFO Martin Almgren presenterar delårsrapporten. Presentationen hålls på engelska och pågår cirka 20 minuter och därefter finns möjlighet att ställa frågor. Mötet spelas in och kommer att lagras på webben. Är det första gången du använder Teams blir du ombedd att ladda ner en app.
Telefonkonferensen är den 15 Juli 2021, kl. 10:00.
Önskar du delta via telefonkonferens, följ denna länk>> Eller ring in (endast ljud) +46 8 505 376 58 Konferens-ID: 321 695 644#
Presentationen finns även på AddLife YouTube >>
Finansiell kalender
- Delårsrapport för perioden 1 januari 30 september 2021 kommer att publiceras 22 oktober 2021
- Bokslutskommuniké för perioden 1 januari 31 december 2021 kommer att publiceras 4 februari 2022
För ytterligare information, kontakta: Kristina Willgård, VD och koncernchef: + 46 70 510 12 23 Martin Almgren, ekonomidirektör, +46 70 228 15 45
Denna information är sådan information som AddLife AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s Marknadsmissbruksförordning och offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg för offentliggörande den 15 juli 2021 kl. 07:45 (CET). AddLife AB (publ), Box 3145, Brunkebergstorg 5, SE-103 62 Stockholm. [email protected], www.add.life, org.nr. 556995-8126