Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Active Biotech Interim / Quarterly Report 2014

Feb 11, 2015

3133_rns_2015-02-11_57978d42-9c08-4044-93c2-84057eb0923e.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Active Biotech AB Bokslutsrapport januari – december 2014

Laquinimod

  • Den registreringsgrundande kliniska studien CONCERTO pågår enligt plan och resultat förväntas 2016.
  • I maj 2014 meddelade EMA:s rådgivande utskott CHMP att de risker som observerats i djurstudier ej förhindrar en registrering för behandling av människa. CHMP vidhåller sin risk/nytta-bedömning från januari 2014, att i detta skede ej rekommendera ett godkännande av laquinimod för behandling av relapserande remitterande multipel skleros (RRMS) i EU.
  • I september 2014 presenterades nya uppföljningsdata från förlängningsstudierna efter ALLEGRO och BRAVO. Inga nya risker har identifierats. Andelen biverkningar var lägre i de öppna förlängningsstudierna än i huvudstudierna. Färre än tre procent avbröt behandlingen på grund av biverkningar under förlängningsstudierna. Säkerhetsprofilen för laquinimod vid långtidsbehandling bekräftas sålunda.
  • I november 2014 meddelades att Teva startar en fas II-studie med laquinimod för behandling av primär progressiv multipel skleros (PPMS). Den första patienten hade screenats i en fas II-studie i Huntingtons sjukdom.

Tasquinimod

  • Fas III-studien 10TASQ10 fortskrider enligt plan; final analys av tid till sjukdomsförsämring (PFS) och överlevnad (OS) förväntas under första halvåret 2015.
  • I februari 2014 inledde Ipsen en randomiserad, dubbel-blind, placebo-kontrollerad fas III-studie av tasquinimod i kemo-naiva, kastratresistenta prostatacancer-patienter i Asien.
  • I september 2014 meddelade Ipsen preliminära resultat från den kliniska fas II "proof of concept"-studien i fyra olika cancerformer. Studien för behandling av levercancer fortsätter och resultat förväntas under 2015. Resultaten stödjer inte vidare utveckling av tasquinimod för behandling av patienter med långt avancerad äggstocks-, njur- eller magsäckscancer. Det primära målet i studien var progressionsfri överlevnad vid vissa fördefinierade hålltider för varje behandlingsarm.

ANYARA

• Under året beslutades att enbart bedriva kommersiella aktiviteter kring projektet. Utlicensieringsaktiviteter fortgår.

Paquinimod (57-57)

• Under året beslutades att enbart bedriva kommersiella aktiviteter kring projektet. Utlicensieringsaktiviteter fortgår.

ISI

• Projektet fortskrider enligt plan. En första läkemedelskandidat planeras att väljas under 2015.

Finansiell information

• Företrädesemission om cirka 225 miljoner genomfördes i december 2014 och övertecknades med 24 procent.

Ekonomisk
översikt
MSEK Q4 Helår
2014 2013 2014 2013
Nettoomsättning 2.9 4.0 10.4 116.0
Rörelseresultat -55.6 -80.4 -228.5 -209.0
Resultat efter skatt -57.0 -82.1 -231.5 -212.1
Resultat per aktie (SEK) -0.73 -1.07 -3.02 -2.81
Likvida medel (31 dec) 328.5 376.2

Projektöversikt

PROJECT PRIMARY INDICATION DISCOVERY PHASE PRECLINICAL DEV. CLINICAL PHASE I CLINICAL PHASE II CLINICAL PHASE III PARTNER
Laquinimod RRMS (Allegro/Bravo)
RRMS (Concerto)
PPMS (Arpeggio)
Huntington's disease
(Legato-HD)
Crohn's disease
Lupus
(CD)
drug
.
요리가
Tasquinimod Prostate cancer (10TASQ10)
Prostate cancer (Asia)
Prostate cancer (maint.)
Prostate cancer (Catch)
Hepatocellular cancer
candidate
$\mathfrak{h}$
Selection
,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,
&IPSEN
ISI ,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,
Neurodegenerative Cancer Striped = Ongoing

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Tomas Leanderson, VD Tfn 046-19 20 95

Hans Kolam, CFO Tfn 046-19 20 44 Rapporten finns även tillgänglig på www.activebiotech.com Active Biotech AB (org.nr 556223-9227) Box 724, 220 07 Lund Tfn 046-19 20 00 Fax 046-19 11 00

Laquinimod – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av neurodegenerativa sjukdomar

Laquinimod är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av multipel skleros (MS). Active Biotech har avtal med det israeliska läkemedelsbolaget Teva Pharmaceutical Industries Ltd (juni 2004) avseende utveckling och kommersialisering av laquinimod. I september 2009 presenterades första gången data som visar att laquinimod har såväl skyddande effekt på nervfibrer som anti-inflammatoriska egenskaper. I december 2010 presenterades positiva resultat från fas III-studien ALLEGRO. Laquinimod uppnådde det primära kliniska målet att minska antalet relapser (skov) per år och bromsade signifikant funktionsnedsättningen. Den 1 augusti 2011 offentliggjordes de första resultaten från den andra fas III-studien BRAVO. Resultaten från BRAVO-studien bekräftade laquinimods skyddande effekt på det centrala nervsystemet (CNS) och var i linje med resultaten från den första fas III-studien av laquinimod, ALLEGRO, men uppnådde ej det primära kliniska målet. Fas III-studien CONCERTO pågår med det primära målet att mäta tiden fram till bekräftad funktionsnedsättning. Denna studie kommer även att undersöka laquinimods påverkan på andra parametrar såsom procentuell förändring av hjärnvolym, samt andra kliniska markörer och MRI (magnetkamera)-parametrar för sjukdomsaktivitet.

– För att bekräfta fördelarna med laquinimod avseende minskad funktionsnedsättning genomför Teva CONCERTOstudien, den största MS-studien med funktionsnedsättning som primärt kliniskt mål ("primary endpoint"). Den pågående CONCERTO-studien är Tevas tredje fas III-studie i relapserande remitterande MS (RRMS) och undersöker 0.6 mg och 1.2 mg daglig dos av laquinimod. Resultat från denna studie förväntas 2016.

– Teva meddelade den 4 november att de startar en fas II-studie kallad ARPEGGIO, vilken kommer att utvärdera effekten, säkerheten och tolerabiliteten av laquinimod i patienter med primärprogressiv multipel skleros (PPMS). ARPEGGIO är en multinationell, multicenter, randomiserad, dubbel-blind, placebokontrollerad studie med parallella grupper som utvärderar en daglig dos av laquinimod (0.6 eller 1.5 mg) i PPMS-patienter. Det primära målet med studien är procentuell förändring av hjärnvolym (PBVC) mätt med magnetkamera, MRI.

– I november screenades den första patienten till Tevas kliniska studie LEGATO-HD, som kommer att utvärdera effekten, säkerheten och tolerabiliteten av en daglig dos (0.5, 1.0 eller 1.5 mg) laquinimod som en möjlig behandling för vuxna med Huntingtons sjukdom. Det primära målet med LEGATO-HD är förändring från studiestart enligt skalan "Unified Huntington's Disease Rating Scale-Total Motor Scale" (UHDRS-TMS), definierad som summan av graderingen på samtliga nivåer av denna skala, efter 12 månaders behandling jämfört placebo.

Tasquinimod – immunmodulerande, metastashämmande substans för behandling av prostatacancer

Utvecklingen av tasquinimod inriktas mot behandling av prostatacancer. Tasquinimod är en immunmodulerande, metastashämmande substans som indirekt påverkar tumörens möjlighet att växa och sprida sig. I december 2009 meddelades att det primära kliniska målet, att reducera andelen patienter som försämras i sin sjukdom efter sex månaders behandling med tasquinimod, uppnåddes i en klinisk fas II-studie. I april 2011 tecknade Active Biotech och Ipsen (Euronext: IPN; ADR: IPSEY) ett brett samarbetsavtal för gemensam utveckling och kommersialisering av Active Biotechs substans tasquinimod. Avtalet ger Ipsen exklusiva rättigheter till kommersialisering av tasquinimod globalt, förutom i Nord- och Sydamerika och Japan där Active Biotech har alla kommersialiserings- och marknadsrättigheter. Bolagen utvecklar gemensamt tasquinimod för behandling av kastratresistent prostatacancer (CRPC) med möjligheten att utveckla tasquinimod även i andra cancerindikationer. I december 2012 var patientrekryteringen till den pågående kliniska fas III-studien (10TASQ10) med tasquinimod slutförd efter protokollenlig rekrytering av 1 245 patienter. Under 2013 uppdaterades analysplanen och den primära analysen av PFS (progressionsfri överlevnad) för fas III-studien görs vid tidpunkten för den första interimsanalysen för överlevnad (Overall Survival, OS). Ipsen inledde i oktober 2012 en fas II "proof of concept" klinisk studie för att utvärdera den kliniska effekten då tasquinimod ges som underhållsbehandling till patienter med metastaserad kastratresistent prostatacancer (mCRPC), som ej har försämrats i sin sjukdom efter behandling med docetaxel-baserad kemoterapi. Ipsen inledde i februari 2014 en randomiserad, dubbel-blind, placebo-kontrollerad fas III-studie av tasquinimod i CRPC-patienter i Asien som inte fått behandling med kemoterapi. Dessutom driver Ipsen en fas IIa-studie med tasquinimod för att utvärdera säkerheten och effekten av tasquinimod i avancerad eller metastaserad levercancer hos patienter som erhållit standardbehandling men ändå försämrats i sin sjukdom. Därutöver pågår bland annat en prövarledd fas I klinisk studie (CATCH) med målet att fastställa rekommenderad dos tasquinimod i kombination med cabazitaxel, i patienter med mCRPC. För vidare information se www.clinicaltrials.gov.

– Den pågående kliniska fas III-studien 10TASQ10 är en global, randomiserad, dubbelblind, placebo-kontrollerad studie i patienter med mCRPC. Studien är avsedd att bekräfta tasquinimods effekt på sjukdomen med radiologisk PFS som primärt kliniskt mål och överlevnad som sekundärt kliniskt mål. Studien fortskrider enligt plan och resultat från studien beräknas kunna kommuniceras under första halvåret 2015. Slutanalys av överlevnadsdata kommer att ske när det förutbestämda antalet dödsfall inträffat enligt det ursprungliga studieprotokollet.

ANYARA – fusionsprotein för immunologisk behandling av njurcancer

ANYARA är en så kallad TTS (Tumor Targeted Superantigen)-substans som gör behandlingen av cancer tumörspecifik. Utvecklingen av ANYARA inriktas primärt mot njurcancer. Positiva data har uppvisats, dels vid interimsanalys i fas II/III, dels i kliniska fas I-prövningar i lungcancer, njurcancer och bukspottkörtelcancer. I juli 2009 publicerades resultat från två fas I-studier av ANYARA i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology, där ANYARA studerats både som monoterapi och i kombination med ett etablerat cancerläkemedel - docetaxel (Taxotere®) - i patienter med avancerad cancer. Resultaten visade att ANYARA tolererades väl både som monoterapi

och i kombination med docetaxel. I juni 2013 presenterades överlevnadsdata (OS) och resultat avseende tid till sjukdomsförsämring (PFS), från ANYARA fas II/III-studien i patienter med njurcancer. Studien omfattade 513 patienter och var utformad för att utvärdera effekten av ANYARA (naptumomab estafenatox) i kombination med interferon-alfa, jämfört med endast interferon-alfa, i patienter med avancerad njurcancer. Det primära målet var förlängd överlevnad, vilket inte uppnåddes i hela studiepopulationen, men väl i en biomarkör-definierad subgrupp av 130 patienter. I denna subgrupp var medianöverlevnaden för dem som behandlats med ANYARA respektive placebo 63.3 respektive 31.1 månader (HR: 0.59; p=0.020). Mediantiden till sjukdomsförsämring var 13.7 (ANYARA) respektive 5.8 (placebo) månader (HR: 0.62; p=0.016).

– Active Biotechs styrelse beslutade i november 2014 att fokusera bolagets resurser och ej genomföra några ytterligare vetenskapliga aktiviteter för projektet ANYARA. Kommersiella aktiviteter för en eventuell utlicensiering fortgår.

Paquinimod (57-57) – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av systemisk skleros

Paquinimod är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av systemisk skleros. Denna sällsynta sjukdom är en så kallad särläkemedelsindikation ("orphan drug indication"). Under 2011 och 2014 erhöll paquinimod "orphan medicinal product-status" i Europa respektive USA för indikationen systemisk skleros. Benämning av "orphan medicinal products" - särläkemedel - är inrättat för att främja utvecklingen av läkemedel som kan göra väsentlig nytta för patienter som lider av ovanliga, livshotande, allvarligt funktionsnedsättande sjukdomar. Särläkemedelsstatus kan potentiellt ge 10 respektive 7 års marknadsexklusivitet om läkemedelskandidaten blir godkänd för behandling. I juni 2014 presenterades data från en klinisk studie i systemisk skleros på den vetenskapliga konferensen EULAR (European League Against Rheumatism). Resultaten visade att paquinimod tolererades väl och effekter på biomarkörer relevanta för systemisk skleros observerades under behandling. Även data från en pre-klinisk studie, som visade att paquinimod minskar utvecklingen av hudfibros i en experimentell sjukdomsmodell för systemisk skleros, presenterades.

– Active Biotechs styrelse beslutade i november 2014 att fokusera bolagets resurser och ej genomföra några ytterligare vetenskapliga aktiviteter för projektet med paquinimod. Kommersiella aktiviteter för en eventuell utlicensiering fortgår.

ISI (Inhibition of S100 interactions) – prekliniskt projekt som bygger på quinolinsubstansernas verkningsmekanism

Active Biotech bedriver ett forskningsprojekt som syftar till att exploatera de egna prekliniska resultat som genererats avseende en målmolekyl för quinolin(Q)-substanserna samt deras biologiska verkningsmekanism. I april 2009 publicerades resultaten kring en målmolekyl för Q-substanserna i PLoS Biology (Volume 7, Issue 4, s. 800-812). Studien visade att Q-substanserna binder till en molekyl kallad S100A9, vilken uttrycks på vita blodkroppar involverade i regleringen av immunförsvaret. Vidare visas att S100A9 interagerar med två kända inflammationsfrämjande receptorer ("Toll Like Receptor 4" (TLR4) och "Receptor of Advanced Glycation End products" (RAGE)), och att denna interaktion hämmas av Q-substanserna. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med en av Q-substansernas målmolekyl. Detta projekt har, baserat på pre-kliniska studier, en potential inom såväl degenerativa sjukdomar som cancer.

– Projektet fortlöper enligt plan. Arbetet har varit fokuserat på att bygga upp en patentportfölj runt substanser som interagerar med S100-proteiner och förhindrar deras interaktioner med sina receptorer. Bolaget har nu lämnat in tre prioritetsgrundande ansökningar med syfte att erhålla patentskydd för tre, kemiskt orelaterade, substansgrupper. Val av en första läkemedelskandidat planeras under 2015.

RhuDex® – en ny oral substans för behandling av autoimmuna sjukdomar

I projektet med Active Biotechs patenterade CD80-antagonister utvecklas läkemedelskandidaten RhuDex för behandling av autoimmuna sjukdomar. I april 2002 ingick Active Biotech ett licensavtal med Avidex Ltd, numera helägt dotterbolag till det tyska bioteknikföretaget MediGene AG, enligt vilket MediGene har exklusiv rätt att vidareutveckla CD80-antagonisterna samt marknadsföra produkter där dessa substanser ingår. Två fas I-studier har sedan tidigare framgångsrikt genomförts där man studerat läkemedelskandidaten RhuDex med avseende på säkerhet, tolerabilitet och farmakokinetik i friska frivilliga.

MediGene har under året tecknat ett globalt licensavtal med bolaget Dr. Falk Pharma GmbH för utveckling och kommersialisering av RhuDex inom indikationsområdena hepatologi och gastroenterologi. För vidare information och senaste nytt kring RhuDex, se www.medigene.com.

Finansiell information

Kommentar till koncernens resultat för perioden januari – december, 2014

Nettoomsättningen för perioden uppgick till 10,4 (116,0) MSEK och omfattade hyres- och serviceintäkter. Motsvarande period föregående år erhölls en delmålsbetalning från Ipsen uppgående till 104,1 MSEK samt 11,9 MSEK i hyres- och serviceintäkter.

Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 238,9 (325,0) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 221,9 (308,0) MSEK. Den 28-procentiga kostnadsminskningen förklaras av planenligt lägre kostnader för den pågående kliniska fas III-prövningen med tasquinimod mot prostatacancer. Enligt samarbetsavtalet med Ipsen erhåller Active Biotech kliniska, regulatoriska och kommersiella delmålsbetalningar vid definierade mål. Under förutsättning att dessa delmål infrias finansieras fas III-studien till fullo av Ipsen. De övriga projekten; njurcancerprojektet ANYARA, den explorativa studien för projektet 57-57 samt det prekliniska projektet ISI har endast haft en begränsad påverkan på kostnadsutvecklingen mellan åren. De utlicensierade projekten med laquinimod och RhuDex finansieras av respektive samarbetspartner.

Rörelseresultatet för perioden uppgick till -228,5 (-209,0) MSEK. Resultatförändringen jämfört med föregående år, -19,5 MSEK, förklaras av 104,1 MSEK lägre delmålsersättningar innevarande år som delvis balanserats av en 28 procentig (86,1 MSEK) reduktion av forskningskostnaderna då patienterna i den pågående fas III prövningen med tasquinimod är färdigbehandlade och befinner sig i uppföljningsfas. Administrationskostnaderna uppgick till 17,0 (17,0) MSEK, periodens finansiella netto till -5,3 (-5,3) MSEK och resultatet efter skatt till -231,5 (-212,1) MSEK.

Kommentar till koncernens resultat för perioden oktober – december, 2014

Nettoomsättningen för perioden uppgick till 2,9 (4,0) MSEK och omfattade hyres- och serviceintäkter.

Rörelseresultatet uppgick till -55,6 (-80,4) MSEK, resultatförbättringen jämfört föregående år förklaras av 25,8 MSEK lägre kostnader, till övervägande del kostnader för den pågående fas III studien med tasquinimod i prostatacancer.

Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 58,6 (84,4) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 55,1 (80,0) MSEK. Administrationskostnaderna uppgick till 3,5 (4,4) MSEK, periodens finansiella netto till -1,9 (-2,2) MSEK och resultatet efter skatt till -57,0 (-82,1) MSEK.

Koncernens kassaflöde, likviditet och finansiella ställning

Likvida medel uppgick vid periodens slut till 328,5 MSEK, att jämföras med 376,2 MSEK vid utgången av 2013.

Kassaflödet för perioden uppgick till -47,7 (159,5) MSEK varav kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -267,1 (-102,3) MSEK och kassaflödet från finansieringsverksamheten till 221,3 (261,8) MSEK. I december 2014 genomfördes en företrädesemission om 14 984 716 aktier till existerande aktieägare, emissionen tillförde cirka 223,6 MSEK efter emissionskostnader. Emissionen registrerades hos Bolagsverket i januari 2015. Motsvarande period 2013 genomfördes en riktad emission om 6 000 000 aktier till Investor vilket tillförde cirka 270 MSEK.

Investeringar

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 1,9 (0,1) MSEK.

Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden januari-december, 2014

Nettoomsättning för perioden uppgick till 18,0 (125,4) MSEK och rörelsekostnaderna till 270,1 (356,4) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -252,1 (-231,0) MSEK. Det finansiella nettot uppgick till 2,0

(3,7) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -250,0 (-227,3) MSEK. Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 319,7 MSEK jämfört med 370,5 MSEK vid årets början.

Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden oktober-december, 2014

Nettoomsättning för perioden uppgick till 4,1 (6,4) MSEK och rörelsekostnaderna till 66,1 (92,4) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -62,1 (-86,0) MSEK. Det finansiella nettot uppgick till -0,2 (0,5) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -62,2 (-85,5) MSEK.

Eget kapital

Koncernens egna kapital vid periodens utgång uppgick till 405,3 MSEK, att jämföras med 405,4 MSEK vid utgången av föregående år. Antalet utestående aktier uppgick vid utgången av perioden till 74 923 582. Koncernens soliditet vid utgången av perioden uppgick till 56,1 %, att jämföras med 52,8 % vid utgången av 2013. Motsvarande siffror för moderbolaget Active Biotech AB uppgick till 82,2 % respektive 77,1 %.

Organisation

Medelantalet anställda uppgick till 58 (61), varav andelen anställda i forsknings- och utvecklingsverksamheten uppgick till 46 (48). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i koncernen till 56.

Årsstämma

Årsstämma kommer att hållas den 11 juni, 2015 på Elite Hotel Ideon, Scheelevägen 27 i Lund. Aktieägare som önskar komma i kontakt med valberedningen kan göra detta per brev till: Valberedningen, Active Biotech AB, Box 724, 220 07 Lund.

Årsredovisning

Active Biotechs årsredovisning beräknas finnas tillgänglig på bolagets hemsida www.activebiotech.com under vecka 18, 2015.

Utdelning

Styrelsen föreslår ingen utdelning för verksamhetsåret 2014.

Framtidsutsikter, inklusive väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Avgörande för Active Biotechs långsiktiga finansiella styrka och uthållighet är bolagets förmåga att utveckla läkemedelsprojekt till den punkt då samarbetsavtal kan ingås och partnern tar över den fortsatta utvecklingen och kommersialiseringen av projektet. Under denna utvecklingsfas förväntas en värdeökning i projekten. Utvecklingen av redan ingångna och tillkomsten av nya samarbetsavtal bedöms ha en betydande påverkan på framtida intäkter och kassabehållning. Betalningar från existerande avtal och befintliga likvida medel förväntas finansiera verksamheten.

Ett forskningsbolag som Active Biotech kännetecknas av en hög operationell och finansiell risk, då de projekt bolaget driver befinner sig i klinisk fas där ett antal parametrar påverkar sannolikheten för kommersiell framgång. Sammanfattningsvis är verksamheten förenad med risker relaterade till bland annat läkemedelsutveckling, konkurrens, teknologiutveckling, patent, myndighetskrav, kapitalbehov, valutor och räntor. Då inga väsentliga förändringar avseende risk- eller osäkerhetsfaktorer inträffat under innevarande period, hänvisas till en detaljerad redovisning av dessa i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen 2013. Då koncernens verksamhet i huvudsak bedrivs i moderbolaget avser risk- och osäkerhetsfaktorerna både moderbolaget och koncernen.

Resultaträkning för koncernen i sammandrag Q4 Helår
MSEK 2014 2013 2014 2013
Nettoomsättning 2.9 4.0 10.4 116.0
Administrationskostnader -3.5 -4.4 -17.0 -17.0
Forsknings- och utvecklingskostnader -55.1 -80.0 -221.9 -308.0
Rörelseresultat -55.6 -80.4 -228.5 -209.0
Finansnetto -1.9 -2.2 -5.3 -5.3
Resultat före skatt -57.6 -82.6 -233.7 -214.3
Skatt 0.6 0.6 2.2 2.2
Periodens resultat -57.0 -82.1 -231.5 -212.1
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -57.0 -82.1 -231.5 -212.1
Innehav utan bestämmande inflytande
Periodens resultat -57.0 -82.1 -231.5 -212.1
Periodens resultat per aktie före utspädning (sek) -0.73 -1.07 -3.02 -2.81
Periodens resultat per aktie efter utspädning (sek) -0.73 -1.07 -3.02 -2.81
Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag Q4 Helår
MSEK 2014 2013 2014 2013
Periodens resultat -57.0 -82.1 -231.5 -212.1
Övrigt totalresultat
Poster som inte kan omföras till periodens resultat
Förändring av omvärderingsreserv 1.8 1.8 7.2 7.2
Skatt hänförlig till poster som inte kan återföras till periodens resultat -0.4 -0.4 -1.6 -1.6
Periodens totalresultat -55.6 -80.7 -225.9 -206.5
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -55.6 -80.7 -225.9 -206.5
Innehav utan bestämmande inflytande
Periodens totalresultat -55.6 -80.7 -225.9 -206.5
Avskrivningar ingår med 3.1 3.2 12.3 12.9
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 1.9 0.1
Vägt antal utestående stamaktier före utspädning (tusental) 77 741 76 422 76 755 75 433
Vägt antal utestående stamaktier efter utspädning (tusental) 77 741 76 422 76 755 75 433

Det genomsnittliga antalet aktier för Q4, 2013 och helåret 2013 har omräknats med hänsyn till nyemissionen som genomfördes i Q4 2014.

Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag
MSEK 2014 2013
Materiella anläggningstillgångar 381.6 381.0
Långfristiga fordringar 0.0 0.0
Summa anläggningstillgångar 381.6 381.0
Kortfristiga fordringar 12.4 10.6
Likvida medel 328.5 376.2
Summa omsättningstillgångar 340.9 386.8
Summa tillgångar 722.5 767.8
Eget kapital 405.3 405.4
Långfristiga skulder 222.6 224.0
Kortfristiga skulder 94.6 138.3
Summa eget kapital och skulder 722.5 767.8
Koncernens rapport över förändring av totalt eget kapital i sammandrag 31 dec
MSEK 2014 2013
Belopp vid periodens ingång 405.4 339.9
Överföring från omvärderingsreserv 2.2 2.2
Nyemission 223.6 269.8
Periodens totalresultat -225.9 -206.5
Belopp vid periodens utgång 405.3 405.4
Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag Helår
MSEK 2014 2013
Resultat före skatt -233.7 -214.3
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. 12.3 12.9
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital -221.5 -201.4
Förändringar i rörelsekapital -45.6 99.1
Kassaflöde från den löpande verksamheten -267.1 -102.3
Investering i materiella anläggningstillgångar -1.9 -0.1
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1.9 -0.1
Nyemission 223.6 269.8
Upptagna lån/amortering av låneskulder -2.3 -7.9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 221.3 261.8
Periodens kassaflöde -47.7 159.5
Likvida medel vid periodens början 376.2 216.7
Likvida medel vid periodens slut 328.5 376.2
31 dec
Nyckeltal 2014 2013
Eget kapital, MSEK 405.3 405.4
Eget kapital per aktie, SEK 5.41 5.41
Soliditet i moderbolaget 82.2% 77.1%
Soliditet i koncernen 56.1% 52.8%
Medelantal anställda 58 61
Resultaträkning för koncernen i sammmandrag per kvartal
2010 2011 2012 2013 2014
MSEK Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4
Nettoomsättning 2.8 3.4 2.3 2.9 2.7 226.1 2.6 3.3 2.6 94.0 39.8 91.5 2.4 2.5 107.0 4.0 2.1 2.7 2.6 2.9
Administrationskostnader -4.6 -7.1 -4.0 -7.3 -5.3 -4.4 -3.2 -4.0 -3.8 -4.2 -3.2 -4.7 -4.2 -4.6 -3.8 -4.4 -4.5 -5.3 -3.7 -3.5
Forskning- & utvecklingskostn. -49.1 -47.6 -45.6 -74.9 -68.3 -80.1 -76.2 -93.9 -99.4 -109.7 -84.8 -81.3 -75.2 -77.5 -75.3 -80.0 -56.9 -55.3 -54.6 -55.1
Rörelseresultat -51.0 -51.4 -47.3 -79.3 -70.9 141.5 -76.8 -94.7 -100.7 -19.9 -48.2 5.5 -77.0 -79.5 27.9 -80.4 -59.2 -57.9 -55.7 -55.6
Finansnetto -2.5 -3.3 -1.2 2.4 1.6 4.3 -2.8 -5.7 1.0 -5.3 -4.1 -0.4 -1.6 -2.2 0.8 -2.2 -1.5 -0.3 -1.5 -1.9
Resultat före skatt -53.5 -54.8 -48.5 -76.8 -69.3 145.8 -79.6 -100.4 -99.6 -25.1 -52.3 5.1 -78.6 -81.7 28.7 -82.6 -60.8 -58.2 -57.2 -57.6
Skatt - - - 12.6 - 1.2 0.6 7.2 0.6 0.6 0.6 -5.0 0.6 0.6 0.6 0.6 0.6 0.6 0.6 0.6
Periodens resultat -53.5 -54.8 -48.5 -64.3 -69.3 147.0 -79.0 -93.2 -99.0 -24.5 -51.6 0.1 -78.0 -81.2 29.2 -82.1 -60.2 -57.7 -56.6 -57.0
Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag Q4 Helår
MSEK 2014 2013 2014 2013
Nettoomsättning 4.1 6.4 18.0 125.4
Administrationskostnader -7.8 -8.8 -34.6 -34.2
Forsknings- och utvecklingskostnader -58.3 -83.6 -235.5 -322.2
Rörelseresultat -62.1 -86.0 -252.1 -231.0
Resultat från finansiella poster:
Ränteintäkter och liknande resultatposter 0.2 1.3 2.4 5.2
Räntekostnader och liknande resultatposter -0.4 -0.8 -0.4 -1.5
Resultat efter finansiella poster -62.2 -85.5 -250.0 -227.3
Skatt
Periodens resultat -62.2 -85.5 -250.0 -227.3
Rapport över totalresultat för moderbolaget i sammandrag
Periodens resultat -62.2 -85.5 -250.0 -227.3
Övrigt totalresultat
Periodens totalresultat -62.2 -85.5 -250.0 -227.3
Balansräkning i sammandrag för moderbolaget
MSEK
2014 31 dec.
2013
Goodwill
96.9
113.0
Materiella anläggningstillgångar
0.6
0.6
Finansiella anläggningstillgångar
40.6
40.6
Summa anläggningstillgångar
138.0
154.2
Kortfristiga fordringar
23.3
21.9
Kortfristiga placeringar
76.7
264.3
Kassa och bank
243.0
106.2
Summa omsättningstillgångar
343.0
392.4
Summa tillgångar
481.0
546.6
Eget kapital
395.2
421.6
Kortfristiga skulder
85.8
125.0
Summa eget kapital och skulder
481.0
546.6
MSEK 2014 2013

Eventuella summeringsfel beror på avrundning.

Not 1: Redovisningsprinciper

Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga delar av årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.

Not 2: Verkligt värde på finansiella instrument

Dec. 31,2014 Dec. 31,2013
MSEK Nivå 2 Nivå 2
Kortfristiga placeringar 76.7 264.3
Kortfristig skuld, derivat - 4.3

Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen. Värderingen av de finansiella tillgångarna och skuldernas verkliga värden har utförts enligt nivå 2 såsom definierat enligt IFRS 7.27 A, förutom Likvida medel som är värderade enligt nivå 1. För mer info hänvisas till årsredovisningen för 2013, Not 16. I förhållande till värderingen per den 31 december har inga väsentliga förändringar skett.

Juridisk friskrivning

Denna finansiella rapport innehåller uttalanden som är framåtblickande och faktiska resultat kan komma att skilja sig väsentligt från de förutsedda. Utöver de faktorer som diskuteras, kan de faktiska utfallen påverkas av utvecklingen inom forskningsprogrammen, inklusive kliniska prövningar, påverkan av konkurrerande forskningsprogram, effekten av ekonomi- och konjunkturförhållanden, effektiviteten av patentskydd och hinder på grund av teknologisk utveckling, valutakurs- och räntefluktuationer och politiska risker.

Kommande rapporttillfällen

Delårsrapporter 2015: 23 april, 7 augusti och 6 november Bokslutsrapport 2015: 18 februari, 2016 Rapporterna finns per dessa datum tillgängliga på www.activebiotech.com.

Lund den 11 februari 2015 Active Biotech AB (publ)

Tomas Leanderson Verkställande direktör

Active Biotech AB (publ) (Nasdaq Stockholm: ACTI) är ett bioteknikföretag fokuserat på utveckling av läkemedel för behandling av neurodegenerativa sjukdomar och cancer. De projekt som är i registreringsgrundande fas är laquinimod, en substans i tablettform med unika immunmodulerande egenskaper för behandling av multipel skleros och tasquinimod, en immunmodulerande, metastashämmande substans för oral behandling av prostatacancer. Det prekliniska projektet ISI har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser för behandling av sjukdomar inom bolagets fokusområden. För ytterligare information besök www.activebiotech.com.

Active Biotech är skyldigt att offentliggöra informationen i denna delårsrapport enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 11 februari 2015, kl. 08.30.