AI assistant
Active Biotech — Interim / Quarterly Report 2011
Apr 28, 2011
3133_10-q_2011-04-28_c7ae4c64-5aad-483a-8a66-56e8f40404bd.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – mars 2011
- Laquinimod ― kompletta resultat presenterade från ALLEGRO fas III-studie
- TASQ ― Active Biotech och Ipsen tecknar brett samarbetsavtal för utveckling och kommersialisering av TASQ inom uro-onkologi
- ANYARA ― pågående fas III-studie beräknas avslutas 2012
- 57-57 ― status som särläkemedel erhållet
- ISI ― projektet fortskrider enligt plan
- RhuDex™ ― förberedelser för fortsatt klinisk utveckling pågår
- Nettoomsättning 2,7 (2,8) MSEK
- Rörelseresultat -70,9 (-51,0) MSEK
- Resultat efter skatt -69,3 (-53,5) MSEK
- Resultat per aktie för perioden uppgick till -1,02 (-0,83) SEK
- Riktad emission om 375 MSEK genomförd
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Tomas Leanderson VD Tfn 046-19 20 95
Göran Forsberg VP Investor Relations & Business Development Tfn 046-19 11 54
Rapporten finns även tillgänglig på www.activebiotech.com Fax 046-19 11 00
Hans Kolam Active Biotech AB CFO (org.nr 556223-9227) Tfn 046-19 20 44 Box 724, 220 07 Lund Tfn 046-19 20 00
Laquinimod – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av autoimmuna sjukdomar
Laquinimod är en quinolinsubstans i fas III-utveckling för behandling av multipel skleros (MS). Active Biotech har träffat avtal med det israeliska läkemedelsbolaget Teva Pharmaceutical Industries Ltd (juni 2004) avseende utveckling och kommersialisering av laquinimod. I september 2009 presenterades första gången data som visar att laquinimod har såväl skyddande effekt på nervfibrer som anti-inflammatoriska egenskaper. I december 2010 presenterades positiva resultat från fas IIIstudien ALLEGRO. Laquinimod uppnådde det primära kliniska målet att minska antalet relapser per år och bromsade signifikant funktionsnedsättningen. För närvarande pågår den andra av de två globala kliniska fas III-prövningarna, BRAVO, vilken omfattar cirka 1200 MS-patienter världen över. Information kring den pågående kliniska studien finns på www.clinicaltrials.gov.
– Den andra globala kliniska fas III-studien, BRAVO, pågår för närvarande och resultat förväntas under tredje kvartalet 2011.
– De kliniska fas II-prövningarna för behandling av Crohns sjukdom och Lupus fortskrider enligt plan.
TASQ – anti-angiogen substans för behandling av prostatacancer
Utvecklingen av TASQ inriktas främst mot behandling av prostatacancer. TASQ är en anti-angiogen substans, dvs. den stryper näringstillförseln till tumören. Studier har visat att TASQ utövar sin antitumöraktivitet genom att hämma tillväxt av blodkärl i tumören. Uppreglering av det anti-angiogena proteinet trombospondin-1 (TSP1) är en del i denna mekanism. I december 2009 meddelades att det primära kliniska målet, att uppvisa en högre andel patienter som ej försämras i sin sjukdom efter sex månaders behandling med TASQ, uppnåddes i en klinisk fas II-studie.
– Rekrytering av patienter till en registreringsgrundande, global fas III-studie inleddes i mars 2011. Studien är en global, randomiserad, dubbel-blind, placebo-kontrollerad fas III-studie i patienter med metastaserande hormon-resistent prostatacancer (CRPC). Studien är avsedd att bekräfta TASQ:s effekt på sjukdomen med radiologisk "Progression Free Survival" (PFS) som primärt klinisk mål ("primary endpoint") och överlevnad som sekundärt kliniskt mål ("secondary endpoint"). Den planerade studien kommer att omfatta cirka 1200 patienter fördelade på över 250 kliniker.
– Uppdaterade data från fas II-studien av TASQ presenterades på den vetenskapliga konferensen 2011 Genitourinary Cancers Symposium. Den uppdaterade analysen bekräftade en förlängd tid fram till sjukdomsförsämring (PFS) från 3.3 månader (placebo) till 7.6 månader för de patienter som behandlats med TASQ (p=0.004). En mer detaljerad analys av olika undergrupper av patienter visade en signifikant förlängd tid till sjukdomsförsämring i de flesta av dessa grupper, speciellt hos patienter med metastaser i skelett eller inälvor, t ex i lunga eller lever. TASQ var väl tolererad och förekomsten av allvarliga biverkningar låg.
ANYARA – fusionsprotein för immunologisk behandling av njurcancer
ANYARA är en så kallad TTS (Tumor Targeting Superantigens)-substans som gör behandlingen av cancer tumörspecifik. Utvecklingen av ANYARA inriktas primärt mot njurcancer. Positiva data har uppvisats dels vid interimsanalys i fas II/III, dels i kliniska fas I-prövningar i lungcancer, njurcancer och bukspottkörtelcancer. Den med ANYARA observerade median-överlevnaden, 26,2 månader för patienter med avancerad njurcancer, är dubbelt så lång som den förväntade överlevnaden. I juli 2009 publicerades resultat från två fas I-studier av ANYARA i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology, där ANYARA studerats både som monoterapi och i kombination med ett etablerat cancerläkemedel - docetaxel (Taxotere®) - i patienter med avancerad cancer. Resultaten visade att ANYARA tolererades väl både som monoterapi och i kombination med docetaxel. För närvarande pågår en registreringsgrundande fas III-studie i patienter med avancerad njurcancer. Fas III-studien är fullrekryterad sedan i juni 2009 och omfattar över 500 patienter vid cirka 50 kliniker i Europa. ANYARA har "orphan-drug" status från det europeiska läkemedelsverket för indikationen njurcancer. Information kring den pågående kliniska studien finns på www.activebiotech.com samt på www.clinicaltrials.gov.
– Den pågående fas III-studien utvärderar effekten av ANYARA i kombination med interferon-alfa jämfört med enbart interferon-alfa i patienter med avancerad njurcancer. Den primära kliniska effektparametern är överlevnad och avläses efter 384 registrerade händelser (dödsfall). Resultat förväntas kunna presenteras under 2012.
57-57 – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av systemisk lupus erythematosus och systemisk skleros/sklerodermi
57-57 är en quinolinsubstans avsedd för behandling av bland annat systemisk lupus erythematosus (SLE), en sjukdom som orsakar inflammation och skador på bindväv i hela kroppen med allvarliga sekundära symptom, som till exempel njursvikt. Data från den avslutade kliniska fas Ib-studien för 57- 57 har presenterats vid vetenskapliga kongresser. 57-57 tolererades väl och resultaten tyder på att behandling med 57-57 kan påverka signalvägar som är betydelsefulla i utvecklingen av sjukdomen SLE. En mindre, explorativ, klinisk studie i SLE-patienter har genomförts i Sverige och Danmark. Denna studie är nyligen avslutad. Bolaget beslutade i augusti 2010 att initiera utveckling av 57-57 även för behandling av systemisk skleros/sklerodermi. Denna sällsynta sjukdom är en så kallad särläkemedelsindikation ("orphan drug indication").
– I februari 2011 erhöll projektet 57-57 "orphan medicinal product-status" för indikationen systemisk skleros (sklerodermi). EMA:s benämning av "orphan medicinal products" – särläkemedel - är inrättat för att främja utvecklingen av läkemedel som kan göra väsentlig nytta för patienter som lider av ovanliga, livshotande, allvarligt funktionsnedsättande sjukdomar. Enligt EMA:s anvisningar kan särläkemedelsstatus potentiellt ge 10 års marknadsexklusivitet om läkemedels-kandidaten blir godkänd för behandling i EU. Särläkemedelsstatus innebär även att rådgivning erbjuds från läkemedelsmyndigheten EMA kring protokoll för kliniska prövningar och vid ansökan om marknadsgodkännande. Dessutom kan ett läkemedel med särläkemedelsstatus få EU-finansierade forskningsbidrag och beviljas reducerade ansökningsavgifter.
– Förberedelser pågår för start av explorativ studie i systemisk skleros/sklerodermi under 2011.
ISI (Inhibition of S100 interactions) – prekliniskt projekt som bygger på quinolinsubstansernas verkningsmekanism
Active Biotech bedriver ett nytt forskningsprojekt som syftar till att exploatera de egna prekliniska resultat som genererats avseende en målmolekyl för Q-substanserna samt deras biologiska verkningsmekanism. I april 2009 publicerades resultaten kring en målmolekyl för Q-substanserna i PLoS Biology (Volume 7, Issue 4, s. 800-812). Studien visar att Q-substanserna binder till en molekyl kallad S100A9. S100A9 uttrycks på vita blodkroppar som är involverade i regleringen av immunförsvaret. Vidare visas att S100A9 interagerar med två kända inflammationsfrämjande receptorer ("toll like receptor 4" (TLR4) och "receptor of advanced glycation end products" (RAGE)), och att denna interaktion hämmas av Q-substanserna. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med Q-substansernas målmolekyl och att välja en läkemedelskandidat under 2011/2012.
– Projektet fortlöper enligt plan.
RhuDex™ – en ny oral substans för behandling av ledgångsreumatism
I projektet med Active Biotechs patenterade CD80-antagonister utvecklas läkemedelskandidaten RhuDex för behandling av ledgångsreumatism, reumatoid artrit (RA). I april 2002 ingick Active Biotech ett licensavtal med Avidex Ltd, numera helägt dotterbolag till det tyska bioteknikföretaget MediGene AG, enligt vilket MediGene har exklusiv rätt att vidareutveckla CD80-antagonisterna samt marknadsföra produkter där dessa substanser ingår. Två fas I-studier har sedan tidigare framgångsrikt genomförts där man studerat läkemedelskandidaten RhuDex med avseende på säkerhet, tolerabilitet och farmakokinetik i friska frivilliga. I juni 2008 rapporterade MediGene att en klinisk fas IIa-studie uppnått sitt mål. För ytterligare information och senaste nytt kring RhuDex, se www.medigene.com.
– Prekliniska studier har genomförts under året för att optimera det kliniska utvecklingsprogrammet.
Händelser efter balansdagen
- Den 12 april offentliggjordes resultaten från den två år långa fas III-studien ALLEGRO av laquinimod. Data presenterades som "Late breaking research" på konferensen American Academy of Neurology (AAN). Laquinimod uppvisade i ALLEGRO-studien statistiskt signifikant färre antal relapser per år med 23 procent (p=0.0024) (primärt kliniskt mål), samt en signifikant lägre, 36 procent (p=0.0122), risk för funktionsnedsättning enligt EDSS-skalan (Expanded Disability Status Scale) jämfört med placebo. Behandling med laquinimod gav dessutom signifikant mindre förstörd hjärnvävnad, 33 procent sänkt progression av hjärnatrofi (p<0.0001). Laquinimod var säker och tolererades väl utan några immunsuppressiva effekter. Frekvensen av biverkningar, inklusive förekomsten av infektioner, var jämförbar med placebogruppen. De vanligaste förekommande biverkningarna var huvudvärk, nasofaryngit och ryggvärk. Förekomsten av förhöjda leverenzymvärden var högre i patienter som behandlats med laquinimod, dock var dessa ökningar övergående, asymptomatiska och reversibla. Inga rapporterade dödsfall fanns bland patienter behandlade med laquinimod.
- Den 18 april offentliggjorde Active Biotech och Ipsen (Euronext: IPN; ADR: IPSEY) att de slutit ett brett samarbetsavtal för gemensam utveckling och kommersialisering av Active Biotechs substans Tasquinimod "TASQ". Avtalet ger Ipsen exklusiva rättigheter till kommersialisering av TASQ världen över, utom i Nord- och Sydamerika och Japan där Active Biotech behållit alla kommersialiserings- och marknadsrättigheter. Bolagen kommer gemensamt att utveckla TASQ för behandling av hormonresistent prostatacancer, med möjligheten att utveckla TASQ i andra cancerindikationer. Active Biotech ansvarar för genomförande och finansiering av den registreringsgrundande fas III-studien och kommer att erhålla upp till 200 miljoner EUR innefattande en initial ersättning om 25 miljoner EUR samt ytterligare betalningar kopplade till kliniska, regulatoriska och kommersiella delmål. Därutöver kommer Ipsen att betala till Active Biotech stegvis ökande två-siffriga royaltyersättningar på sin nettoförsäljning samt genomföra och bekosta en europeisk kompletterande studie i prostatacancerpatienter. Eventuella kostnader för att utveckla TASQ i framtida andra cancerindikationer kommer att delas mellan bolagen.
Finansiell information
Kommentar till koncernens resultat för perioden januari – mars, 2011
Nettoomsättningen för perioden uppgick till 2,7 (2,8) MSEK och omfattade service- och hyresintäkter.
Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 73,6 (53,7) MSEK. Forskningskostnaderna uppgick till 67,0 (49,1) MSEK, kostnadsökningen förklaras till fullo av kostnader för fas III-prövningarna med TASQ mot prostatacancer. Den kliniska fas III-prövningen, kommer att, när den är fullrekryterad, omfatta cirka 1200 patienter på över 250 kliniker i 40 länder.
Med undantag av det prekliniska forskningsprojektet ISI har kostnaden för den pågående fas IIIstudien för njurcancerprojektet ANYARA, samt kostnaden för den explorativa studien för SLEprojektet 57-57 varit väsentligt lägre än kostnadsnivån motsvarande period föregående år.
De övriga två projekten i klinisk fas, laquinimod och RhuDex, finansieras till fullo av respektive samarbetspartner.
Administrationskostnaderna uppgick till 6,6 (4,6) MSEK, förändringen förklaras framförallt av ökade kostnader för personaloptionsprogrammet.
Rörelseresultatet uppgick till -70,9 (-51,0) MSEK. Periodens finansiella netto uppgick till 1,6 (-2,5) MSEK. Resultatet efter skatt uppgick till -69,3 (-53,5) MSEK.
Kassaflöde, likviditet och finansiell ställning
Likvida medel och kortsiktiga placeringar uppgick, efter den under januari 2011 genomförda nyemissionen till 411,3 MSEK, att jämföras med 131,1 MSEK vid utgång av 2010.
Kassaflöde för perioden uppgick till 280,1 (-45,4) MSEK varav kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -84,9 (-50,5) MSEK. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 365,3 (5,1) MSEK, som en följd av den under perioden genomförda riktade emissionen till internationella institutionella investerare och kvalificerade investerare i Sverige vilket tillförde cirka 361 MSEK efter emissionskostnader.
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,2 (0,0) MSEK.
Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning
För att förenkla koncernens struktur och skapa en mer kostnadseffektiv förvaltning av densamma fusionerades Active Biotech AB och dess helägda dotterbolag Active Biotech Research AB per den 23 december 2010.
Moderbolagets nettoomsättning för perioden uppgick till 5,6 (0,9) MSEK.
Rörelsekostnaderna uppgick under perioden till 81,6 (4,9) MSEK och det finansiella nettot till 1,1 (0,2) MSEK. Resultatet efter finansiella poster uppgick till -74,9 (-3,7) MSEK.
Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 405,4 MSEK jämfört med 125,4 MSEK vid årets början.
Aktiekapital
Koncernens egna kapital vid periodens utgång uppgick till 479,6 MSEK, att jämföras med 181,8 MSEK vid utgången av föregående år.
Totalt antal utestående aktier uppgick vid utgången av mars 2011 till 68 582 691. Vid eventuell lösen av utestående teckningsoptioner kan antalet aktier i Active Biotech öka till maximalt cirka 68,9 miljoner aktier.
Koncernens soliditet vid utgången av perioden uppgick till 61,7%, att jämföras med 36,1% vid utgången av 2010. Motsvarande siffror för moderbolaget Active Biotech AB uppgick till 92,6% respektive 81,3%.
Organisation
Medelantalet anställda uppgick till 81 (89), varav andelen anställda i forsknings- och utvecklingsverksamheten uppgick till 66 (74). Vid periodens slut var antalet anställda i koncernen 81 (88).
Framtidsutsikter, inklusive väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Avgörande för Active Biotechs långsiktiga finansiella styrka och uthållighet är bolagets förmåga att utveckla läkemedelsprojekt till den punkt då samarbetsavtal kan ingås och partnern tar över den fortsatta utvecklingen och kommersialiseringen av projektet. Under denna utvecklingsfas förväntas en värdeökning i projekten. Utvecklingen av redan ingångna och tillkomsten av nya samarbetsavtal bedöms ha en betydande påverkan på framtida intäkter och kassabehållning. Det är styrelsens bedömning att befintliga likvida medel och de 25 MEURO som tillfördes bolaget efter rapportperiodens utgång i samband med tecknandet av samarbetsavtalet med Ipsen Pharma S.A. säkerställer finansieringen av verksamheten enligt nuvarande planer.
Ett forskningsbolag som Active Biotech kännetecknas av en hög operationell och finansiell risk, då de projekt bolaget driver befinner sig i klinisk fas där ett antal parametrar påverkar sannolikheten för kommersiell framgång. Sammanfattningsvis är verksamheten förenad med risker relaterade till bland annat läkemedelsutveckling, konkurrens, teknologiutveckling, patent, myndighetskrav, kapitalbehov, valutor och räntor. Då inga väsentliga förändringar avseende risk- eller osäkerhetsfaktorer inträffat under innevarande period, hänvisas till en detaljerad redovisning av dessa i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen 2010.
| Resultaträkning för koncernen i sammandrag | jan – mars | Helår | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2011 | 2010 | 2010 |
| Nettoomsättning | 2.7 | 2.8 | 11.4 |
| Administrationskostnader | -6.6 | -4.6 | -23.1 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -67.0 | -49.1 | -217.3 |
| Rörelseresultat | -70.9 | -51.0 | -229.0 |
| Finansnetto | 1.6 | -2.5 | -4.7 |
| Resultat före skatt | -69.3 | -53.5 | -233.6 |
| Skatt | – | – | 12.6 |
| Periodens resultat | -69.3 | -53.5 | -221.1 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | -69.3 | -53.5 | -221.1 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – |
| Periodens resultat | -69.3 | -53.5 | -221.1 |
| Periodens resultat per aktie före utspädning (sek) | -1.02 | -0.83 | -3.38 |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning (sek) | -1.02 | -0.83 | -3.38 |
| Rapport över totalresultat för koncernen | |||
| Periodens resultat Övrigt totalresultat |
-69.3 | -53.5 | -221.1 |
| Förändring av omvärderingsreserv | -0.5 | -0.3 | 46.4 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 0.1 | 0.1 | -12.2 |
| Periodens totalresultat | -69.7 | -53.8 | -186.8 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | -69.7 | -53.8 | -186.8 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -69.7 | -53.8 | -186.8 |
| Avskrivningar ingår med | 3.0 | 2.4 | 9.8 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 0.2 | – | 0.1 |
| Vägt antal utestående stamaktier före utspädning (tusental) | 67 693 | 64 116 | 65 465 |
| Vägt antal utestående stamaktier efter utspädning (tusental) | 67 693 | 64 116 | 65 465 |
| Antal aktier vid periodens slut, (tusental) | 68 583 | 64 176 | 66 000 |
| Utestående teckningsoptioner (tusental) | 280 | 678 | 348 |
| – berättigar till antal aktier vid lösen (tusental) | 345 | 834 | 428 |
| Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag | 31 mars | 31 dec | |
| MSEK | 2011 | 2010 | 2010 |
| Materiella anläggningstillgångar | 355.8 | 316.8 | 358.5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Summa anläggningstillgångar | 355.8 | 316.8 | 358.5 |
| Kortfristiga fordringar | 9.6 | 16.1 | 13.4 |
| Likvida medel | 411.3 | 110.6 | 131.1 |
| Summa omsättningstillgångar | 420.9 | 126.7 | 144.6 |
| Summa tillgångar | 776.7 | 443.4 | 503.1 |
| Eget kapital | 479.6 | 142.0 | 181.8 |
| Långfristiga skulder | 239.8 | 246.3 | 241.7 |
| Kortfristiga skulder | 57.3 | 55.1 | 79.7 |
| Summa eget kapital och skulder | 776.7 | 443.4 | 503.1 |
| Koncernens rapport över förändring av totalt eget kapital i sammandrag | |||
| Belopp vid periodens ingång | 181.8 | 188.6 | 188.6 |
| Överföring från omvärderingsreserv | 0.4 | 0.2 | 1.0 |
| Nyemission | 367.1 | 6.9 | 179.0 |
| Periodens totalresultat | -69.7 | -53.8 | -186.8 |
| Belopp vid periodens utgång | 479.6 | 142.0 | 181.8 |
| Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag | jan – mars | Helår | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2011 | 2010 | 2010 |
| Resultat före skatt | -69.3 | -53.5 | -233.6 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 3.0 | 2.4 | 9.8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändringar av rörelsekapital | -66.4 | -51.1 | -223.9 |
| Förändringar i rörelsekapital | -18.5 | 0.6 | 27.5 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -84.9 | -50.5 | -196.3 |
| Investering i materiella anläggningstillgångar | -0.2 | – | -0.1 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -0.2 | – | -0.1 |
| Nyemission | 367.1 | 6.9 | 179.0 |
| Upptagna lån/amortering av låneskulder | -1.9 | -1.9 | -7.5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 365.3 | 5.1 | 171.5 |
| Periodens kassaflöde | 280.1 | -45.4 | -24.9 |
| Likvida medel vid periodens början | 131.1 | 156.0 | 156.0 |
| Likvida medel vid periodens slut | 411.3 | 131.1 | |
| 110.6 | |||
| 31 mars | 31 dec | ||
| Nyckeltal | 2011 | 2010 | 2010 |
| Eget kapital, MSEK | 479.6 | 142.0 | 181.8 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 6.99 | 2.21 | 2.75 |
| Soliditet i moderbolaget | 92.6% | 95.5% | 81.3% |
| Soliditet i koncernen | 61.7% | 32.0% | 36.1% |
| Medelantal årsanställda | 81 | 89 | 87 |
| Active Biotech - moderbolaget | |||
| Resultaträkning för moderbolaget | jan – mars | Helår | |
| MSEK | 2011 | 2010 | 2010 |
| Nettoomsättning | 5.6 | 0.9 | 23.2 |
| Administrationskostnader | -7.1 | -4.9 | -24.1 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -74.5 | – | -233.5 |
| Rörelseresultat | -76.0 | -4.0 | -234.4 |
| Resultat från finansiella poster: | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 1.6 | 0.2 | 1.7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -0.5 | 0.0 | 0.0 |
| Resultat efter finansiella poster | -74.9 | -3.7 | -232.7 |
| Skatt | – | – | – |
| Årets resultat | -74.9 | -3.7 | -232.7 |
| Rapport över totalresultat för moderbolaget | |||
| Årets resultat | -74.9 | -3.7 | -232.7 |
| Övrigt totalresultat Årets totalresultat |
– -74.9 |
– -3.7 |
– -232.7 |
| Balansräkning i sammandrag för moderbolaget | 31 mars | 31 dec | |
| MSEK | 2011 | 2010 | 2010 |
| Goodwill | 157.5 | – | 161.5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1.2 | 0.4 | 1.0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40.6 | 202.5 | 40.6 |
| Summa anläggningstillgångar | 199.2 | 202.8 | 203.1 |
| Kortfristiga fordringar | 22.2 | 60.4 | 25.9 |
| Kortfristiga placeringar | 20.0 | 50.0 | – |
| Kassa och bank | 385.4 | 48.1 | 125.4 |
| Summa omsättningstillgångar | 427.6 | 158.5 | 151.3 |
| Summa tillgångar | 626.8 | 361.3 | 354.4 |
| Eget kapital | 580.3 | 345.0 | 288.1 |
| Långfristiga skulder | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 46.5 | 16.3 | 66.3 |
| Summa eget kapital och skulder | 626.8 | 361.3 | 354.4 |
Eventuella summeringsfel beror på avrundningar
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden tillämpats. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Juridisk friskrivning
Denna finansiella rapport innehåller uttalanden som är framåtblickande och faktiska resultat kan komma att skilja sig väsentligt från de förutsedda. Utöver de faktorer som diskuteras, kan de faktiska utfallen påverkas av utvecklingen inom forskningsprogrammen, inklusive kliniska prövningar, påverkan av konkurrerande forskningsprogram, effekten av ekonomi- och konjunkturförhållanden, effektiviteten av patentskydd och hinder på grund av teknologisk utveckling, valutakurs- och räntefluktuationer och politiska risker.
Årsstämma 2011
Ordinarie årsstämma hålls den 5 maj 2011. Rätt att delta i stämman har den som dels upptagits som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken avseende förhållandena fredagen den 29 april 2011, dels senast måndagen den 2 maj 2011 klockan 16.00 till bolaget anmält sin avsikt att delta i stämman.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste tillfälligt registrera aktierna i eget namn hos Euroclear för att få delta i stämman. Sådan registrering måste vara verkställd fredagen den 29 april 2011. Detta innebär att aktieägare i god tid före denna dag måste meddela sin önskan härom till förvaltaren.
Kommande rapporttillfällen
Delårsrapport januari-juni 2011: 11 augusti 2011 Delårsrapport januari-september 2011: 3 november 2011 Bokslutsrapport 2011: 16 februari 2012
Rapporterna finns per dessa datum tillgängliga på www.activebiotech.com.
Lund den 28 april 2011 Active Biotech AB (publ)
Tomas Leanderson Verkställande direktör
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer
Om Active Biotech
Active Biotech AB (NASDAQ OMX NORDIC: ACTI) är ett bioteknikföretag fokuserat på utveckling av läkemedel mot autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar och cancer. De projekt som är i registreringsgrundande fas är laquinimod, en substans i tablettform med unika immun-modulerande egenskaper, för behandling av multipel skleros, TASQ för prostatacancer samt ANYARA för målsökande terapi av i första hand njurcancer. Laquinimod är även i fas II klinisk utveckling för Crohns sjukdom och Lupus. Företaget har därutöver ytterligare två projekt i klinisk utveckling; 57-57 för SLE och Systemisk Skleros samt RhuDex™ för RA, båda i tablettform. För ytterligare information besök www.activebiotech.com.
Active Biotech är skyldigt att offentliggöra informationen i denna delårsrapport enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 28 april 2011, kl.08.30.