Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

AddLife Earnings Release 2020

Feb 3, 2021

2877_10-k_2021-02-03_9d9f2cea-de6c-4fc7-a0c1-b30249aee32d.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Bokslutskommuniké 1 januari – 31 december 2020

Kraftig tillväxt avslutade året

1 OKTOBER – 31 DECEMBER 2020 (3 MÅNADER)

  • Nettoomsättningen ökade med 75 procent till 1 731 MSEK (988), varav organisk tillväxt uppgick till 51 procent och förvärvad tillväxt uppgick till 29 procent.
  • EBITA ökade med 208 procent till 316 MSEK (102), motsvarande en EBITA-marginal om 18,2 procent (10,4).
  • Resultat efter skatt ökade med 343 procent till 219 MSEK (49).
  • Resultat per aktie uppgick till 1,94 SEK (0,44).
  • Kassaflödet från löpande verksamheten uppgick till 559 MSEK (175).
  • Under kvartalet har fyra förvärv genomförts och den sammanlagda årsomsättningen beräknas uppgå till cirka 355 MSEK.

1 JANUARI – 31 DECEMBER 2020 (12 MÅNADER)

  • Nettoomsättningen ökade med 52 procent till 5 273 MSEK (3 479), varav organisk tillväxt uppgick till 38 procent och förvärvad tillväxt uppgick till 17 procent.
  • EBITA ökade med 163 procent till 802 MSEK (305), motsvarande en EBITA-marginal om 15,2 procent (8,8).
  • Resultat efter skatt ökade med 265 procent till 520 MSEK (142).
  • Resultat per aktie uppgick till 4,63 SEK (1,28).
  • Kassaflödet från löpande verksamheten uppgick till 950 MSEK (400).
  • Soliditeten uppgick till 46 procent (45).
  • Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 103 (51) procent.
  • Under räkenskapsåret har sex förvärv genomförts med en sammanlagd årsomsättning om cirka 650 MSEK.
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 1,50 SEK per aktie.
3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 31-dec-19 förändr 31-dec-20 31-dec-19 förändr
Nettoomsättning 1 731 988 75% 5 273 3 479 52%
EBITA 316 102 208% 802 305 163%
EBITA-marginal, % 18,2% 10,4% 15,2% 8,8%
Resultat före skatt 276 67 312% 659 182 261%
Periodens resultat 219 49 343% 520 142 265%
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,94 0,44 341% 4,63 1,28 262%
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,93 0,44 339% 4,61 1,28 260%

AddLife i korthet

AddLife är en oberoende aktör inom Life Science som erbjuder högkvalitativa produkter, tjänster och rådgivning till både privat och offentlig sektor i Europa. Koncernen är uppdelad i två affärsområden; Labtech och Medtech. Koncernen består av ett 50-tal operativa dotterbolag som levererar utrustning, instrument, reagenser, hjälpmedel, rådgivning och teknisk support till kunder främst inom sjukvård, hemvård, forskning, universitet och högskolor samt till läkemedels- och livsmedelsindustrin.

z 802 MSEK EBITA 12 mån 2020 (+163%)

z 950 MSEK OPERATIVT KASSAFLÖDE (+138%)

VD-kommentar

2020 blev ett exceptionellt år där vi alla slungades in i en global hälsokris. Utmaningarna är fortfarande stora givet de enorma effekter som covid-19 pandemin har medfört. Pandemin drabbade oss med förnyad kraft i en andra våg under det fjärde kvartalet. Återigen utmanades vårt sätt att leva, arbeta och umgås i grunden när samhällen stängdes ned och medborgare försattes i karantän. På AddLife känner vi en stolthet över att kunna bidra till hälso- och sjukvården och förbättra människors liv.

Omsättningen i det fjärde kvartalet ökade med 75 procent till 1 731 MSEK, varav den organiska tillväxten uppgick till 51 procent. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 430 MSEK och den organiska tillväxten exklusive covid-19 uppgick till 8 procent. Resultatet, EBITA, ökade med 208 procent till 316 MSEK och vi stärkte EBITA-marginalen till 18,2 procent. För helåret 2020 ökade omsättningen med 52 procent till 5 273 MSEK, varav den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 1 235 MSEK och den organiska tillväxten för helåret exklusive covid-19 uppgick till 6 procent. EBITA-resultatet ökade med 163 procent till 802 MSEK. Den kraftigt ökade försäljningen i kombination med fortsatt god kostnadskontroll ledde till en stor positiv resultateffekt både i kvartalet och för helåret. Det exceptionella resultatet har genererat ett starkt positivt operativt kassaflöde på 950 MSEK för helåret vilket möjliggör ytterligare investeringar i förvärv och utveckling för framtida tillväxt.

Vi avslutar med andra ord året med ett mycket starkt fjärde kvartal där våra dotterbolag gjort ett fantastiskt bra jobb för att skapa affärer och svara upp mot kundernas behov. Affärsläget på samtliga våra marknader påverkades av pandemin och olika länders agerande för att begränsa smittan. Den andra pandemivågen kom med kraft under kvartalet. Sjukhusens intensivvårdsavdelningar har i många länder varit fyllda till bristningsgränsen. Aktiviteten inom icke-covid relaterad sjukvård och elektiva operationer blev återigen nedprioriterat som en direkt följd av smittläget och att sjukhusen omfördelade sina resurser.

Sedan pandemin startade har försäljningen i våra diagnostikbolag ökat på samtliga marknader, både av instrument och framförallt covid-19 tester. I flera länder har också myndigheterna ökat sina anslag till fortsatt testning och smittspårning.

Våra forskningsbolag i Norden och Italien hade ett försäljningsmässigt starkt kvartal. Det råder en alltjämt hög aktivitet kring virusforskning och covid-19 i hela världen.

Försäljningen av personlig skyddsutrustning till sjukhusen har som förväntat återgått till en mer normal nivå under kvartalet. Den lägre efterfrågan inom elektiv kirurgi har haft marginell påverkan på våra bolag som haft god försäljning av övriga medicintekniska produkter.

Våra bolag inom hemvård har haft fortsatta utmaningar med att prova ut och installera produkter ute hos kund. Tillväxten har trots detta varit stark i kvartalet, framförallt inom välfärdsteknologi. Pandemin har tydligt visat att behovet av en säkrare och mer omfattande äldrevård är mycket stort. I flera länder tas eller förbereds politiska beslut om ökade investeringar inom området.

Pandemin har förändrat vårt sätt att jobba och möta våra kunder. En majoritet av våra medarbetare arbetar hemifrån och träffar kunder och affärspartners digitalt. Inom AddLife är vår utbildningsverksamhet inom Academy central för att erbjuda anställda vidareutveckling samt stärka vår kultur och våra värderingar och flera utbildningar har under året omarbetats och genomförts digitalt.

Vi kan glädjande konstatera att antalet upphandlingar ökat i det fjärde kvartalet. Upphandlingsprocesserna har blivit klart mer digitaliserade och i flera fall har kunderna också valt mer än en leverantör av kritiska produkter för att minska sårbarheten för leveranstörningar. Pandemin har visat på utmaningarna i de alltmer globala leveranskedjorna. Inom koncernen genomför vi ett logistikprojekt för att förbättra leveransförmågan och samtidigt minska vår miljöpåverkan.

Ökad förvärvsaktivitet i kvartalet

AddLife letar ständigt efter nya intressanta förvärvskandidater med nordisk och europeisk potential. I kvartalet genomfördes totalt fyra förvärv till affärsområdet Medtech, vilka tillsammans beräknas tillföra cirka 355 MSEK i årsomsättning. Vi har genom förvärven stärkt vår europeiska närvaro inom avancerad kirurgi, hjälpmedel och välfärdsteknologi. Tre marknadsområden som vi ser har en positiv utvecklingspotential drivna av långsiktiga strukturella trender.

Totalt sett har AddLife under 2020 genomfört sex förvärv med en sammanlagd årsomsättning om cirka 650 MSEK och 197 medarbetare.

AddLife har alltsedan börsnoteringen i mars 2016 vuxit EBITA med 45 procent per år vilket kraftigt överträffar vårt tillväxtmål om 15 procent. Genom aktiv ägarstyrning utvecklar vi våra befintliga bolag och kompletterar koncernen med intressanta förvärv. Våra bolags entreprenörskraft, kompetens och styrka i att addera värden till våra kunder har möjliggjort en exceptionellt stark utveckling under 2020. Våra anställda har med stort engagemang och ansvarstagande gjort ett enastående arbete under detta prövningens år.

Till er alla vill jag rikta ett stort tack.

Kristina Willgård VD och koncernchef

Koncernens utveckling i kvartalet

Nettoomsättningen i kvartalet ökade med 75 procent till 1 731 MSEK (988). Den organiska tillväxten var 51 procent och den förvärvade tillväxten var 29 procent. Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 5 procent, motsvarande 53 MSEK. EBITA ökade med 208 procent till 316 MSEK (102) och EBITAmarginalen uppgick till 18,2 procent (10,4). Marginalförbättringen beror på ökad volym och återhållsamma kostnader. Koncernens EBITA har inte påverkats av statliga stöd eller andra bidrag relaterat till covid-19 pandemin. Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt, motsvarande 8 MSEK.

Finansnettot uppgick till -2 MSEK (-6) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 276 MSEK (67). Resultatet efter skatt för kvartalet ökade med 343 procent till 219 MSEK (49) och effektiv skattesats uppgick till 21 procent (26). Den högre skattesatsen föregående år beror på förändring av tidigare aktiverade förlustavdrag.

Koncernens utveckling under räkenskapsåret

Under räkenskapsåret ökade nettoomsättningen med 52 procent till 5 273 MSEK (3 479). Den organiska tillväxten uppgick till 38 procent och den förvärvade tillväxten var 17 procent. Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med cirka 3 procent, motsvarande 121 MSEK. EBITA ökade med 163 procent till 802 MSEK (305) och EBITA-marginalen uppgick till 15,2 procent (8,8). Marginalförbättringen beror på ökad volym och återhållsamma kostnader. Koncernens EBITA har inte påverkats av statliga stöd eller andra bidrag relaterat till covid-19 pandemin. Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt med 6 procent, motsvarande 17 MSEK.

Finansnettot uppgick till -13 MSEK (-14) och resultatet efter finansiella poster ökade med 261 procent till 659 MSEK (182). Resultatet efter skatt ökade med 265 procent till 520 MSEK (142) och effektiv skattesats uppgick till 21 procent (22).

0 200 400 600 800 1000 0 70 140 210 280 350 EBITA (MSEK)

2016 2017 2018 2019 2020 5273

Kvartal Rullande 12

1 731 MSEK NETTOOMSÄTTNING Q4 2020 (+75%)

5 273 MSEK NETTOOMSÄTTNING 12 mån 2020 (+52%)

Utveckling per affärsområde

Labtech

Bolagen i Affärsområdet Labtech verkar inom marknadsområdena diagnostik samt biomedicinsk forskning och laboratorieutrustning.

3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 31-dec-19 förändr. 31-dec-20 31-dec-19 förändr.
Nettoomsättning 1 156 568 104% 3 212 1 981 62%
EBITA 253 70 262% 565 202 180%
EBITA-marginal, % 21,9% 12,3% 17,6% 10,2%

Labtechs nettoomsättning i det fjärde kvartalet ökade med 104 procent till 1 156 MSEK (568), varav organisk tillväxt var 74 procent, förvärvad tillväxt var 34 procent och valutakursförändringar påverkade negativt med cirka 4 procent. EBITA ökade med 262 procent till 253 MSEK (70), motsvarande en EBITA marginal om 21,9 procent (12,3).

Labtechs nettoomsättning under räkenskapsåret ökade med 62 procent till 3 212 MSEK (1 981), varav organisk tillväxt var 42 procent, förvärvad tillväxt var 23 procent och valutakursförändringar påverkade negativt med cirka 3 procent. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 980 MSEK och den organiska tillväxten för helåret exklusive covid-19 uppgick till 7 procent. EBITA ökade med 180 procent till 565 MSEK (202), motsvarande en EBITA marginal om 17,6 procent (10,2).

Det fjärde kvartalet präglades av att en andra pandemivåg kraftigt accelererade smittspridningen vilket drev upp omsättning och resultat för Affärsområdet Labtech.

I samtliga länder pågår omfattande testverksamhet avseende covid-19. Våra diagnostikbolag har i kvartalet sålt stora volymer covid-19 tester, sk. PCR-tester. För våra bolag har det varit en konkurrensfördel att kunna erbjuda lösningar från flera olika leverantörer för att därmed säkra kundernas tillgång till tester. Vi förväntar oss fortsatt hög efterfrågan på covid-19 tester tills smittspridningen begränsats och pandemin är mer under kontroll. I takt med att antalet allvarligt sjuka covid-19 patienter återigen ökat på sjukhusens intensivvårdsavdelningar har efterfrågan på blodgasanalysprover också varit hög i kvartalet. För övriga diagnostiktester har provvolymerna varit relativt stabila. Även försäljningen av instrument har varit stark, vilket medfört att vi ökat den installerade instrumentbasen och därmed ökat potentialen för framtida försäljning av olika tester.

Aktiviteten har varit hög och efterfrågan stark hos våra nischade forskningsbolag i främst Norden och i Italien. Försäljningen har i kvartalet varit stark avseende produkter som används på laboratorier för att tillverka olika typer av tester för covid-19. Det är mycket fokus på virusforskning och framförallt covid-19 forskning. Flera forskarteam har fått utökade anslag främst från privata aktörer, vilket drivit efterfrågan på flera av våra produkter. I samband med pandemins andra våg stängdes dock universitet ner i bl.a. Danmark och Italien, vilket hämmade försäljningen något.

Aktiviteten hos våra läkemedelskunder är normal och försäljningen stabil. I kvartalet har Kina, till skillnad från USA, visat god återhämtning och försäljningen av våra egna avancerade instrument har åter tagit fart.

Medtech

Bolagen i Affärsområdet Medtech levererar medicintekniska produkter inom marknadsområdet medicinteknik, samt hjälpmedel inom hemvård.

3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 31-dec-19 förändr. 31-dec-20 31-dec-19 förändr.
Nettoomsättning 575 420 37% 2 061 1 498 38%
EBITA 68 37 86% 253 116 119%
EBITA-marginal, % 11,8% 8,7% 12,3% 7,7%

I kvartalet ökade Medtechs nettoomsättning med 37 procent till 575 MSEK (420), varav organisk tillväxt var 19 procent, förvärvad tillväxt var 22 procent och valutakursförändringar påverkade negativt med 4 procent. EBITA ökade med 86 procent till 68 MSEK (37), motsvarande en EBITA-marginal om 11,8 procent (8,7).

Under räkenskapsåret ökade Medtechs nettoomsättning med 38 procent till 2 061 MSEK (1 498), varav organisk tillväxt var 31 procent, förvärvad tillväxt var 10 procent och valutakursförändringar påverkade negativt med 3 procent. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 255 MSEK och den organiska tillväxten för helåret exklusive covid-19 uppgick till 3 procent. EBITA ökade med 119 procent till 253 MSEK (116), motsvarande en EBITA-marginal om 12,3 procent (7,7).

Medtechs verksamheter hade en fortsatt stark utveckling i det fjärde kvartalet. Försäljningen av personlig skyddsutrustning till nordiska kunder återgick till en mer normal nivå då flera sjukhus byggde upp beredskapslager under föregående kvartal. I början av kvartalet ökade aktiviteten inom kirurgi och närmade sig mer normala nivåer. Men när den andra vågen av pandemin ökade trycket på sjukvården omprioriterades resurserna återigen till covid-19 sjukvården. Totalt sett i kvartalet blev försäljningen av övriga medicintekniska produkter god. När smittläget blir bättre förväntar vi oss att sjukvården på nytt ställer om sina resurser och ökar aktiviteten inom elektiv kirurgi för att behandla alla de patienter som väntar på olika operationer.

Glädjande under årets sista kvartal är att våra hemvårdsbolag fortsätter att redovisa en stark tillväxt, framförallt relaterad till välfärdsteknologi. I kvartalet fick vi möjlighet att leverera i enlighet med flera av de kommunkontrakt avseende välfärdsteknologi som vi tidigare erhållit i Norge samt olika badrumshjälpmedel till äldreboenden i Sverige. Bolagen har fortsatt svårt att genomföra kundbesök, utprovningar av produkter samt installationer av välfärdsteknologi i den utsträckning som både vi och kunderna önskat. Även om pandemin kortsiktigt är utmanande har behovet av och efterfrågan på en mer omfattande och säker äldrevård tydliggjorts i flera länder. Flera politiska beslut och initiativ förbereds runt om i Europa i syfte att öka investeringar avseende olika hjälpmedel och digitala lösningar.

I kvartalet genomförde vi fyra förvärv; Ropox i Danmark, Dach Medical Group i Österrike och Zafe Care Systems i Sverige samt verksamheten i SIAD Healthcare i Italien. Bolagen tillför tillsammans cirka 355 MSEK i årsomsättning och 134 medarbetare samt stärker vår europeiska närvaro inom avancerad kirurgi, hjälpmedel och välfärdsteknologi.

Finansiell ställning och kassaflöde

Soliditeten uppgick vid räkenskapsårets utgång till 46 procent (45). Eget kapital per aktie uppgick till 16,73 SEK (13,07) och avkastningen på eget kapital uppgick vid räkenskapsårets utgång till 31 procent (10). Avkastningen på rörelsekapitalet, R/RK (EBITA i förhållande till rörelsekapital), uppgick till 103 procent (51). Förbättringen kommer främst från det ökade EBITA resultatet.

Koncernens räntebärande nettoskuld uppgick vid räkenskapsårets utgång till 700 MSEK (902), inklusive pensionsskuld om 81 MSEK (80) samt leasingskulder om 233 MSEK (216). Nettoskuldsättningsgraden, beräknad utifrån räntebärande nettoskuld inklusive pensionsskuld och leasingskuld, uppgick till 0,4 att jämföra med 0,6 vid räkenskapsårets ingång.

Likvida medel, bestående av kassa- och bankmedel, tillsammans med beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick sammantaget till 1 006 (439) MSEK per den 31 december 2020. Ökningen av tillgängliga likvida medel kommer dels från att AddLife i mars tecknade nya kreditavtal med Handelsbanken och Danske Bank och därigenom ökade kreditutrymmet med ytterligare 200 MSEK till totalt 1 200 MSEK, samt starkt kassaflöde från den löpande verksamheten.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under räkenskapsåret till 950 MSEK (400). Ökningen kommer från det starka resultatet samt en effektiv rörelsekapitalhantering. Företagsförvärv uppgick till 345 MSEK (325). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick under räkenskapsåret till 91 MSEK (85). Avyttringar av anläggningstillgångar uppgick till 7 MSEK (3). Återköp och avyttring av egna aktier uppgick till 19 MSEK (43). Utfärdade och inlösta köpoptioner uppgick till 58 MSEK (12) och utdelning har betalats med 59 MSEK (64).

Förvärv

De från och med räkenskapsåret 2019 genomförda förvärven fördelar sig enligt följande mellan koncernens affärsområden:

Nettoomsättning, Antal
Förvärv Tidpunkt MSEK* anställda* Affärsområde
Verksamhet från Wellspect HealthCare, Sverige April, 2019 170 14 Medtech
Lab-Vent Controls A/S och Koldt & Ryø El A/S, Danmark Augusti, 2019 52 20 Labtech
Fysionord i Sollefteå AB, Sverige September, 2019 6 2 Medtech
Funksjonsutstyr AS, Norge December, 2019 50 7 Medtech
EuroClone S.p.A, Italien Januari, 2020 280 58 Labtech
TechniPro PulmoMed Pty Ltd, Australien September, 2020 13 5 Medtech
Ropox A/S, Danmark Oktober, 2020 95 73 Medtech
Dach Medical Group Holding AG, Österrike Oktober, 2020 145 23 Medtech
Zafe Care Systems AB, Sverige Oktober, 2020 35 21 Medtech
Biomedica Italia s.r.l (SIAD Healthcare), Italien December, 2020 80 17 Medtech
*Avser situationen på helårsbasis vid förvärvstidpunkten. 926 240

Den 18 september 2020 tecknade AddLife avtal med SIAD Healthcare s.p.a om förvärv av deras verksamhet inom produktområdet avancerad kirurgi. Förvärvet har godkänts av italienska myndigheter och tillträde ägde rum den 1 december 2020. Verksamheten har i samband med förvärvet överförts till ett nybildat bolag, Biomedica Italia s.r.l, vilket AddLife förvärvat. Verksamheten har 17 anställda och omsätter cirka 80 MSEK.

Den 1 oktober förvärvades det danska bolaget Ropox A/S. Bolaget utvecklar, designar och producerar hjälpmedel för äldre och personer med särskilda behov. Bolaget har 73 anställda och omsätter cirka 95 MSEK.

Den 1 oktober förvärvades samtliga aktier i Dach Medical Group. Koncernen är verksam i Österrike, Schweiz och Tyskland inom avancerad kirurgi. Bolaget har 23 anställda och omsätter cirka 145 MSEK.

Den 1 oktober förvärvades det svenska bolaget Zafe Care Systems AB. Bolaget är en väletablerad leverantör inom välfärdsteknologi på den svenska marknaden. Bolaget har 21 medarbetare och omsätter cirka 35 MSEK.

Förvärven har sammantaget påverkat koncernens nettoomsättning med 508 MSEK, EBITA med 64 MSEK, rörelseresultatet med 51 MSEK och periodens resultat efter skatt med 36 MSEK. Förvärven skulle ha påverkat koncernens nettoomsättning med uppskattningsvis 783 MSEK, EBITA med 94 MSEK, rörelseresultat med 65 MSEK samt årets resultat efter skatt med 46 MSEK om de hade genomförts 1 januari 2020.

Av ännu ej utbetalda köpeskillingar för förvärv under räkenskapsåret uppgår beräknat verkligt värde på villkorade köpeskillingar till 69 MSEK, vilket utgör cirka 86 procent av maximalt utfall. Utfallet är beroende av uppnådda resultat i bolagen och har en fastställd maximinivå.

De tillgångar och skulder som ingick i förvärven under räkenskapsåret 2020 uppgår enligt de preliminära förvärvsanalyserna till följande:

Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar 251
Övriga anläggningstillgångar 60
Varulager 103
Övriga omsättningstillgångar 207
Uppskjuten skatteskuld/skattefordran -70
Övriga skulder -227
Förvärvade nettotillgångar 324
Goodwill 155
Köpeskilling 1) 479
Avgår likvida medel i förvärvad verksamhet -68
Villkorad ännu ej utbetald köpeskilling -70
Påverkan på koncernens likvida medel 341

1) Köpeskilling anges exklusive kostnader vid förvärven.

Transaktionskostnader för förvärv uppgår till 12 MSEK och redovisas i posten försäljningskostnader. Under räkenskapsåret har 1 MSEK redovisats under övriga rörelsekostnader till följd av att beräknade villkorade köpeskillingar avvikit från faktiskt utfall.

Aktien

Aktiekapitalet uppgick vid räkenskapsårets utgång till 58 MSEK (58).

Vid årsstämman den 7 maj 2020 beslutades om en uppdelning av aktien ("split") med villkor 4:1. Splitten medförde att antalet aktier ökade till 114 498 292. De nya aktierna registerades på aktieägarnas konton den 29 maj 2020. Sedan splitten har antalet aktieägare ökat med cirka 60 procent och genomsnittligt antal avslut per dag har ökat med cirka 300 procent. Vid räkenskapsårets utgång uppgår antalet A-aktier till 4 615 136 och antalet B-aktier till 109 883 156.

Antalet återköpta aktier uppgår till 2 010 845 B-aktier motsvarande 1,8 procent av totalt antal aktier och 1,3 procent av röstetalet. Det genomsnittliga anskaffningspriset för återköpta aktier uppgår till 52,12 SEK per aktie. Antalet innehavda egna aktier uppgick under räkenskapsåret i medeltal till 2 370 836 (1 913 620). Aktiekursen per 31 december 2020 uppgick till 144,00 SEK och den senaste betalkursen för AddLifeaktien den 2 februari 2021 var 161,60 SEK.

Omsättning och handel jan-dec 2020
Lägsta pris, SEK 59,75
Högsta pris, SEK 160,00
Daglig snittomsättning, SEK 8 955 835
Antal omsatta aktier, st 20 025 634
Antal avslut, st 132 983

AddLife har sammantaget fyra utestående incitamentsprogram motsvarande totalt 2 810 053 B-aktier. Utfärdade köpoptioner på återköpta aktier har under räkenskapsåret medfört en beräknad utspädningseffekt baserat på årets genomsnittliga aktiekurs om cirka 0,5 procent (0,1). Under räkenskapsåret har 158 797 optioner av totalt 215 000 optioner i programmet 2017/2021 lösts in motsvarande 666 497 B-aktier.

Utestående Antal Motsvarande Andel av totalt Lösenkurs Lösenperiod
program optioner antal B-aktier antal aktier
2020/2024 250 000 1 000 000 0,9% 98,40 19 jun 2023 - 28 feb 2024
2019/2023 215 000 860 000 0,8% 76,60 20 jun 2022 – 28 feb 2023
2018/2022 170 000 714 000 0,6% 56,00 16 jun 2021 – 28 feb 2022
2017/2021 56 203 236 053 0,2% 53,20 16 jun 2020 – 28 feb 2021
Totalt 691 203 2 810 053

Den 31 december 2020 uppgick antalet aktieägare till 7 501, varav 53 procent var svenska ägare med avseende på kapitalandel. De tio största aktieägarna kontrollerade 59 procent av kapitalet och 68 procent av rösterna.

Andel i %
Aktieägare 2020-12-31 A-aktier B-aktier av kapital av röster
Roosgruppen AB 2 156 572 7 090 564 8,08 18,37
Tom Hedelius 2 066 572 23 140 1,83 13,26
Verdipapirfond Odin 0 11 037 084 9,64 7,07
SEB Fonder 0 10 030 077 8,76 6,43
Swedbank Fonder 0 8 791 180 7,68 5,63
NTC Fidelity Funds Northern Trust 0 8 549 148 7,47 5,48
State Street Bank & Trust Company 0 7 896 265 6,90 5,06
J.P. Morgan Chase & Co 0 4 570 296 3,99 2,93
Sandrew AB 0 2 800 000 2,45 1,79
Lannebo Fonder 0 2 450 000 2,14 1,57
Totalt 10 största ägarna 4 223 144 63 237 754 58,94 67,59
Övriga ägare 391 992 44 634 557 39,31 31,12
Totalt antal utestående aktier 4 615 136 107 872 311 98,24 98,71
Återköpta B-aktier (i eget förvar) - 2 010 845 1,76 1,29
Totalt antal registrerade aktier 4 615 136 109 883 156 100,00 100,00

Källa: Euroclear

Medarbetare

Vid räkenskapsårets utgång uppgick antalet medarbetare till 1 112, vilket kan jämföras med 932 vid årets ingång. Förvärv under räkenskapsåret har ökat antalet medarbetare med 197 personer. Medelantalet anställda uppgick under den senaste tolvmånadersperioden till 1 004 (903).

Moderbolaget

Moderbolagets nettoomsättning uppgick under räkenskapsåret till 41 MSEK (41) och resultat efter finansiella poster uppgick till -11 MSEK (-6). Moderbolagets finansiella nettoskuld uppgick vid räkenskapsårets utgång till 407 MSEK (660). Aktiekapitalet uppgick vid räkenskapsårets utgång till 58 MSEK (58).

Redovisningsprinciper

Bokslutskommunikén har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter, även i övriga delar av bokslutskommunikén. Bokslutskommunikén för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i AddLifes årsredovisning 2019 har tillämpats för bokslutskommunikén. Ändringarna i IFRS standarder som tillämpas från och med 1 januari 2020 har ej haft någon påverkan på AddLifes finansiella rapporter för räkenskapsåret som avslutades 31 december 2020.

Alternativa nyckeltal

AddLife presenterar vissa finansiella mått i bokslutskommunikén som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. I denna rapport har utökad information angivits avseende definitioner av finansiella mått.

Transaktioner med närstående

Inga transaktioner med närstående har skett under räkenskapsåret, som väsentligen påverkat koncernens ställning och resultat.

Händelser efter räkenskapsårets utgång

Inga för koncernen väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång.

Risker och osäkerhetsfaktorer

AddLifes resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen påverkas av ett antal interna faktorer som AddLife styr över samt ett antal externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är begränsad. De externa riskfaktorer som har störst betydelse för AddLife är konjunkturläget i kombination med marknadsutveckling, konkurrenssituationen samt offentliga upphandlingar och politiska beslut. Risk- och osäkerhetsfaktorerna är desamma som under tidigare perioder. För mer information hänvisas till avsnittet "Risker och osäkerhetsfaktorer" i förvaltningsberättelsen (sid. 32-36) i AddLifes årsredovisning 2019. Moderbolaget påverkas indirekt av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion i koncernen.

Stockholm den 3 februari 2021

Kristina Willgård VD och koncernchef

Telefonkonferens

Investerare, analytiker och media inbjudes till en telefonkonferens där VD Kristina Willgård och CFO Martin Almgren presenterar bokslutskommunikén. Presentationen hålls på engelska och pågår cirka 20 minuter och därefter finns möjlighet att ställa frågor.

Telefonkonferensen är den 3 februari 2021, kl. 15:00. För att se presentationen live, se länk: Webcast För att delta via telefon, se länk: Inringningsdetaljer

Presentationen finns även på AddLifes YouTube kanal, se länk: AddLife YouTube

Förslag till årsstämma 5 maj 2021

Årsstämman hålls i Stockholm, Näringslivets Hus, Storgatan 19 den 5 maj 2021 klockan 16:00.

AddLifes utdelningspolicy innebär en målsättning om en utdelning motsvarande 30–50 procent av koncernens genomsnittliga resultat efter skatt över en konjunkturcykel. Styrelsen föreslår att bolaget lämnar en utdelning om 1,50 SEK per aktie.

Styrelsen har dessutom beslutat föreslå årsstämman följande:

  • Incitamentsprogram riktat till personer i ledande befattning.
  • Styrelsemandat att besluta om nyemission upp till 10 procent av antalet B-aktier som betalningsmedel av förvärv.
  • Styrelsemandat till återköp av egna aktier motsvarande högst 10 procent av samtliga aktier i bolaget

Finansiell kalender

Delårsrapport för perioden 1 januari - 31 mars 2021 kommer att publiceras 28 april 2021 Årsstämma i AddLife AB (publ) kommer att hållas 5 maj 2021 kl 16.00, Stockholm Delårsrapport för perioden 1 januari - 30 juni 2021 kommer att publiceras 15 juli 2021 Delårsrapport för perioden 1 januari - 30 september 2021 kommer att publiceras 22 oktober 2021 Bokslutskommuniké för perioden 1 januari - 31 december 2021 kommer att publiceras 3 februari 2022

För ytterligare information, kontakta: Kristina Willgård, VD och koncernchef: + 46 70 510 12 23 Martin Almgren, ekonomidirektör, +46 70 228 15 45

Affärsområden

Nettoomsättning per affärsområde 2020 2019
Kvartalsdata, MSEK Kv 4 Kv 3 Kv2 Kv1 Kv4 Kv3 Kv2 Kv1
Labtech 1 156 727 718 611 568 445 464 504
Medtech 575 514 530 442 420 357 380 341
AddLifekoncernen 1 731 1 241 1 248 1 053 988 802 844 845
EBITA per affärsområde 2020 2019
Kvartalsdata, MSEK Kv 4 Kv 3 Kv2 Kv1 Kv4 Kv3 Kv2 Kv1
Labtech 253 131 109 72 70 41 39 52
Medtech 68 72 76 37 37 26 31 22
Moderbolag och koncernposter -5 -4 -4 -3 -5 -2 -2 -4
EBITA 316 199 181 106 102 65 68 70
Avskrivningar immateriella
anläggningstillgångar -38 -30 -30 -32 -29 -29 -26 -25
Rörelseresultat 278 169 151 74 73 36 42 45
Finansiella intäkter och kostnader -2 -4 -2 -5 -6 -2 -4 -2
Resultat efter finansiella poster 276 165 149 69 67 34 38 43
Nettoomsättning per intäktsslag 3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 31-dec-19 31-dec-20 31-dec-19
Produkter
Labtech 804 366 2 325 1 368
Medtech 519 369 1 810 1 310
Koncern 1 323 735 4 135 2 678
Instrument
Labtech 305 141 709 431
Medtech 47 38 227 157
Koncern 352 179 936 588
Tjänster
Labtech 47 61 178 182
Medtech 9 13 24 31
Koncern 56 74 202 213
Totalt 1 731 988 5 273 3 479
Nettoomsättning per affärsområde 3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 % 31-dec-19 31-dec-20 % 31-dec-19
Labtech 1 156 104 568 3 212 62 1 981
Medtech 575 37 420 2 061 38 1498
AddLifekoncernen 1 731 75 988 5 273 52 3 479

EBITA och EBITA-marginal per affärsområde samt rörelseresultat för koncernen

3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 % 31-dec-19 % 31-dec-20 % 31-dec-19 %
Labtech 253 21,9 70 12,3 565 17,6 202 10,2
Medtech 68 11,8 37 8,7 253 12,3 116 7,7
Moderbolag/ koncernposter -5 -5 -16 -13
EBITA 316 18,2 102 10,4 802 15,2 305 8,8
Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar -38 -29 -130 -109
Rörelseresultat 278 16,1 73 7,4 672 12,8 196 5,6
Finansiella intäkter/kostnader -2 -6 -13 -14
Resultat efter finansiella poster 276 67 659 182

Koncernen i sammandrag

Resultaträkning 3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 31-dec-19 31-dec-20 31-dec-19 sss
Nettoomsättning 1 731 988 5 273 3 479
Kostnad för sålda varor -1 124 -649 -3 455 -2 281
Bruttoresultat 607 339 1 818 1 198
Försäljningskostnader -249 -201 -874 -777
Administrationskostnader -89 -63 -273 -233
Forskning och utveckling -8 -7 -24 -24
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 17 5 25 32
Rörelseresultat 278 73 672 196
Finansiella intäkter och kostnader -2 -6 -13 -14
Resultat efter finansiella poster 276 67 659 182
Skatt -57 -18 -139 -40
Periodens resultat 219 49 520 142
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 218 49 518 141
Innehav utan bestämmande inflytande 1 0 2 1
Resultat per aktie, SEK 1,94 0,44 4,63 1,28
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,93 0,44 4,61 1,28
Medelantal aktier efter återköp, '000 112 336 112 237 112 127 111 083
Antal aktier vid periodens utgång, '000 112 487 111 297 112 487 111 297
EBITA 316 102 802 305
I rörelsens kostnader ingår avskrivningar
– materiella anläggningstillgångar
– immateriella anläggningstillgångar från förvärv
-39
-32
-34
-25
-144
-110
-124
-92
– övriga immateriella anläggningstillgångar -6 -4 -20 -17
Rapport över totalresultat 3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 31-dec-19 31-dec-20 31-dec-19
Periodens resultat 219 49 520 142
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Periodens omräkningsdifferenser -52 -26 -82 20
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner -5 3 -5 -12
Skatt hänförlig till poster som inte ska
återföras i resultaträkningen 1 0 1 3
Övrigt totalresultat -56 -23 -86 11
Periodens totalresultat 163 26 434 153
Hänförligt
Moderbolagets aktieägare 162 26 432 152
Innehav utan bestämmande inflytande 1 0 2 1

Balansräkning, MSEK 31-dec-20 31-dec-19
Goodwill 1 100 972
Övriga immateriella anläggningstillgångar 903 789
Materiella anläggningstillgångar 434 353
Finansiella anläggningstillgångar 20 24
Summa anläggningstillgångar 2 457 2 138
Varulager 640 452
Kortfristiga fordringar 837 585
Likvida medel 216 99
Summa omsättningstillgångar 1 693 1 136
Summa tillgångar 4 150 3 274
Eget kapital 1 890 1 476
Räntebärande avsättningar 110 104
Icke räntebärande avsättningar 161 127
Räntebärande långfristiga skulder 242 150
Icke räntebärande långfristiga skulder 1 1
Summa långfristiga skulder 514 382
Icke räntebärande avsättningar 9 3
Räntebärande kortfristiga skulder 564 747
Icke räntebärande kortfristiga skulder 1 173 666
Summa kortfristiga skulder 1 746 1 416
Summa eget kapital och skulder 4 150 3 274
1 jan 20 – 31 dec 20 1 jan 19 – 31 dec 19
Rapport över förändringar i
koncernens eget kapital
MSEK
Moder
bolagets
ägare
Innehav
utan best
ämmande
inflytande
Totalt eget
kapital
Moder
bolagets
ägare
Innehav
utan best
ämmande
inflytande
Totalt eget
kapital
Belopp vid periodens ingång 1 467 9 1 476 931 1 932
Företrädesemission - - - 490 - 490
Inlösta och utfärdade köpoptioner 58 - 58 12 - 12
Återköp av egna aktier -31 - -31 -43 - -43
Avyttring av egna aktier 12 - 12 - - -
Utdelning -56 -3 -59 -62 -2 -64
Innehav utan bestämmande inflytande - 0 0 -13 9 -4
Periodens totalresultat 432 2 434 152 1 153
Belopp vid periodens utgång 1 882 8 1 890 1 467 9 1 476
Kassaflödesanalys 3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 31-dec-19 31-dec-20 31-dec-19
Resultat efter finansiella poster 276 67 659 182
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 51 58 280 239
Betald inkomstskatt -45 -9 -97 -52
Förändringar i rörelsekapital 277 59 108 31
Kassaflöde från den löpande verksamheten 559 175 950 400
Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar -29 -29 -84 -82
Företagsförvärv och avyttringar -271 -35 -345 -325
Kassaflöde från investeringsverksamheten -300 -64 -429 -407
Utdelning till moderbolagets aktieägare -57 - -57 -62
Inlösta och utfärdade köpoptioner 18 - 58 12
Företrädesemission - - - 490
Förvärv och avyttring av egna aktier 12 - -19 -43
Övrig finansieringsverksamhet -66 -92 -354 -355
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -93 -92 -372 42
Periodens kassaflöde 166 19 149 35
Likvida medel vid periodens ingång 76 85 99 61
Valutakursdifferens i likvida medel -26 -5 -32 3
Likvida medel vid periodens slut 216 99 216 99

Verkligt värde på finansiella instrument 31-dec-20 31-dec-19
MSEK Redovisat
värde
Nivå 2 Nivå 3 Redovisat
värde
Nivå 2 Nivå 3
Derivat värderade till verkligt värde via resultaträkningen 0 0 0 0 0 -
Finansiella tillgångar till verkligt värde per nivå 0 0 0 0 0 -
Derivat värderade till verkligt värde via resultaträkningen 2 2 0 1 1 -
Villkorade köpeskillingar 86 - 86 18 - 18
Finansiella skulder till verkligt värde per nivå 88 2 86 19 1 18

Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen enligt tabellen ovan.

För noterade värdepapper bestäms verkligt värde med utgångspunkt från tillgångens noterade kurs på en aktiv marknad, nivå 1. Per balansdagen hade koncernen inga poster i denna kategori. För valutakontrakt och inbäddade derivat bestäms det verkliga värdet baserat på observerbar marknadsdata, nivå 2. För villkorade köpeskillingar görs en kassaflödesbaserad värdering, som inte är baserad på observerbar marknadsdata, nivå 3.

Villkorade köpeskillingar 3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 31-dec-19 31-dec-20 31-dec-19
Belopp vid periodens ingång 31 0 18 9
Periodens förvärv 58 18 72 18
Utbetald köpeskilling - - - -
Omvärdering via resultaträkning 1 - 1 -
Återförda via resultaträkning - - 0 -9
Räntekostnader 0 0 0 0
Valutakursdifferenser -4 - -5 0
Belopp vid periodens utgång 86 18 86 18
12 månader t.o.m.
Nyckeltal 31-dec-20 31-dec-19 31-dec-18 31-dec-17 31-dec-16
Nettoomsättning, MSEK 5 273 3 479 2 482 2 333 1 938
EBITA, MSEK 802 305 245 234 189
EBITA marginal, % 15,2% 8,8% 9,9% 10,0% 9,7%
Resultattillväxt, EBITA, % 163% 25% 5% 24% 47%
Avkastning rörelsekapital (R/RK), % 103% 51% 62% 63% 62%
Periodens resultat, MSEK 520 142 129 120 112
Avkastning eget kapital, % 31% 10% 16% 17% 21%
Räntebärande nettoskuld, MSEK 700 902 882 588 366
Räntebärande nettoskuld/EBITDA, ggr 0,7 2,1 3,3 2,3 1,8
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,4 0,6 0,9 0,8 0,5
Soliditet, % 46% 45% 35% 40% 45%
Medelantal anställda 1 004 903 620 579 452
Antal anställda vid periodens slut 1 112 932 873 592 545

Nyckeltal inkluderar IFRS 16 from 2019, jämförelsesiffror har ej räknats om. För nyckeltalsdefinitioner, se sida 15.

12 månader t.o.m.
Nyckeltal per aktie 31-dec-20 31-dec-19 31-dec-18 31-dec-17 31-dec-16
Resultat per aktie före utspädning, SEK 4,63 1,28 1,29 1,19 1,22
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 4,61 1,28 1,29 1,19 1,22
Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, SEK 8,47 3,61 1,76 2,05 1,39
Eget kapital per aktie, SEK 16,73 13,07 9,08 7,43 7,06
Medelantal aktier efter återköp, '000 112 127 111 083 100 458 101 302 97 729
Medelantal aktier efter återköp, efter utspädning, '000 112 652 111 297 100 458 101 302 97 729
Antal utestående aktier vid periodens slut, '000 112 487 112 237 102 586 100 682 101 577

Antal historiska aktier har omräknats med hänsyn till fondemissionsinslag (d v s teckningsrättens värde) i genomförd nyemission 2019 samt med hänsyn till den delning av aktien (1:4) som genomfördes i maj 2020 och används i alla nyckeltalsberäkningar för kr/aktie. Omräkningsfaktorn är 4,041.

Ställda säkerheter och eventualförpliktelser i koncernen

MSEK 31-dec-20 31-dec-19
Eventualförpliktelser 41 42

Härledning nyckeltal

Avkastning på eget kapital

Resultat efter skatt hänförligt till aktieägarna i procent av aktieägarnas andel av genomsnittligt eget kapital.

31-dec-20 31-dec-19
Periodens resultat (rullande 12 mån) 520 142
Eget kapital årsgenomsnitt 1 683 1 362
Avkastning på eget kapital 520/1 683=31% 142/1 362=10%
Avkastning på rörelsekapital EBITA i förhållande till genomsnittligt rörelsekapital.
31-dec-20 31-dec-19
Rörelseresultat före immateriella avskrivningar, (R) 802 305
Rörelsekapital genomsnittligt (RK) 781 598
R/RK 802/781=103% 305/598=51%
EBITA Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar.
31-dec-20 31-dec-19
Rörelseresultat (rullande 12 mån) 672 196
Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar 130 109
EBITA 802 305
EBITA marginal EBITA i procent av nettoomsättningen.
31-dec-20 31-dec-19
EBITA 802 305
Nettoomsättning (rullande 12 mån) 5 273 3 479
EBITA marginal 802/5 273=15,2% 305/3 479=8,8%

Definintioner

EBITA Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar.
EBITDA Rörelseresultat före avskrivningar.
Eget kapital per aktie Aktieägarnas andel av eget kapital dividerat med antal utestående aktier på
Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Nettoskuldsättningsgrad Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Resultat per aktie Aktieägarnas andel av årets resultat i relation till genomsnittligt antal aktier.
Resultattillväxt EBITA Årets EBITA minskat med föregående års EBITA dividerat med föregående års EBITA.
Räntebärande nettoskuld Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar med avdrag för likvida medel.
Soliditet Eget kapital inklusive minoritetens andel i procent av summa tillgångar.

De presenterade nyckeltalen är centrala för förståelsen och utvärderingen av AddLifes verksamhet och finansiella ställning. Nyckeltalen presenteras i "Nyckeltalstabellen" på sid 14 och kommenteras på sid 1-5.

Jämförelsetalen för resultatposter avser värde för perioden januari–december 2019 och för balansposter per 31 december 2019 om inte annat anges.

Moderbolaget i sammandrag

Resultaträkning 3 månader t.o.m. 12 månader t.o.m.
MSEK 31-dec-20 31-dec-19 31-dec-20 31-dec-19
Nettoomsättning 9 13 41 41
Administrationskostnader -20 -12 -61 -49
Rörelseresultat -11 1 -20 -8
Ränteintäkter, räntekostnader och
liknande resultatposter 1 -4 9 2
Resultat efter finansiella poster -10 -3 -11 -6
Bokslutsdispositioner 135 48 135 48
Resultat före skatt 125 45 124 42
Skatt -26 -6 -26 -6
Periodens resultat 99 39 98 36
Balansräkning, MSEK 31-dec-20 31-dec-19
Immateriella anläggningstillgångar 0 0
Materiella anläggningstillgångar 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 2 100 2 084
Summa anläggningstillgångar 2 100 2 084
Kortfristiga fordringar 343 110
Summa omsättningstillgångar 343 110
Summa tillgångar 2 443 2 194
Eget kapital 1 233 1 152
Obeskattade reserver 96 56
Räntebärande långfristiga skulder 76 48
Icke räntebärande långfristiga skulder 1 1
Summa långfristiga skulder 77 49
Räntebärande kortfristiga skulder 987 899
Icke räntebärande kortfristiga skulder 50 38
Summa kortfristiga skulder 1 037 937
Summa eget kapital och skulder 2 443 2 194

Denna information är sådan information som AddLife AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s Marknadsmissbruksförordning och offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg för offentliggörande den 3 februari 2021 kl. 13:00 (CET).

AddLife AB (publ), Box 3145, Brunkebergstorg 5, SE-103 62 Stockholm. [email protected], www.add.life, org.nr. 556995-8126