AI assistant
Active Biotech — Interim / Quarterly Report 2013
Aug 7, 2013
3133_ir_2013-08-07_0255529d-597f-4f58-b0c9-c1a3680a3e60.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Active Biotech AB Delårsrapport januari – juni 2013
Händelser under januari – juni, 2013
Laquinimod
- positiva resultat från fas IIa-studie av laquinimod i aktiv lupus nefrit
- Teva planerar fortsatt klinisk utveckling av laquinimod för behandling av lupus nefrit
- data presenterade på AAN visar en långsammare utveckling av funktionsnedsättningen för multipel skleros-patienter som påbörjat laquinimod-behandling tidigt jämfört med patienter med en fördröjd behandlingsstart
Tasquinimod
- analysplanen för fas III-studien uppdaterad; primär PFS-analys förväntas samtidigt med den första interimsanalysen för överlevnad 2014
- fas II uppföljningsstudie och mätning enligt Bone Scan Index (BSI) visar att tasquinimod hämmar skelettmetastaser; resultat presenterade på ASCO
ANYARA
förlängd överlevnad i en subgrupp av njurcancerpatienter i fas II/III-studien; resultat presenterade på ASCO
57-57 (paquinimod)
klinisk studie i systemisk skleros avslutad, utvärdering pågår
ISI
patentansökningar inlämnade
| jan - juni | jan - dec | |||
|---|---|---|---|---|
| (MSEK) | 2013 | 2012 | 2012 | |
| Nettoomsättning |
5,0 | 96,6 | 227,9 | |
| Rörelseresultat |
-156,5 | -120,6 | -163,2 | |
| Resultat efter skatt |
-159,2 | -123,5 | -175,0 | |
| Resultat per aktie (SEK) |
-2,18 | -1,79 | -2,54 | |
| Likvida medel (MSEK) |
389,1 | 383,7 | 216,7 |
För ytterligare information, vänligen kontakta:
| Tomas Leanderson, VD | |
|---|---|
| Tfn 046-19 20 95 | |
| Hans Kolam, CFO | Active Biotech AB |
| Tfn 046-19 20 44 | (org.nr 556223-9227) |
| Box 724, 220 07 Lund | |
| Tfn 046-19 20 00 | |
| Rapporten finns även tillgänglig på www.activebiotech.com | Fax 046-19 11 00 |
Laquinimod
– en ny oral immunmodulerande substans för behandling av autoimmuna sjukdomar
Laquinimod är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av bland annat multipel skleros (MS). Active Biotech har avtal med det israeliska läkemedelsbolaget Teva Pharmaceutical Industries Ltd (juni 2004) avseende utveckling och kommersialisering av laquinimod. I september 2009 presenterades första gången data som visar att laquinimod har såväl skyddande effekt på nervfibrer som antiinflammatoriska egenskaper. I december 2010 presenterades positiva resultat från fas III-studien ALLEGRO. Laquinimod uppnådde det primära kliniska målet att minska antalet relapser (skov) per år och bromsade signifikant funktionsnedsättningen. Den 1 augusti 2011 offentliggjordes de första resultaten från den andra fas III-studien BRAVO. Resultaten från BRAVO-studien bekräftade laquinimods skyddande effekt på det centrala nervsystemet (CNS) och var i linje med resultaten från den första fas III-studien av laquinimod, ALLEGRO. Teva lämnade i juli 2012 in en registreringsansökan (MAA) till det europeiska läkemedelsverket (EMA). CHMPs (Committee for Medicinal Products for Human use) rekommendation huruvida denna registreringsansökan kan anses leda till marknadsgodkännande förväntas innan slutet av 2013. Om registreringsansökan är framgångsrik kan laquinimod komma att bli godkänt i Europa under 2014. Utöver de pågående kliniska studierna i MS, har laquinimod genomgått kliniska fas II-studier för behandling av Crohns sjukdom och Lupus. Fas III-studien CONCERTO pågår med det primära målet att mäta tiden fram till säkerställd funktionsnedsättning. Denna studie kommer även att undersöka laquinimods påverkan på andra parametrar såsom procentuell ändring av hjärnvolym, samt andra kliniska markörer och MRI (magnetkamera)-parametrar för sjukdomsaktivitet.
- Den 12 juni presenterades resultaten från en fas IIa-studie av laquinimod i tablettform. Denna studie var utformad för att utvärdera säkerhet, tolerabilitet och klinisk effekt av laquinimod i patienter med aktiv lupus nefrit, en av de allvarligaste formerna av systemisk lupus erythematosus (SLE eller lupus), vilken kan leda till kronisk njursvikt. Behandling med laquinimod i kombination med standardbehandling av aktiv lupus nefrit (mycophenolate mofetil och kortikosteroider) gav en additivt positiv effekt på njurfunktion, jämfört med enbart standardbehandling. Data presenterades på konferensen "European League Against Rheumatism (EULAR) Annual European Congress of Rheumatology" i Madrid den 12-15 juni, 2013, som en del av programmet "late-breaking news". Baserat på dessa positiva resultat har Teva beslutat att fortsätta den kliniska utvecklingen av laquinimod för behandling av lupus nefrit.
Tasquinimod
– immunmodulerande, metastashämmande substans för behandling av prostatacancer
Utvecklingen av tasquinimod inriktas främst mot behandling av prostatacancer. Tasquinimod är en immunmodulerande, metastashämmande substans som indirekt påverkar tumörens möjlighet att växa och sprida sig. I december 2009 meddelades att det primära kliniska målet, att en högre andel patienter ej försämras i sin sjukdom efter sex månaders behandling med tasquinimod, uppnåddes i en klinisk fas II-studie. I april 2011 tecknade Active Biotech och Ipsen (Euronext: IPN; ADR: IPSEY) ett brett samarbetsavtal för gemensam utveckling och kommersialisering av Active Biotechs substans tasquinimod. Avtalet ger Ipsen exklusiva rättigheter till kommersialisering av tasquinimod globalt, förutom i Nord- och Sydamerika och Japan där Active Biotech behållit alla kommersialiserings- och marknadsrättigheter. Bolagen utvecklar gemensamt tasquinimod för behandling av kastratresistent prostatacancer med möjligheten att utveckla tasquinimod även i andra cancerindikationer. I december 2012 var patientrekryteringen till den pågående kliniska fas III-studien med tasquinimod slutförd efter protokollenlig rekrytering av 1 245 patienter. Ipsen inledde i oktober 2012 en fas II "proof of concept" klinisk studie för att utvärdera den kliniska effekten då tasquinimod ges som underhållsbehandling till patienter med metastaserad kastratresistent prostatacancer (mCRPC), som ej har försämrats i sin sjukdom efter behandling med docetaxel-baserad kemoterapi. Dessutom har Ipsen inlett en "proof of concept" fas II-studie med tasquinimod för att utvärdera säkerheten och effekten av tasquinimod i avancerad eller metastaserad lever-, äggstocks-, njur- eller magsäckscancer hos patienter som erhållit standardbehandling men ändå försämrats i sin sjukdom. Därutöver pågår en prövarledd fas I klinisk studie (CATCH) med målet att fastställa rekommenderad dos tasquinimod i kombination med cabazitaxel, i patienter med mCRPC.
– Den pågående kliniska fas III-studien 10TASQ10 är en global, randomiserad, dubbelblind, placebokontrollerad studie i patienter med metastaserad kastratresistent prostatacancer (mCRPC). Studien är avsedd att bekräfta tasquinimods effekt på sjukdomen med radiologisk "Progression Free Survival" (PFS) som primärt klinisk mål ("primary endpoint") och överlevnad som sekundärt kliniskt mål ("secondary endpoint"). Den oberoende säkerhetskommittén Data and Safety Monitoring Board (DSMB) som övervakar den pågående fas III-studien 10TASQ10 rekommenderade i juni 2013 att studien fortsätter enligt protokollet då inga frågetecken kring säkerheten har noterats.
– Den 25 april meddelades att bolagen uppdaterat analysplanen för 10TASQ10, en global fas III klinisk studie vilken utvärderar tasquinimod i patienter med metastaserad kastratresistent prostatacancer (mCRPC) som ej behandlats med kemoterapi. Den uppdaterade planen innebär att den primära PFSanalysen för fas III-studien kommer att göras 2014, vid samma tidpunkt som den första interimsanalysen för överlevnad (Overall Survival, OS). Tidpunkten för OS-interimsanalysen kommer att styras av antalet dödsfall ("OS events"). Det specificerade antalet dokumenterade händelser för den primära målparametern PFS kommer vid denna analys ha överstigit det antal som krävs för avläsning. Denna nya strategi innebär att resultat avseende tasquinimods effekt på totalöverlevnad kommer att finnas tillgänglig vid inlämnandet av registreringsansökan. Detta stärker såväl ansökan till myndigheter som projektets kommersiella potential.
– På den vetenskapliga konferensen "2013 ASCO Annual Meeting" i Chicago (USA) presenterades den 3 juni fas II uppföljningsdata. Studien gjordes i samarbete med EXINI Diagnostics AB (publ). Genom att använda en automatiserad mjukvara för analys av "bone scan index" (BSI), ett kvantitativt mått på tumörbörda i skelett, analyserades förhållandet mellan BSI och andra prognostiska biomarkörer samt överlevnad, med data från den sedan tidigare avslutade kliniska fas II-studien med tasquinimod. Tasquinimod-behandling fördröjde radiologisk sjukdomsförsämring mätt med BSI. Denna fördröjning antas korrelera med förlängd överlevnad.
- Övriga kliniska studier med tasquinimod fortlöper enligt plan.
ANYARA – fusionsprotein för immunologisk behandling av njurcancer
ANYARA är en så kallad TTS (Tumor Targeted Superantigen)-substans som gör behandlingen av cancer tumörspecifik. Utvecklingen av ANYARA inriktas primärt mot njurcancer. Positiva data har uppvisats, dels vid interimsanalys i fas II/III, dels i kliniska fas I-prövningar i lungcancer, njurcancer och bukspottkörtelcancer. I juli 2009 publicerades resultat från två fas I-studier av ANYARA i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology, där ANYARA studerats både som monoterapi och i kombination med ett etablerat cancerläkemedel - docetaxel (Taxotere®) - i patienter med avancerad cancer. Resultaten visade att ANYARA tolererades väl både som monoterapi och i kombination med docetaxel. ANYARA har "orphan-drug" status från det europeiska läkemedelsverket (EMA) för indikationen njurcancer.
– På "2013 ASCO Annual Meeting" presenterades den 3 juni överlevnadsdata (OS) och tid till sjukdomsförsämring (PFS) från ANYARA fas II/III-studien i patienter med njurcancer. Studien omfattade 513 patienter och var utformad för att utvärdera effekten av ANYARA (naptumomab estafenatox) i kombination med interferon-alfa, jämfört med endast interferon-alfa, i patienter med avancerad njurcancer. Det primära målet var förlängd överlevnad (OS) vilket inte uppnåddes i hela studiepopulationen. Resultatet av en biomarkör-definierad subgruppsanalys visade att ANYARA, i kombination med interferon-alfa, förlängde såväl OS som PFS. I denna subgrupp av 130 patienter, var medianöverlevnaden för de som behandlats med ANYARA respektive placebo 63.3 respektive 31.1 månader (HR: 0.59; p=0.020). Mediantiden till sjukdomsförsämring var 13.7 (ANYARA) respektive 5.8 (placebo) månader (HR: 0.62; p=0.016). En klinisk utvecklingsplan för denna subgrupp diskuteras för närvarande med regulatoriska myndigheter.
Paquinimod (57-57)
– en ny oral immunmodulerande substans för behandling av systemisk skleros
Paquinimod är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av systemisk skleros. Denna sällsynta sjukdom är en så kallad särläkemedelsindikation ("orphan drug indication"). I februari 2011 erhöll paquinimod "orphan medicinal product-status" i Europa för indikationen systemisk skleros. EMA:s benämning av "orphan medicinal products" - särläkemedel - är inrättat för att främja utvecklingen av läkemedel som kan göra väsentlig nytta för patienter som lider av ovanliga, livshotande, allvarligt funktionsnedsättande sjukdomar. Enligt EMA:s anvisningar kan särläkemedelsstatus potentiellt ge 10 års marknadsexklusivitet om läkemedelskandidaten blir godkänd för behandling i EU.
– En explorativ klinisk studie i systemisk skleros har avslutats. Studien innefattar nio patienter. Det primära målet med studien är att dokumentera säkerhetsprofilen av paquinimod-behandling i denna patientgrupp samt att studera effekten på sjukdomsrelaterade biomarkörer. Analys av data från studien pågår.
ISI (Inhibition of S100 interactions)
– prekliniskt projekt som bygger på quinolinsubstansernas verkningsmekanism
Active Biotech bedriver ett forskningsprojekt som syftar till att exploatera de egna prekliniska resultat som genererats avseende en målmolekyl för quinolin(Q)-substanserna samt deras biologiska verkningsmekanism. I april 2009 publicerades resultaten kring en målmolekyl för Q-substanserna i PLoS Biology (Volume 7, Issue 4, s. 800-812). Studien visade att Q-substanserna binder till en molekyl kallad S100A9, vilken uttrycks på vita blodkroppar involverade i regleringen av immunförsvaret. Vidare visas att S100A9 interagerar med två kända inflammationsfrämjande receptorer ("Toll Like Receptor 4" (TLR4) och "Receptor of Advanced Glycation End products" (RAGE)), och att denna interaktion hämmas av Q-substanserna. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med en av Q-substansernas målmolekyl.
– Projektet fortlöper enligt plan. Arbetet är fokuserat på att bygga upp en patentportfölj runt substanser som interagerar med S100-proteiner och de första patentansökningarna har skickats in under perioden. Val av en första läkemedelskandidat beräknas till år 2014.
RhuDex® – en ny oral substans för behandling av ledgångsreumatism
I projektet med Active Biotechs patenterade CD80-antagonister utvecklas läkemedelskandidaten RhuDex för behandling av ledgångsreumatism, reumatoid artrit (RA). I april 2002 ingick Active Biotech ett licensavtal med Avidex Ltd, numera helägt dotterbolag till det tyska bioteknikföretaget MediGene AG, enligt vilket MediGene har exklusiv rätt att vidareutveckla CD80-antagonisterna samt marknadsföra produkter där dessa substanser ingår. Två fas I-studier har sedan tidigare framgångsrikt genomförts där man studerat läkemedelskandidaten RhuDex med avseende på säkerhet, tolerabilitet och farmakokinetik i friska frivilliga.
- MediGene planerar en klinisk fas IIa-studie i primär biliär cirrhos (PBC), en kronisk leversjukdom. Detta görs för att bekräfta RhuDex verkningsmekanism i autoimmuna sjukdomar och underlätta den fortsatta utvecklingen. Studien kommer att inledas senast 2014. För vidare information och senaste nytt kring RhuDex, se www.medigene.com.
Händelser efter balansdagen
-
Den 29 juli meddelade Active Biotechs samarbetspartner Teva att de startar upp ett internationellt vetenskapligt samarbete gällande forskning kring Huntingtons sjukdom. Forskningssamarbetet ska fokusera på läkemedelskandidaten laquinimod. Huntingtons sjukdom är en neurodegenerativ sjukdom, där vissa celler i hjärnan gradvis dör. Detta leder bland annat till okontrollerade rörelser och förändringar i patientens humör och personlighet.
-
Den 1 augusti meddelade Teva under sin presentation av delårsrapporten januari-juni 2013 att de avser att inleda fas III kliniska studier med laquinimod för behandling av Crohns sjukdom.
Finansiell information
Kommentar till koncernens resultat för perioden januari – juni, 2013
Nettoomsättningen uppgick till 5,0 (96,6) MSEK och omfattade service- och hyresintäkter. Motsvarande period föregående år erhölls 91,6 MSEK i delmålsbetalning från Ipsen då hälften av patienterna i fas IIIstudien med tasquinimod hade rekryterats.
Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 161,5 (217,2) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 152,7 (209,2) MSEK. Kostnadsminskningen förklaras av planenligt lägre kostnader för den pågående kliniska fas III-prövningen med tasquinimod mot prostatacancer. Enligt samarbetsavtalet med Ipsen erhåller Active Biotech kliniska, regulatoriska och kommersiella delmålsbetalningar vid definierade mål. Under förutsättning att dessa delmål infrias finansieras fas IIIstudien till fullo av Ipsen. De övriga projekten; fas III-studien för njurcancerprojektet ANYARA, den explorativa studien för projektet 57-57 samt det prekliniska projektet ISI har endast haft en marginell påverkan på kostnadsutvecklingen mellan åren. De utlicensierade projekten, laquinimod och RhuDex, finansieras av respektive samarbetspartner.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till -156,5 (-120,6) MSEK. Resultatutvecklingen jämfört med föregående år förklaras av lägre intäkter innevarande år då motsvarande period 2012 inkluderade en delmålsbetalning från Ipsen uppgående till 91,6 MSEK. Forskningskostnaderna är 56,4 MSEK lägre än föregående år då den pågående fas III-studien med tasquinimod är fullrekryterad sedan december 2012 och patienterna befinner sig i behandlingsfas. Administrationskostnaderna uppgick till 8,8 (8,0) MSEK, periodens finansiella netto till -3,8 (-4,2) MSEK och resultatet efter skatt till -159,2 (-123,5) MSEK.
Kommentar till koncernens resultat för perioden april – juni, 2013
Nettoomsättningen uppgick till 2,5 (94,0) MSEK och omfattade service- och hyresintäkter. Motsvarande period föregående år erhölls 91,6 MSEK i delmålsbetalning från Ipsen då hälften av patienterna i fas IIIstudien med tasquinimod hade rekryterats. Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 82,1 (113,9) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 77,5 (109,7) MSEK. Kostnadsminskningen förklaras av planenligt lägre kostnader för den pågående kliniska fas IIIprövningen med tasquinimod i patienter med prostatacancer.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till -79,5 (-19,9) MSEK. Resultatutvecklingen jämfört med föregående år förklaras av lägre intäkter då motsvarande period 2012 inkluderade en delmålsbetalning från Ipsen uppgående till 91,6 MSEK. Forskningskostnaderna minskade med 32,2 MSEK. Administrationskostnaderna uppgick till 4,6 (4,2) MSEK, periodens finansiella netto till -2,2 (-5,3) MSEK och resultatet efter skatt till -81,2 (-24,5) MSEK.
Koncernens kassaflöde, likviditet och finansiella ställning
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 389,1 MSEK, att jämföras med 216,7 MSEK vid utgången av 2012. Under rapportperioden har 86,1 MSEK erhållits från Ipsen då fas III-studien med tasquinimod färdigrekryterades. Därutöver genomfördes under andra kvartalet en riktad emission till Investor som tillförde cirka 270 MSEK efter emissionskostnader.
Kassaflödet för perioden uppgick till 172,4 (-81,5) MSEK varav kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -93,1 (-77,5) MSEK och kassaflödet från finansieringsverksamheten till 265,5 (-4,0) MSEK, varav den riktade emissionen till Investor tillförde cirka 270 MSEK.
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,1 (0,0) MSEK.
Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden januari-juni, 2013
Nettoomsättning för perioden uppgick till 9,9 (101,3) MSEK och rörelsekostnaderna till 177,4 (232,9) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -167,5 (-131,6) MSEK.
Det finansiella nettot uppgick till 1,6 (-0,3) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -165,9 (-131,9) MSEK. Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 382,2 MSEK jämfört med 208,9 MSEK vid årets början.
Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden april-juni, 2013
Nettoomsättning för perioden uppgick till 4,5 (95,9) MSEK och rörelsekostnaderna till 90,1 (121,8) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -85,5 (-25,9) MSEK. Det finansiella nettot uppgick till 1,6 (-1,7) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -83,9 (-27,7) MSEK.
Eget kapital
Koncernens egna kapital vid periodens utgång uppgick till 454,3 MSEK, att jämföras med 339,9 MSEK vid utgången av föregående år. Antalet utestående aktier uppgick vid utgången av perioden till 74 923 582. Koncernens soliditet vid utgången av perioden uppgick till 58,4 %, att jämföras med 48,8 % vid utgången av 2012. Motsvarande siffror för moderbolaget Active Biotech AB uppgick till 85,5 % respektive 77,6 %.
Organisation
Medelantalet anställda uppgick till 62 (78), varav andelen anställda i forsknings- och utvecklingsverksamheten uppgick till 50 (63). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i koncernen till 60.
Framtidsutsikter, inklusive väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Avgörande för Active Biotechs långsiktiga finansiella styrka och uthållighet är bolagets förmåga att utveckla läkemedelsprojekt till den punkt då samarbetsavtal kan ingås och partnern tar över den fortsatta utvecklingen och kommersialiseringen av projektet. Under denna utvecklingsfas förväntas en värdeökning i projekten. Utvecklingen av redan ingångna och tillkomsten av nya samarbetsavtal bedöms ha en betydande påverkan på framtida intäkter och kassabehållning. Betalningar från existerande avtal och befintliga likvida medel förväntas finansiera verksamheten. Under andra halvåret 2013 förväntas kontraktsenligt en delmålsbetalning från Ipsen avseende fas III-prövningen med tasquinimod.
Ett forskningsbolag som Active Biotech kännetecknas av en hög operationell och finansiell risk, då de projekt bolaget driver befinner sig i klinisk fas där ett antal parametrar påverkar sannolikheten för kommersiell framgång. Sammanfattningsvis är verksamheten förenad med risker relaterade till bland annat läkemedelsutveckling, konkurrens, teknologiutveckling, patent, myndighetskrav, kapitalbehov, valutor och räntor. Då inga väsentliga förändringar avseende risk- eller osäkerhetsfaktorer inträffat under innevarande period, hänvisas till en detaljerad redovisning av dessa i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen 2012. Då koncernens verksamhet i huvudsak bedrivs i moderbolaget avser risk- och osäkerhetsfaktorerna både moderbolaget och koncernen.
| Resultaträkning för koncernen i sammandrag | april - juni | januari – juni | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | 2012 |
| Nettoomsättning | 2.5 | 94.0 | 5.0 | 96.6 | 227.9 |
| Administrationskostnader | -4.6 | -4.2 | -8.8 | -8.0 | -15.8 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -77.5 | -109.7 | -152.7 | -209.2 | -375.3 |
| Rörelseresultat | -79.5 | -19.9 | -156.5 | -120.6 | -163.2 |
| Finansnetto | -2.2 | -5.3 | -3.8 | -4.2 | -8.7 |
| Resultat före skatt | -81.7 | -25.1 | -160.3 | -124.8 | -172.0 |
| Skatt | 0.6 | 0.6 | 1.1 | 1.3 | -3.1 |
| Periodens resultat | -81.2 | -24.5 | -159.2 | -123.5 | -175.0 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | -81.2 | -24.5 | -159.2 | -123.5 | -175.0 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat | -81.2 | -24.5 | -159.2 | -123.5 | -175.0 |
| Periodens resultat per aktie före utspädning (sek) | -1.08 | -0.36 | -2.18 | -1.79 | -2.54 |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning (sek) | -1.08 | -0.36 | -2.18 | -1.79 | -2.54 |
| Rapport över resultat och totalresultat för koncernen i sammandrag | |||||
| Periodens resultat | -81.2 | -24.5 | -159.2 | -123.5 | -175.0 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat | |||||
| Förändring av omvärderingsreserv | 1.8 | 1.8 | 3.6 | 3.6 | 7.2 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan återföras till periodens resultat | -0.4 | -0.5 | -0.8 | -0.9 | 3.8 |
| Periodens totalresultat | -79.8 | -23.2 | -156.4 | -120.8 | -164.1 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | -79.8 | -23.2 | -156.4 | -120.8 | -164.1 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -79.8 | -23.2 | -156.4 | -120.8 | -164.1 |
| Avskrivningar ingår med | 3.2 | 3.2 | 6.4 | 6.4 | 12.9 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 0.1 | 0.0 | 0.1 | 0.0 | 0.0 |
| Vägt antal utestående stamaktier före utspädning (tusental) | 74924 | 68924 | 72 968 | 68 924 | 68 924 |
| Vägt antal utestående stamaktier efter utspädning (tusental) | 74924 | 68924 | 72 968 | 68 924 | 68 924 |
| Antal aktier vid periodens slut, (tusental) | 74924 | 68924 | 74 924 | 68 924 | 68 924 |
| Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag | 30 juni | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2013 | 2012 | 2012 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 380.6 | 382.5 | 381.5 | |
| Långfristiga fordringar | 0.0 | 0.0 | 0.0 | |
| Summa anläggningstillgångar | 380.6 | 382.5 | 381.5 | |
| Kortfristiga fordringar | 9.0 | 9.2 | 98.6 | |
| Likvida medel | 389.1 | 383.7 | 216.7 | |
| Summa omsättningstillgångar | 398.0 | 392.9 | 315.2 | |
| Summa tillgångar | 778.6 | 775.4 | 696.7 | |
| Eget kapital | 454.3 | 382.2 | 339.9 | |
| Långfristiga skulder | 225.4 | 231.9 | 228.5 | |
| Kortfristiga skulder | 98.9 | 161.4 | 128.3 | |
| Summa eget kapital och skulder | 778.6 | 775.4 | 696.7 | |
| Koncernens rapport över förändring av totalt eget kapital i sammandrag | 30 juni | 31 dec | ||
| MSEK | 2013 | 2012 | 2012 | |
| Belopp vid periodens ingång | 339.9 | 502.0 | 502.0 | |
| Överföring från omvärderingsreserv | 1.1 | 1.0 | 2.0 | |
| Nyemission | 269.8 | – | – | |
| Periodens totalresultat | -156.4 | -120.8 | -164.1 | |
| Belopp vid periodens utgång | 454.3 | 382.2 | 339.9 |
| Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag | januari – juni | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2013 | 2012 | 2012 | |
| Resultat före skatt | -160.3 | -124.8 | -172.0 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 6.4 | 6.4 | 12.9 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||||
| förändringar av rörelsekapital | -153.9 | -118.4 | -159.1 | |
| Förändringar i rörelsekapital | 60.8 | 40.9 | -81.3 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -93.1 | -77.5 | -240.4 | |
| Investering i materiella anläggningstillgångar | -0.1 | 0.0 | 0.0 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -0.1 | 0.0 | 0.0 | |
| Nyemission | 269.8 | – | – | |
| Upptagna lån/amortering av låneskulder | -4.2 | -4.0 | -8.1 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 265.5 | -4.0 | -8.1 | |
| Periodens kassaflöde | 172.4 | -81.5 | -248.5 | |
| Likvida medel vid periodens början | 216.7 | 465.2 | 465.2 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 389.1 | 383.7 | 216.7 |
| 30 juni | |||
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | 2013 | 2012 | 2012 |
| Eget kapital, MSEK | 454.3 | 382.2 | 339.9 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 6.06 | 5.54 | 4.93 |
| Soliditet i moderbolaget | 85.5% | 75.1% | 77.6% |
| Soliditet i koncernen | 58.4% | 49.3% | 48.8% |
| Medelantal anställda | 62 | 78 | 76 |
| Resultaträkning för koncernen i sammmandrag per kvartal | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | |||||||||||
| MSEK | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 |
| Nettoomsättning | 2.8 | 3.4 | 2.3 | 2.9 | 2.7 | 226.1 | 2.6 | 3.3 | 2.6 | 94.0 | 39.8 | 91.5 | 2.4 | 2.5 |
| Administrationskostnader | -4.6 | -7.1 | -4.0 | -7.3 | -5.3 | -4.4 | -3.2 | -4.0 | -3.8 | -4.2 | -3.2 | -4.7 | -4.2 | -4.6 |
| Forsknings- och utvecklingskostn. | -49.1 | -47.6 | -45.6 | -74.9 | -68.3 | -80.1 | -76.2 | -93.9 | -99.4 | -109.7 | -84.8 | -81.3 | -75.2 | -77.5 |
| Rörelseresultat | -51.0 | -51.4 | -47.3 | -79.3 | -70.9 | 141.5 | -76.8 | -94.7 | -100.7 | -19.9 | -48.2 | 5.5 | -77.0 | -79.5 |
| Finansnetto | -2.5 | -3.3 | -1.2 | 2.4 | 1.6 | 4.3 | -2.8 | -5.7 | 1.0 | -5.3 | -4.1 | -0.4 | -1.6 | -2.2 |
| Resultat före skatt | -53.5 | -54.8 | -48.5 | -76.8 | -69.3 | 145.8 | -79.6 | -100.4 | -99.6 | -25.1 | -52.3 | 5.1 | -78.6 | -81.7 |
| Skatt | - | - | - | 12.6 | - | 1.2 | 0.6 | 7.2 | 0.6 | 0.6 | 0.6 | -5.0 | 0.6 | 0.6 |
| Periodens resultat | -53.5 | -54.8 | -48.5 | -64.3 | -69.3 | 147.0 | -79.0 | -93.2 | -99.0 | -24.5 | -51.6 | 0.1 | -78.0 | -81.2 |
| Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag | april - juni | jan - juni | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | 2012 |
| Nettoomsättning | 4.5 | 95.9 | 9.9 | 101.3 | 234.9 |
| Administrationskostnader | -8.9 | -8.5 | -17.4 | -16.6 | -33.1 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -81.2 | -113.3 | -160.0 | -216.3 | -389.6 |
| Rörelseresultat | -85.5 | -25.9 | -167.5 | -131.6 | -187.8 |
| Resultat från finansiella poster: | |||||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 1.5 | 1.9 | 2.4 | 3.9 | 6.7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0.1 | -3.6 | -0.8 | -4.2 | -4.2 |
| Resultat efter finansiella poster | -83.9 | -27.7 | -165.9 | -131.9 | -185.3 |
| Skatt | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat | -83.9 | -27.7 | -165.9 | -131.9 | -185.3 |
| Rapport över totalresultat för moderbolaget i sammandrag | |||||
| Periodens resultat | -83.9 | -27.7 | -165.9 | -131.9 | -185.3 |
| Övrigt totalresultat | – | – | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -83.9 | -27.7 | -165.9 | -131.9 | -185.3 |
| Balansräkning i sammandrag för moderbolaget | 30 juni | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2013 | 2012 | 2012 | |
| Goodwill | 121.1 | 137.3 | 129.2 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 0.7 | 1.2 | 0.8 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40.6 | 40.6 | 40.6 | |
| Summa anläggningstillgångar | 162.4 | 179.0 | 170.5 | |
| Kortfristiga fordringar | 20.3 | 20.7 | 108.9 | |
| Kortfristiga placeringar | 361.6 | 227.1 | 189.5 | |
| Kassa och bank | 20.6 | 149.0 | 19.4 | |
| Summa omsättningstillgångar | 402.4 | 396.7 | 317.8 | |
| Summa tillgångar | 564.8 | 575.7 | 488.3 | |
| Eget kapital | 483.0 | 432.4 | 379.1 | |
| Kortfristiga skulder | 81.8 | 143.3 | 109.2 | |
| Summa eget kapital och skulder | 564.8 | 575.7 | 488.3 | |
Eventuella summeringsfel beror på avrundning
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga delar av årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Juridisk friskrivning
Denna finansiella rapport innehåller uttalanden som är framåtblickande och faktiska resultat kan komma att skilja sig väsentligt från de förutsedda. Utöver de faktorer som diskuteras, kan de faktiska utfallen påverkas av utvecklingen inom forskningsprogrammen, inklusive kliniska prövningar, påverkan av konkurrerande forskningsprogram, effekten av ekonomi- och konjunkturförhållanden, effektiviteten av patentskydd och hinder på grund av teknologisk utveckling, valutakurs- och räntefluktuationer och politiska risker.
Kommande rapporttillfällen
Delårsrapport Q3, 2013: 7 november Bokslutsrapport 2013: 13 februari, 2014
Rapporterna finns per dessa datum tillgängliga på www.activebiotech.com.
Lund den 7 augusti 2013 Active Biotech AB (publ)
Mats Arnhög Peter Hofvenstam Rolf Kiessling
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Magnhild Sandberg-Wollheim Peter Sjöstrand Peter Thelin Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Karin Hallbeck Camilla Gummesson Anställdas representant/ Anställdas representant/
Styrelseledamot Styrelseledamot
Tomas Leanderson Verkställande direktör
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer
Active Biotech AB (NASDAQ OMX NORDIC: ACTI) är ett bioteknikföretag fokuserat på utveckling av läkemedel mot autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar och cancer. De projekt som är i registreringsgrundande fas är laquinimod, en substans i tablettform med unika immunmodulerande egenskaper, för behandling av multipel skleros, tasquinimod för prostatacancer samt ANYARA för behandling av i första hand njurcancer. Laquinimod är även klinisk utveckling för Crohns sjukdom och Lupus. Företaget har därutöver ytterligare ett projekt i klinisk utveckling; paquinimod (57-57) för systemisk skleros, även den i tablettform. För ytterligare information besök www.activebiotech.com.
Active Biotech är skyldigt att offentliggöra informationen i denna delårsrapport enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 7 augusti 2013, kl. 08.30.