Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Active Biotech Interim / Quarterly Report 2011

Nov 3, 2011

3133_10-q_2011-11-03_370a69a2-fba9-456d-bf92-ebb0ac8dc4b6.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Delårsrapport januari – september 2011

  • Laquinimod ― fas III-studien BRAVO avslutad. Teva planerar en ytterligare klinisk studie med laquinimod innan registreringsansökan inlämnas i USA
  • TASQ ― rekrytering av patienter till fas III-studien fortgår
  • TASQ ― fas II-studien publicerad i Journal of Clinical Oncology
  • ANYARA ― fas III-studien fortskrider enligt plan
  • 57-57 ― klinisk studie i systemisk skleros/ sklerodermi förbereds
  • ISI ― projektet fortskrider enligt plan
  • RhuDex®― förberedelser för fortsatt klinisk utveckling pågår
  • Nettoomsättning 231,3 (8,5) MSEK
  • Rörelseresultat -6,2 (-149,7) MSEK
  • Resultat efter skatt -1,3 (-156,8) MSEK
  • Resultat per aktie för perioden uppgick till -0,02 (-2,40) SEK

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Tomas Leanderson VD Tfn 046-19 20 95

Rapporten finns även tillgänglig på www.activebiotech.com Fax 046-19 11 00

Hans Kolam Active Biotech AB CFO (org.nr 556223-9227) Tfn 046-19 20 44 Box 724, 220 07 Lund Tfn 046-19 20 00

Laquinimod – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av autoimmuna sjukdomar

Laquinimod är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av bland annat multipel skleros (MS). Active Biotech har avtal med det israeliska läkemedelsbolaget Teva Pharmaceutical Industries Ltd (juni 2004) avseende utveckling och kommersialisering av laquinimod. I september 2009 presenterades första gången data som visar att laquinimod har såväl skyddande effekt på nervfibrer som anti-inflammatoriska egenskaper. I december 2010 presenterades positiva resultat från fas IIIstudien ALLEGRO. Laquinimod uppnådde det primära kliniska målet att minska antalet relapser per år och bromsade signifikant funktionsnedsättningen.

– Den 1 augusti 2011 offentliggjordes de första resultaten från fas III-studien BRAVO, vilken var utformad för att utvärdera effekten, säkerheten och tolerabiliteten av laquinimod i tablettform jämfört med placebo, samt göra en risk/nytta ("risk/benefit")-jämförelse mellan laquinimod och en referenssubstans, interferon β-1a (Avonex®). BRAVO var den andra globala fas III-studien som utvärderade laquinimod i tablettform en gång om dagen för behandling av relapserande remitterande multipel skleros (RRMS).

Resultaten från BRAVO-studien bekräftar laquinimods skyddande effekt på det centrala nervsystemet (CNS) och är i linje med resultaten från den första fas III-studien av laquinimod, ALLEGRO. BRAVO-studien uppvisade en trend men uppnådde inte statistisk signifikans vad gällde det primära kliniska målet att, jämfört med placebo, minska antalet relapser per år (p=0.075). Minskningen av funktionsnedsättningen mätt med EDSS uppvisade även den en trend till behandlingseffekt men uppvisade heller ej statistisk signifikans. Däremot visades en statistisk signifikant reduktion av förlusten av hjärnvävnad när laquinimod jämfördes med placebo.

Randomiseringsprocessen i BRAVO skedde på ett korrekt sätt och enligt protokoll. Dock skiljer sig placebo- respektive behandlingsgruppen åt vad gäller ingångsvärdena vid två magnetkameramätningar (MRI) som görs omedelbart före studiestart (base line). När denna obalans korrigerades i enlighet med en standardmässig och i förväg definierad sensitivitetsanalys, enligt den statistiska analysplanen (SAP) i studieprotokollet, uppvisade laquinimod en statistisk signifikant minskning av antalet relapser per år (21.3 procent, p=0.026), liksom en statistisk signifikant minskad risk för funktionsnedsättning mätt med EDSS-skalan (Expanded Disability Status Scale) (33.5 procent, p=0.044). Effekten av laquinimod på att minska förlusten av hjärnvävnad var även den signifikant i denna analys (27.5 procent, p<0.0001).

Utöver detta uppvisade laquinimod i BRAVO-studien, precis som i ALLEGRO, god säkerhet och tolerabilitet.

– De kliniska fas II-prövningarna för behandling av Crohns sjukdom och Lupus fortskrider enligt plan.

TASQ – anti-angiogen substans för behandling av prostatacancer

Utvecklingen av TASQ inriktas främst mot behandling av prostatacancer. TASQ är en anti-angiogen substans, dvs. den stryper näringstillförseln till tumören. Studier har visat att TASQ utövar sin antitumöraktivitet genom att hämma tillväxt av blodkärl i tumören. Uppreglering av det anti-angiogena proteinet trombospondin-1 (TSP1) är en del i denna mekanism. I december 2009 meddelades att det primära kliniska målet, att uppvisa en högre andel patienter som ej försämras i sin sjukdom efter sex månaders behandling med TASQ, uppnåddes i en klinisk fas II-studie. I april 2011 tecknade Active Biotech och Ipsen (Euronext: IPN; ADR: IPSEY) ett brett samarbetsavtal för gemensam utveckling och kommersialisering av Active Biotechs substans TASQ. Avtalet ger Ipsen exklusiva rättigheter till kommersialisering av TASQ globalt, förutom i Nord- och Sydamerika och Japan där Active Biotech behållit alla kommersialiserings- och marknadsrättigheter. Bolagen utvecklar gemensamt TASQ för behandling av kastratresistent prostatacancer med möjligheten att utveckla TASQ även i andra cancerindikationer.

– Rekrytering av patienter till en klinisk fas III-studie pågår. Studien är en global, randomiserad, dubbel-blind, placebo-kontrollerad fas III-studie i patienter med metastaserad kastratresistent prostatacancer (CRPC). Studien är avsedd att bekräfta TASQs effekt på sjukdomen med radiologisk "Progression Free Survival" (PFS) som primärt klinisk mål ("primary endpoint") och överlevnad som sekundärt kliniskt mål ("secondary endpoint"). Studien kommer att omfatta cirka 1200 patienter fördelade på över 250 kliniker. Ipsen kommer att genomföra och bekosta en europeisk kompletterande studie i prostatacancerpatienter. Förberedelser för start av denna studie pågår.

– I september 2011 publicerades de kompletta resultaten från en kontrollerad fas II-studie av TASQ i den vetenskapliga tidskiften Journal of Clinical Oncology. Studien visar att TASQ signifikant bromsar sjukdomsutvecklingen och förlänger tiden till sjukdomsförsämring (PFS) för patienter med metastaserad kastratresistent prostatacancer (CRPC), med bibehållen gynnsam säkerhetsprofil. Av 201 evaluerbara patienter var andelen patienter som inte försämrades i sin sjukdom efter sex månaders behandling med TASQ 69 procent jämfört med 37 procent i placebogruppen (p<0.0001). Mediantiden fram till sjukdomsförsämring (mPFS) var 7.6 månader för TASQ-gruppen, jämfört med 3.3 månader (p=0.0042) för placebogruppen.

– I augusti 2011 publicerades en artikel i den vetenskapliga tidskriften The Prostate som uppvisar TASQs anti-angiogena egenskaper "Tasquinimod prevents the angiogenic rebound induced by fractionated radiation resulting in an enhanced therapeutic response of prostate cancer xenografts", Dalrymple SL, Becker RE, Zhou H, Deweese TL, Isaacs JT.

ANYARA – fusionsprotein för immunologisk behandling av njurcancer

ANYARA är en så kallad TTS (Tumor Targeting Superantigens)-substans som gör behandlingen av cancer tumörspecifik. Utvecklingen av ANYARA inriktas primärt mot njurcancer. Positiva data har uppvisats dels vid interimsanalys i fas II/III, dels i kliniska fas I-prövningar i lungcancer, njurcancer och bukspottkörtelcancer. Den med ANYARA observerade median-överlevnaden, 26,2 månader för patienter med avancerad njurcancer, är dubbelt så lång som den förväntade överlevnaden. I juli 2009 publicerades resultat från två fas I-studier av ANYARA i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology, där ANYARA studerats både som monoterapi och i kombination med ett etablerat cancerläkemedel - docetaxel (Taxotere®) - i patienter med avancerad cancer. Resultaten visade att ANYARA tolererades väl både som monoterapi och i kombination med docetaxel. För närvarande pågår en registreringsgrundande fas III-studie i patienter med avancerad njurcancer. Fas III-studien är fullrekryterad sedan i juni 2009 och omfattar över 500 patienter vid cirka 50 kliniker i Europa. ANYARA har "orphan-drug" status från det europeiska läkemedelsverket för indikationen njurcancer. Information kring den pågående kliniska studien finns på www.activebiotech.com samt på www.clinicaltrials.gov.

– Den pågående fas III-studien utvärderar effekten av ANYARA i kombination med interferon-alfa jämfört med enbart interferon-alfa i patienter med avancerad njurcancer. Den primära kliniska effektparametern är överlevnad och avläses efter 384 registrerade händelser (dödsfall). Resultat förväntas kunna presenteras under 2012.

57-57 – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av systemisk skleros/ sklerodermi

57-57 är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av systemisk skleros/sklerodermi. Denna sällsynta sjukdom är en så kallad särläkemedelsindikation ("orphan drug indication"). I februari 2011 erhöll projektet 57-57 "orphan medicinal product-status" för indikationen systemisk skleros. EMA:s benämning av "orphan medicinal products" - särläkemedel - är inrättat för att främja utvecklingen av läkemedel som kan göra väsentlig nytta för patienter som lider av ovanliga, livshotande, allvarligt funktionsnedsättande sjukdomar. Enligt EMA:s anvisningar kan särläkemedelsstatus potentiellt ge 10 års marknadsexklusivitet om läkemedelskandidaten blir godkänd för behandling i EU.

– Förberedelser för start av en explorativ studie i systemisk skleros/sklerodermi pågår.

ISI (Inhibition of S100 interactions) – prekliniskt projekt som bygger på quinolinsubstansernas verkningsmekanism

Active Biotech bedriver ett nytt forskningsprojekt som syftar till att exploatera de egna prekliniska resultat som genererats avseende en målmolekyl för Q-substanserna samt deras biologiska verkningsmekanism. I april 2009 publicerades resultaten kring en målmolekyl för Q-substanserna i PLoS Biology (Volume 7, Issue 4, s. 800-812). Studien visar att Q-substanserna binder till en molekyl kallad S100A9. S100A9 uttrycks på vita blodkroppar som är involverade i regleringen av immunförsvaret. Vidare visas att S100A9 interagerar med två kända inflammationsfrämjande receptorer ("toll like receptor 4" (TLR4) och "receptor of advanced glycation end products" (RAGE)), och att denna interaktion hämmas av Q-substanserna. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med Q-substansernas målmolekyl och att välja en läkemedelskandidat under 2012.

– Projektet fortlöper enligt plan.

RhuDex® – en ny oral substans för behandling av ledgångsreumatism

I projektet med Active Biotechs patenterade CD80-antagonister utvecklas läkemedelskandidaten RhuDex för behandling av ledgångsreumatism, reumatoid artrit (RA). I april 2002 ingick Active Biotech ett licensavtal med Avidex Ltd, numera helägt dotterbolag till det tyska bioteknikföretaget MediGene AG, enligt vilket MediGene har exklusiv rätt att vidareutveckla CD80-antagonisterna samt marknadsföra produkter där dessa substanser ingår. Två fas I-studier har sedan tidigare framgångsrikt genomförts där man studerat läkemedelskandidaten RhuDex med avseende på säkerhet, tolerabilitet och farmakokinetik i friska frivilliga. I juni 2008 rapporterade MediGene att en klinisk fas IIa-studie uppnått sitt mål. För ytterligare information och senaste nytt kring RhuDex, se www.medigene.com.

– Den 2 augusti 2011 kommunicerade Active Biotechs partner MediGene om förberedelser för att fortsätta den kliniska utvecklingen av RhuDex. Planen är att initiera en fas I klinisk studie under 2011, där en ny formulering utvecklad för behandling av kroniska tillstånd kommer att testas och optimeras.

Händelser efter balansdagen

Laquinimod

Under sin telefonkonferens, kopplad till kvartalsrapporten för tredje kvartalet den 2 november 2011, nämnde Tevas VD Shlomo Yanai att "I förra veckan hade Teva ett möte med FDA för att diskutera registreringsansökan för laquinimod. Efter detta möte har vi kommit fram till att det vore prematurt att lämna in registreringsansökan i nuläget. FDA har erbjudit sin hjälp för att tillsammans med oss hitta den bästa designen för en ytterligare studie".

Vid konferensen "the 5th Joint Triennial Congress of the European and Americas Committees for Treatment and Research in Multiple Sclerosis" (ECTRIMS och ACTRIMS) i Amsterdam, Holland den 19-22 oktober 2011 presenterades resultat från prekliniska studier och kliniska studier fas III i fler än 20 vetenskapliga posters och muntliga presentationer. Resultaten visar sammantaget att daglig behandling med laquinimod direkt påverkar de patologiska processer vid multipel skleros som har inverkan på sjukdomsaktivitet, funktionsnedsättning och förlust av hjärnvävnad.

TASQ

Den 5 oktober 2011 publicerades en artikel i The Prostate vilken visar att TASQ har en hämmande effekt på metastasering; "Inhibition of metastasis in a castration resistant prostate cancer model by the quinoline-3-carboxamide tasquinimod (ABR-215050)" Karin Jennbacken, Karin Welén, Anders Olsson, Bengt Axelsson, Marie Törngren, Jan-Erik Damber, Tomas Leanderson.

RhuDex®

Den 28 oktober meddelade Active Biotechs samarbetspartner MediGene AG (Frankfurt: MDG, Prime Standard, TecDAX) att det brittiska läkemedelsverket (MHRA) godkänt starten av den planerade kliniska formuleringsstudien av RhuDex. Målet med studien RapidFACTTM (Rapid Formulation Development and Clinical Testing) är att fastställa den optimala formuleringen för kronisk behandling. För att läsa hela pressmeddelandet, besök www.medigene.com.

Finansiell information

Kommentar till koncernens resultat för perioden januari – september, 2011

Rörelseresultatet för perioden uppgick till -6,2 (-149,7) MSEK en resultatförbättring med 143,5 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år.

Nettoomsättningen för perioden uppgick till 231,3 (8,5) MSEK och omfattade 223,2 MSEK i engångsbetalning från Ipsen Pharma för de exklusiva rättigheterna till kommersialisering av TASQ globalt, förutom i Nord- och Sydamerika och Japan. Service- och hyresintäkter uppgick till 8,1 (8,5) MSEK.

Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 237,6 (158,2) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 224,6 (142,4) MSEK. Kostnadsökningen förklaras till fullo av kostnaderna för den pågående fas III-prövningen med TASQ mot prostatacancer. Den kliniska fas IIIprövningen kommer att, när den är fullrekryterad, omfatta cirka 1200 patienter på över 250 kliniker i 40 länder. Kostnadsnivån för den pågående fas III-studien för njurcancerprojektet ANYARA, den explorativa studien för projektet 57-57 samt det prekliniska projektet ISI har varit lägre än motsvarande period föregående år. De redan utlicensierade projekten, laquinimod och RhuDex, finansieras av respektive samarbetspartner.

Administrationskostnaderna uppgick till 12,9 (15,8) MSEK, periodens finansiella netto till 3,1 (-7,1) MSEK och resultatet efter skatt till -1,3 (-156,8) MSEK.

Kommentar till koncernens resultat för perioden juli – september, 2011

Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till -76,8 (-47,3) MSEK, resultatutvecklingen förklaras av kostnaderna för de kliniska studierna med TASQ.

Rörelsens intäkter uppgick till 2,6 (2,3) MSEK och rörelsekostnaderna till 79,4 (49,6) MSEK, hela kostnadsökningen förklaras av ökad aktivitet i det kliniska programmet med TASQ mot prostatacancer. Periodens finansiella netto uppgick till -2,8 (-1,2) MSEK och resultatet efter skatt till -79,0 (-48,5) MSEK.

Kassaflöde, likviditet och finansiell ställning

Likvida medel uppgick vid periodens slut till 530,1 MSEK, att jämföras med 131,1 MSEK vid utgång av 2010.

Kassaflöde för perioden uppgick till 398,9 (19,9) MSEK varav kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 15,8 (-151,8) MSEK. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 383,6 (171,6) MSEK, detta som en följd av den under perioden genomförda riktade emissionen till internationella institutionella investerare samt kvalificerade investerare i Sverige och personalens optionslösen, totalt tillfördes 389,6 MSEK efter emissionskostnader.

Investeringar

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,4 (0,0) MSEK.

Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning

Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -24,4 (-10,0) MSEK. Nettoomsättning för perioden uppgick till 238,9 (2,6) MSEK och rörelsekostnaderna till 263,4 (12,6) MSEK.

Det finansiella nettot uppgick till 14,8 (0,9) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -9,7 (-9,0) MSEK.

Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 525,7 MSEK jämfört med 125,4 MSEK vid årets början.

Aktiekapital

Koncernens egna kapital vid periodens utgång uppgick till 575,1 MSEK, att jämföras med 181,8 MSEK vid utgången av föregående år. Antalet utestående aktier uppgick vid utgången av perioden till 68 923 582.

Koncernens soliditet vid utgången av perioden uppgick till 63,8%, att jämföras med 36,1% vid utgången av 2010. Motsvarande siffror för moderbolaget Active Biotech AB uppgick till 90,5% respektive 81,3%.

Organisation

Medelantalet anställda uppgick till 80 (88), varav andelen anställda i forsknings- och utvecklingsverksamheten uppgick till 65 (72). Vid periodens slut var antalet anställda i koncernen 80 (87).

Framtidsutsikter, inklusive väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Avgörande för Active Biotechs långsiktiga finansiella styrka och uthållighet är bolagets förmåga att utveckla läkemedelsprojekt till den punkt då samarbetsavtal kan ingås och partnern tar över den fortsatta utvecklingen och kommersialiseringen av projektet. Under denna utvecklingsfas förväntas en värdeökning i projekten. Utvecklingen av redan ingångna och tillkomsten av nya samarbetsavtal bedöms ha en betydande påverkan på framtida intäkter och kassabehållning. Det är styrelsens bedömning att befintliga likvida medel samt intäkter från redan tecknade samarbetsavtal säkerställer finansieringen av verksamheten enligt nuvarande planer.

Ett forskningsbolag som Active Biotech kännetecknas av en hög operationell och finansiell risk, då de projekt bolaget driver befinner sig i klinisk fas där ett antal parametrar påverkar sannolikheten för kommersiell framgång. Sammanfattningsvis är verksamheten förenad med risker relaterade till bland annat läkemedelsutveckling, konkurrens, teknologiutveckling, patent, myndighetskrav, kapitalbehov, valutor och räntor. Då inga väsentliga förändringar avseende risk- eller osäkerhetsfaktorer inträffat under innevarande period, hänvisas till en detaljerad redovisning av dessa i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen 2010.

Resultaträkning för koncernen i sammandrag juli – sep jan – sep
MSEK 2011 2010 2011 2010 2010
Nettoomsättning 2.6 2.3 231.3 8.5 11.4
Administrationskostnader -3.2 -4.0 -12.9 -15.8 -23.1
Forsknings- och utvecklingskostnader -76.2 -45.6 -224.6 -142.4 -217.3
Rörelseresultat -76.8 -47.3 -6.2 -149.7 -229.0
Finansnetto -2.8 -1.2 3.1 -7.1 -4.7
Resultat före skatt -79.6 -48.5 -3.1 -156.8 -233.6
Skatt 0.6 1.8 12.6
Periodens resultat -79.0 -48.5 -1.3 -156.8 -221.1
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -79.0 -48.5 -1.3 -156.8 -221.1
Innehav utan bestämmande inflytande
Periodens resultat -79.0 -48.5 -1.3 -156.8 -221.1
Periodens resultat per aktie före utspädning (sek) -1.15 -0.74 -0.02 -2.40 -3.38
Periodens resultat per aktie efter utspädning (sek) -1.15 -0.74 -0.02 -2.40 -3.38
Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag
Periodens resultat -79.0 -48.5 -1.3 -156.8 -221.1
Övrigt totalresultat
Förändring av omvärderingsreserv 1.8 -0.3 5.4 -1.0 46.4
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat
Periodens totalresultat
-0.5
-77.7
0.1
-48.7
-1.4
2.7
0.3
-157.5
-12.2
-186.8
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
-77.7 -48.7 2.7 -157.5 -186.8
Innehav utan bestämmande inflytande
Periodens totalresultat -77.7 -48.7 2.7 -157.5 -186.8
Avskrivningar ingår med 3.0 2.4 9.0 7.3 9.8
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 0.1 0.4 0.1
Vägt antal utestående stamaktier före utspädning (tusental)
Vägt antal utestående stamaktier efter utspädning (tusental)
68 924
68 924
65 964
65 964
68 487
68 487
65 288
65 288
65 465
65 465
Antal aktier vid periodens slut, (tusental) 68 924 65 968 68 924 65 968 66 000
Utestående teckningsoptioner (tusental) 374 374 348
– berättigar till antal aktier vid lösen (tusental) 460 460 428
Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag 30 sep 31 dec
MSEK 2011 2010 2010
Materiella anläggningstillgångar 357.7 312.9 358.5
Långfristiga fordringar 0.0 0.0 0.0
Summa anläggningstillgångar 357.7 312.9 358.5
Kortfristiga fordringar 13.3 19.5 13.4
Likvida medel 530.1 175.9 131.1
Summa omsättningstillgångar 543.4 195.4 144.6
Summa tillgångar 901.1 508.3 503.1
Eget kapital 575.1 209.0 181.8
Långfristiga skulder 236.3 243.6 241.7
Kortfristiga skulder 89.6 55.7 79.7
Summa eget kapital och skulder 901.1 508.3 503.1
Koncernens rapport över förändring av totalt eget kapital i sammandrag
Belopp vid periodens ingång 181.8 188.6 188.6
Överföring från omvärderingsreserv 1.1 0.7 1.0
Nyemission 389.6 177.2 179.0
Periodens totalresultat 2.7 -157.5 -186.8
Belopp vid periodens utgång 575.1 209.0 181.8
Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag jan – sep Helår
MSEK 2011 2010 2010
Resultat före skatt -3.1 -156.8 -233.6
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. 9.0 7.3 9.8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital 5.8 -149.5 -223.9
Förändringar i rörelsekapital 9.9 -2.3 27.5
Kassaflöde från den löpande verksamheten 15.8 -151.8 -196.3
Investering i materiella anläggningstillgångar -0.4 -0.1
Kassaflöde från investeringsverksamheten -0.4 -0.1
Nyemission 389.6 177.2 179.0
Upptagna lån/amortering av låneskulder -6.0 -5.6 -7.5
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 383.6 171.6 171.5
Periodens kassaflöde 398.9 19.9 -24.9
Likvida medel vid periodens början 131.1 156.0 156.0
Likvida medel vid periodens slut 530.1 175.9 131.1
30 sep 31 dec
Nyckeltal 2011 2010 2010
Eget kapital, MSEK 575.1 209.0 181.8
Eget kapital per aktie, SEK 8.34 3.17 2.75
Soliditet i moderbolaget 90.5% 97.9% 81.3%
Soliditet i koncernen 63.8% 41.1% 36.1%
Medelantal årsanställda 80 88 87
Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag
MSEK
juli – sep
2011
2010 jan – sep
2011
2010 Helår
2010
Nettoomsättning 5.0 0.9 238.9 2.6 23.2
Administrationskostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader
-7.8
-81.4
-5.3
-17.3
-246.1
-12.6
-24.2
-233.5
Rörelseresultat -84.2 -4.4 -24.4 -10.0 -234.4
Resultat från finansiella poster:
Ränteintäkter och liknande resultatposter 6.4 0.4 17.1 0.9 1.7
Räntekostnader och liknande resultatposter -1.0 -2.3 0.0 0.0
Resultat efter finansiella poster -78.8 -4.0 -9.7 -9.0 -232.7
Skatt
Periodens resultat

-78.8

-4.0

-9.7

-9.0

-232.7
Rapport över totalresultat för moderbolaget i sammandrag
Periodens resultat -78.8 -4.0 -9.7 -9.0 -232.7
Övrigt totalresultat
Periodens totalresultat -78.8 -4.0 -9.7 -9.0 -232.7
Balansräkning i sammandrag för moderbolaget 30 sep 31 dec
MSEK 2011 2010 2010
Goodwill 149.4 161.5
Materiella anläggningstillgångar 1.2 0.4 1.0
Finansiella anläggningstillgångar
Summa anläggningstillgångar
40.6
191.2
202.5
202.8
40.6
203.1
Kortfristiga fordringar 21.3 160.0 25.9
Kortfristiga placeringar 20.0
Kassa och bank 505.7 157.8 125.4
Summa omsättningstillgångar 547.0 317.8 151.3
Summa tillgångar 738.2 520.6 354.4
Eget kapital 667.9 509.9 288.1
Kortfristiga skulder 70.2 10.7 66.3
Summa eget kapital och skulder 738.2 520.6 354.4

Eventuella summeringsfel beror på avrundningar

Redovisningsprinciper

Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga delar av årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.

Juridisk friskrivning

Denna finansiella rapport innehåller uttalanden som är framåtblickande och faktiska resultat kan komma att skilja sig väsentligt från de förutsedda. Utöver de faktorer som diskuteras, kan de faktiska utfallen påverkas av utvecklingen inom forskningsprogrammen, inklusive kliniska prövningar, påverkan av konkurrerande forskningsprogram, effekten av ekonomi- och konjunkturförhållanden, effektiviteten av patentskydd och hinder på grund av teknologisk utveckling, valutakurs- och räntefluktuationer och politiska risker.

Kommande rapporttillfällen

Bokslutsrapport 2011: 16 februari 2012 Delårsrapport jan – mars, 2012 : 26 april 2012 Delårsrapport jan – juni, 2012 : 10 augusti 2012 Delårsrapport jan – september 2012 : 9 november 2012 Bokslutsrapport 2012 : 14 februari, 2013

Rapporterna finns per dessa datum tillgängliga på www.activebiotech.com.

Lund den 3 november 2011 Active Biotech AB (publ)

Tomas Leanderson Verkställande direktör

Granskningsrapport

Inledning Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Active Biotech AB (publ), org nr 556223-9227, per den 30 september 2011 och den niomånaders period som slutade per detta datum. Det är styrelsen och den verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen och för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Malmö den 3 november 2011 KPMG AB David Olow Auktoriserad revisor

Active Biotech AB (NASDAQ OMX NORDIC: ACTI) är ett bioteknikföretag fokuserat på utveckling av läkemedel mot autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar och cancer. De projekt som är i registreringsgrundande fas är laquinimod, en substans i tablettform med unika immunmodulerande egenskaper, för behandling av multipel skleros, TASQ för prostatacancer samt ANYARA för målsökande terapi av i första hand njurcancer. Laquinimod är även i fas II klinisk utveckling för Crohns sjukdom och Lupus. Företaget har därutöver ytterligare två projekt i klinisk utveckling; 57-57 för Systemisk Skleros samt RhuDex™ för RA, båda i tablettform. För ytterligare information besök www.activebiotech.com.

Active Biotech är skyldigt att offentliggöra informationen i denna delårsrapport enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 3 november 2011, kl. 08.30.